Poradniki

Kierunek: freelance. Sukces na własnych zasadach – Ewa Brzozowska

Recenzja książki Kierunek: freelance. Sukces na własnych zasadach - Ewa Brzozowska

Kierunek: freelance. Sukces na własnych zasadach
Ewa Brzozowska

Sytuacja zmusiła mnie do sięgnięcia po pozycję książkową, która przedstawi mi świat wolnego strzelca na pędzącym rynku. Z jednej strony to najlepsze czasy jakie freelancer mógłby sobie wymarzyć, z drugiej jednak wkręcenie się w tryby zleceń i stanie się rozpoznawalnym w branży nie jest najłatwiejszym zadaniem. Książka Ewy Brzozowskiej, choć na długiej drodze do samodzielnej pracy freelancera jest tylko teorią, może nam w tym pomóc.

Autorka ma jedenastoletnie doświadczenie w byciu freelancerem i siedmioletnie w posiadaniu własnej firmy. Zajmuje się grafiką, tworzeniem i rozwijaniem marek, ale jak na freelancera przystało, pozostaje otwarta na wiele zajęć i pasji. Myślę, że to doświadczenie jest kluczowe dla jakości tej książki, pozwoliło ono autorce zwrócić uwagę na kluczowe aspekty bycia wolnym strzelcem i postawić nacisk na główne różnice od pracy na etacie. Pod pewnym względem uważam, że książka ta powinna być lekturą obowiązkową na podstawach przedsiębiorczości w liceum. Pokazuje ona inną drogę niż pewna praca na etacie, w moim przekonaniu drogę bardzo wymagającą, lecz dużo lepiej dostosowaną do dzisiejszych czasów. Autorka przekonująco wymienia liczne zalety bycia freelancerem, ale przestrzega również szczerze przed ryzykiem i wadami takiego rozwiązania. To droga nie dla każdego. Jednak dla zawodów kreatywnych i ludzi otwartych umysłów, którzy mają szerokie zainteresowania, jest to rozwiązanie zdecydowanie trafione.

No więc… co dalej, jeśli damy się przekonać do zostania wolnym strzelcem? Spokojnie, z książką Ewy Brzozowskiej nie będzie to tak trudne. Szczegółowo dowiemy się o wszystkich kwestiach formalnych, rodzajach umów, podatków, warunkach założenia działalności gospodarczej i ZUS-ie. To kwestie warte poznania bez względu na formę naszej pracy, gdyż cokolwiek robimy może się okazać, że własna działalność będzie dużo bardziej opłacalna. Warto przełamać strach wynikający z niewiedzy.

Oprócz tej ściśle formalnej wiedzy Ewa Brzozowska dzieli się z czytelnikami czymś o wiele bardziej subtelnym, co wynika z jej wieloletniego doświadczenia i wielu młodym wolnym strzelcom może zaoszczędzić czasu i wyważania otwartych drzwi. Pierwsze kroki na drodze freelancingu mogą być dezorientujące, tym bardziej że najskuteczniejsze działania są często zupełnie nieintuicyjne. Autorka dzieli się swoimi sposobami na zaistnienie w branży, popiera je przykładami i przekonującą argumentacją. Przy tym jest szczera – to nie jest łatwa droga, a przeszkód jest wiele. Jeśli się wahasz, niewykluczone, że książka ta pomoże Ci podjąć decyzję o niewchodzeniu w rolę wolnego strzelca, ale jeśli wybierzesz freelance, jestem pewny, że lektura wyposaży Cię w narzędzia i pewność siebie niezbędną do wystartowania ze zrywem.

Książka będzie gratką dla wszystkich zainteresowanych marketingiem i marką osobistą. Zasady konstruowania spójnego wizerunku, identyfikacji wizualnej, prowadzenie social media czy newslettera są uniwersalne, a książka przeprowadza nas przez te procesy niemalże za rękę. Jedną z najważniejszych kwestii w życiu freelancera, co książka również pomaga sobie uświadomić, jest networking. Zawieranie znajomości i “zaistnienie” w branży są podstawą wielu zleceń, a Ewa Brzozowska nie tylko pomaga otworzyć nam na to oczy, ale również proponuje wiele skutecznych sposobów na rozwój w tym kierunku.

Wiele jest jeszcze wątków, z którymi w książce “Kierunek: freelance” spotkałem się po raz pierwszy jako wolny strzelec żółtodziób i pewnie dlatego będę musiał do tej pozycji powracać w trakcie pracy, odczytując ją za każdym razem na nowo. Jednak struktura rozumienia dynamiki pracy wolnego strzelca jaką dała mi ta książka jest nie do przecenienia. A są to kwestie tak subtelne, jak chociażby work flow charakterystyczne dla tego czym się zajmuję, jak je poznać i pielęgnować, kwestie finansowe i umiejętność wyceny własnej pracy, czy kontakt z trudnym klientem i kwestia selekcji klientów. Co robić gdy klientów jest za mało? Co robić gdy jest ich za dużo? Mam wrażenie, że Ewa Brzozowska ma odpowiedź na wiele pytań dotyczących freelanceingu, większość z nich nawet do mnie nie dotarła, gdyż nie doświadczyłem ich na swojej drodze i treści książki nie miałem do czego odnieść. Wiem jednak, że książka nie tylko wyposażyła mnie w narzędzia dające większą skuteczność i pewność siebie, ale przede wszystkim napełniła sensem drogę, którą wybrałem, pewność w rozwijanie własnej pasji i wiarę w to, że nigdy wcześniej rynek nie sprzyjał tak ludziom, którzy chcą połączyć swoje zamiłowania z pracą zawodową. I wszystkim tym ludziom chciałbym gorąco polecić tę książkę.

Informacje o książce:
Tytuł: Kierunek: freelance
Tytuł oryginału: Kierunek: freelance
Autor: Ewa Brzozowska
ISBN: 9788377888100
Wydawca: Samo Sedno
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać