Literatura młodzieżowa

Plaga samobójców. Program. Część 1 – Suzanne Young

Recenzja książki Plaga samobójców. Program. Część 1. - Suzanne Young

Plaga samobójców. Program. Część 1
Suzanne Young

Czy da się stworzyć coś lekkiego na tak ciężki temat jakim jest samobójstwo? W odpowiednich rękach owszem. Mam na myśli dłonie Suzanne Young i jej książkę „Plaga samobójców”, pierwszy tom z cyklu „Program„. Fabuła książki to niesamowita odskocznia od przeciętnych wyobrażeń naszej przyszłości. Wyobraźcie sobie, że wasz mały do tej pory idealny światek legnie w gruzach. Bombą która rujnuje całe piękno jest samobójstwo jednej z najbliższych wam osób. Co robicie? Odpowiedzi będą różne, wszystko zależy od waszej siły psychicznej. A co jeśli do takiej tragedii doda się fakt iż wasze uczucia stają się tematem tabu, czymś zakazanym, wręcz groźnym. No właśnie. Co wtedy? Kolejne pytanie i kolejny milion odpowiedzi.

W takiej sytuacji znalazła się młoda dziewczyna imieniem Sloane. W jednej chwili traci swoją bratnią duszę jaką był jej brat. Całą rodziną wstrząsa ogromny ból. Ból, którego nastolatka nie może za żadną cenę ukazać światu i Programowi. Jej uczucia są skryte za maską sztucznej radości. Dzieje się tak nie bez powodu. Program to organizacja, która według oficjalnych informacji jest pomocą dla osób młodych zarażonych chorobą czyli samobójstwem. W kilku stanach powstało sporo placówek gdzie leczy się „chore” osoby, najczęściej mimo ich woli. Wszędzie plączą się agenci lustrujący młodzież i wyszukujący objawów. Wszystko jest niczym gra w kotka i myszkę. Kotkiem są agenci a myszkami zainfekowani. Sloane stara się nie zwracać na siebie uwagi jak większość jej znajomych. Odskocznią od tej sytuacji jest James – ukochany dziewczyny, oraz Miller, ich dobry kumpel. Wszystko jakoś się toczy do chwili, w której bohaterka przekazuje Millerowi informacje o wyjściu z leczenia jego dziewczyny. Chłopak nie wytrzymuje i wpada na szalony plan jakim jest odwiedzenie Lacey. Koniecznie chce sprawdzić czy dziewczynie naprawdę usunięto wszystkie wspomnienia i czy go pamięta. Plotki okazują się prawdą, a całe to zajście wstrząsa na tyle nastolatkiem, iż pada kolejną ofiarą choroby. Sytuacja się powtarza James i Sloane po raz kolejny za późno rozpoznają chorobę i ich najlepszy przyjaciel popełnia samobójstwo zażywając Killera. Kolejne nieszczęście i kolejna próba, na którą los wystawia uczucie dwojga młodych ludzi. Dają radę przynajmniej tak im się wydaje, bo tak naprawdę oboje są już chorzy. Najpierw do placówki trafia James potem przychodzi czas na Sloane. Od tej pory zaczyna się walka o ocalenie wspomnień. Jednak tak naprawdę nie jest to możliwe. Mimo dramatycznych prób dziewczyna nieświadomie traci wspomnienia za sprawą dwóch pigułek podawanych podczas porannych sesji u doktora. Mijają dni Sloane poznaje Realma, który z czasem staje się dla niej najlepszym przyjacielem, a ona dla niego wielką miłością. Niestety dziewczyna choć nie potrafi sobie przypomnieć już wielu wspomnień, przystaje na ofertę złożoną potajemnie przez jednego z agentów. Za pocałunek może uzyskać tabletkę, która ocali jedno wspomnienie. Niestety agent wykorzystuje naiwność dziewczyny… Pozostaje też kwestia fioletowej pigułki. Czy ona działa? Jak się potoczy życie Sloane po wyjściu z placówki programu?

Fabuła jest bardzo zaskakująca. Jak już wspomniałam temat samobójstw nie należy do łatwych, jednak pisarka poradziła sobie doskonale. Postacie w książce są bardzo charyzmatyczne i intrygujące. Sloane mimo iż poznajemy ją z każdą kolejną kartką, niesie za sobą tajemnicę. Nie da się do końca odgadnąć co tak naprawdę zrobi, jaką podejmie decyzje. Do tego jest idealnym obrazem dzisiejszej nastolatki. Nic w niej nie jest przesadzone. Można powiedzieć, że jest to przeciętna nastolatka, która wiedzie normalne życie do czasu, kiedy traci brata. Podoba mi się w bohaterach to, iż o każdym jest wystarczająca ilość informacji. Jesteśmy go sobie w stanie doskonale wyobrazić. Książkę czyta się szybko i ciężko się od niej oderwać. Tempo cały czas rośnie i pobudza doszczętnie ciekawość czytelnika. Opowieść wręcz zachęca do czytania i postawienia się w sytuacji tej dziewczyny. Stwarza też możliwość zastanowienia się jak JA bym sobie poradziła w takiej sytuacji. Lubię gdy książka jest pełna dynamiki i zaskoczenia, a także kiedy przedstawia najzwyklejsze ludzkie reakcje w nagłych, czasem niebezpiecznych albo intymnych sytuacjach. Osobiście mam zamiar ją polecać wszystkim swoim znajomym. To jest idealna powieść na jesień. Znajdziecie w niej nie tylko akcję ale i momenty romantyczne oraz obraz prawdziwej miłości między dwojgiem ludzi. Wszystko tutaj okazało się bardzo naturalne i za to daję ogromny plus autorce.

Dawno nie czułam takiej ekscytacji myśląc o kolejnej części. W tym przypadku „Program. Część 2. Kuracja samobójców.” Powiem jeszcze jedno. Z miłą chęcią obejrzałabym film na podstawi tej powieści. Męskie grono też powinno zainteresować się tym swojego rodzaju dziełem. Ono jest dla wszystkich i sądzę, a w sumie to jestem pewna, że każdy znajdzie w bohaterach cząstkę siebie i zachowania podobne do swoich. Polecam i gorąco zachęcam do sięgnięcia po „Plagę samobójców”.

Informacje o książce:
Tytuł: Plaga samobójców. Program. Część 1
Tytuł oryginału: The Program
Autor: Suzanne Young
ISBN: 9788372295088
Wydawca: Feeria Young
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać