Płomień pod lodem - Luz Gabas - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura obyczajowa

Płomień pod lodem – Luz Gabas

Recenzja książki Płomień pod lodem - Luz Gabas

Płomień pod lodem
Luz Gabas

Czasami dobrze oderwać się na chwilę od kryminałów i poczytać coś innego. Taką właśnie odskocznią, była dla mnie książka „Płomień pod lodemLuz Gabas. Autorka urodziła się w Hiszpanii, ukończyła anglistykę, po której została wykładowcą akademickim. W 2007 po przeniesieniu się do pięknej doliny Benasque w Pirenejach rozpoczęła pracę nad swoją pierwszą książką „Palmy na śniegu”. Powieść uznano za najciekawszy debiut roku, który przez 50 tygodni pozostawał na liście bestselerów oraz został przetłumaczony na wiele języków, co więcej na podstawie książki nakręcono film, który również okazał się sukcesem. Druga powieść autorki „Czarownice z Pirenejów” potwierdziła, że jest świetną pisarką. Trzecia z kolei książka Luz Gabas jest to przepiękna historia miłosna dwojga ludzi, których los potraktował okrutnie. Attua i Cristela to dwoje zakochanych, uczucie, jakie ich łączyło, trafie zaobserwowała pewne kobieta:

„Trudno jej było zrozumieć, skąd bierze się miłość, nagłe pożądanie, żeby się z kimś związać, żeby poczuć się spełnionym. Rodzisz się, rośniesz i żyjesz przez całe lata sam na sam ze sobą, po czym nagle przestaje ci to wystarczać i potrzebujesz się zespolić z inną istotą, obdarzoną własną osobowością. Chociaż nie rozumiała mechanizmu aktywującego cały ten proces, miała świadomość jego istnienia. Wiedziała o nim z własnego doświadczenia, jak również z przeczytanych lektur. Dotyczył on milionów ludzi. Milionów związków. Dłuższych. Krótszych. Bolesnych. Niezapomnianych… Ale w tym wypadku… To, czego była świadkiem między Attuą i Cristelą, to, z czego najwyraźniej nikt nie zdawał sobie sprawy, nie wskazywało na zwyczajne zakochanie. Ani nawet na wybuch powstrzymywanej namiętności. Ci dwoje byli na siebie skazani”.

Zakochani pochodzą z jednej maleńkiej miejscowości, chłopak wyjechał na studia, jednak każdego roku wracał i spędzał cudowny czas ze swoją ukochaną. Młodzi snuli piękne plany wspólnej przyszłości, wyrwania się na stałe do dużego miasta i prowadzenie tam wspólnego życia, o jakim oboje zawsze marzyli. Jednak pewnego okrutnego dnia, plan legł w gruzach. Brutalnie zamordowany został ojciec Attui, teraz to na młodym mężczyźnie spoczął obowiązek zajęcia się termami, które stanowiły jedyne źródło utrzymania rodziny. Skazany został, na pozostanie tam, gdzie się urodził. Chłopak nie miał śmiałości prosić kobietę, którą kocha, aby pozostała z nim, wiedząc, że jest to rozbieżne z tym, co sobie wymarzyła jako swoją przyszłość. Jednak ona wytłumaczyła mu dobitnie, że jej przyszłość jest tam gdzie on, że zostanie z nim nieważne gdzie. Jednak jak to w takich książkach bywa, w życiu w sumie też, nie jest to koniec opowieści, ale jej początek. Niestety nie zostali oni oboje w małej miejscowość położonej u podnóża Pirenejów, nie żyli długo i szczęśliwie, teraz tak naprawdę cała historia się zaczęła. Zakochani pogodzeni z losem, jaki ich czeka, udają się na przyjęcie, urządzane corocznie przez córkę miejscowego burmistrza. Jeszcze tylko dodam, że swoje uczucia młodzi ukrywali przed wszystkim, dopiero mieli ogłosić je wszystkim za jakiś czas. Na przyjęciu Cristela przyłapuje Attuę w dwuznacznej sytuacji ze swoją przyjaciółką, wzburzona ucieka z przyjęcia, po powrocie do domu zastaje kolejną sytuację, która nią wstrząsa, pchnięta przerażeniem zabija kogoś i zmuszona jest uciekać. Jak zareaguje Attua? Odszuka ukochaną, podąży jej śladem, a może znajdzie ukojenie w ramionach innej?

Akcja powieści dzieje się w dziewiętnastowiecznej Hiszpanii, akcja obejmuje 25 lat od roku 1843, kiedy to na tronie zasiadła Izabela II, trzynastoletnia dziewczyna uznana za pełnoletnią. Autorka w opowiadaną historię wplata bardzo dużo wątków historycznych zmian, które zachodziły w tamtym czasie w Hiszpanii. Jako że dla nas może nie być to wszystko do końca jasne, tłumaczka dodała od siebie wiele przypisów rzucających więcej światła na wydarzenia. Jest to duża wartość dodana, gdyż nie tylko cieszymy się wątkiem obyczajowym, ale też znajdujemy garść ciekawych informacji.

Płomień pod lodem” jest zdecydowanie pozycją wartą polecenia i przeczytania. Zachęcam wszystkich mających ochotę na dobra lekturę i chwilę relaksu.

Informacje o książce:
Tytuł: Płomień pod lodem
Tytuł oryginału: Como fuego en el hielo
Autor: Luz Gabas
ISBN: 9788328709768
Wydawca: Muza
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content