Filozofia i religia

W połowie drogi. Półmetek życia jako duchowe zadanie – Anzelm Grün OSB

Recenzja książki W połowie drogi. Półmetek życia jako duchowe zadanie - Anzelm Grün OSB

W połowie drogi. Półmetek życia jako duchowe zadanie
Anzelm Grün OSB

Ojciec Anzelm Grün to mnich benedyktyński z niemieckiego opactwa, doktor teologii, doświadczony psycholog i psychoterapeuta, znany rekolekcjonista, menadżer, a przede wszystkich uśmiechnięty duchowny, budzący zaufanie współbraci i duchowych pacjentów. Specjalizuje się w zagadnieniach kierowania ludźmi i… przedsiębiorstwami, a także sztuką przezwyciężania negatywnych emocji i osobowym rozwojem wewnętrznym. Swoje bogate doświadczenia terapeutyczne i głębokie przemyślenia duchowe wydaje w formie książek – poradników. Ma ich na swym koncie około 250. Dotyczą sfery życia duchowego, mistycznego, ale też problemów dnia codziennego – przyjaźni, samotności czy kariery, a także spraw ostatecznych i najważniejszych – życia i śmierci.

Wzięłam do ręki jego maleńką książkową publikację i nie mogłam się od niej oderwać. Ta książka jest dla mnie, dla Ciebie, dla każdego! Bo każdego z nas czeka tzw. połowa życia czy kryzys wieku średniego. Tytuł jest znamienny – „W połowie drogi. Półmetek życia jako duchowe zadanie”. Publikacja dzieli się na dwie części. Pierwsza – „Przezwyciężanie kryzysu połowy życia” i druga – „Problemy połowy życia”.

We wstępie autor pisze bardzo cenną rzecz, a mianowicie:

„Współczesny świat, zafascynowany młodością, jak gdyby nie dostrzega dalszego rozwoju człowieka. A przecież młodość to tylko pewien etap, i to ani nie najdłuższy, ani – jak uczy doświadczenie – nie najmądrzejszy”.

Dokładnie tak jest. Mało uwagi poświęca się choćby w mediach wiekowi średniemu, ten czas niemal nie istnieje w środkach masowego przekazu. Są ludzie młodzi a zaraz potem emeryci. Tymczasem uczony mnich pochyla się nad ludźmi w wieku średnim, kiedy wyrasta się ze złudzeń idealizmu, krzepnie swoim jestestwie, nabiera się doświadczenia i otwiera na nowe, głębsze potrzeby.

Autor, nie wymyśla własnych scenariuszy na życie i problemy czterdziesto- czy pięćdziesięciolatków. Korzysta z rozważań i przemyśleń niemieckiego mistyka Jana Taulera, który choć odległy w czasie (XIV wiek) widzi problemy uniwersalne i niezmienne oraz z doświadczeń C.G. Junga, dwudziestowiecznego psychologa i psychoterapeuty.

Pozornie dwa światy, dwie zupełnie rożne epoki. A jednak poglądy obu myślicieli są zbieżne. Obaj przedstawiają młodość, jako tę epokę w życiu, kiedy zbiera się doświadczenia i buduje swoją osobowość. W wieku średnim zaczynamy czerpać z tej skarbnicy bogactw. Piszę to w wielkim uproszczeniu, gdyż nie chcę zagłębiać się w pojęcia ściśle psychologiczne czy związane z duchowością. Ciekawe i zdumiewające jest, że Carl Jung opierając się na badaniach naukowych, dochodzi do takich samych wniosków, jak żyjący siedem wieków wcześniej Tauler. Ojciec Anzelm Grün sugeruje wręcz, że Junga właśnie, można nazwać psychologiem drugiej połowy życia. Dużo uwagi poświęca autor rozważaniom tego psychologa dotyczącym pojęć animus i anima, czyli męskiego i żeńskiego pierwiastka w człowieku, a także pojęciom cień, persona i innym, które składają się na teorię osobowości Junga.

Według autora książki połowa życia jest bezsprzecznie zadaniem, otwierającym nowe horyzonty, nowe drogi, pogłębioną duchowość, tylko trzeba się na to otworzyć i uwierzyć, że możemy wiele zmienić. Duchowe odrodzenie, z pomocą Boga jest zadaniem na drugą połowę życia. Brzmi to pęknie i ambitnie. Sami nie jesteśmy w stanie tego dokonać, lecz jedynie z pomocą łaski Ducha. Jak dokonywać tej przemiany, jak ona może dokonać się w nas i jakie czekają nas trudności można przeczytać w tej niewielkiej, ale bogatej w treści publikacji.
Ostatnią częścią książki jest słownik pojęć z dziedziny psychologii, używanych w tekście. Jest to o tyle potrzebne, że niektóre słowa, takie jak cień, persona czy jaźń mają inne znaczenie potoczne, używane w codziennej rozmowie, a inne w dziedzinie teorii osobowości.

Książkę „W połowie drogi…” przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem i właściwie w ciągu jednego wieczoru. Mały format i zaledwie 90 stron tekstu to dobry sposób na spędzenie godziny czy dwóch i pogłębienie swojej wiedzy o człowieku, czyli o sobie samym. Jest to książka ambitna, ale pisana takim językiem , który jest zrozumiały dla każdego. Publikacja zmusza do zastanowienia się nad swoim życiem, a jednocześnie napełnia nadzieją, że tzw. połowa życia jest początkiem nowego pięknego etapu.

Informacje o książce:
Tytuł: W połowie drogi. Półmetek życia jako duchowe zadanie
Tytuł oryginału: Lebensmitte als Geistliche Aufgabe
Autor: Anzelm Grün OSB
ISBN: 9788373545632
Wydawca: TYNIEC Wydawnictwo Benedyktynów
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać