Literatura dziecięca

Pax – Sara Pennypacker

Recenzja książki Pax - Sara Pennypacker

Pax
Sara Pennypacker

Lubię książki przeznaczone dla młodszych Czytelników i szalenie cenię sensownych autorów literatury dziecięcej i młodzieżowej. Problem polega jednak na tym, że nie ma ich aż tak dużo, a przynajmniej ja ich na mojej czytelniczej ścieżce spotykam zdecydowanie zbyt rzadko. Rynek przepełniony jest różnego rodzaju publikacjami dla dzieci, jednak przeglądając je przez zakupem, często rezygnowałam na ostatniej prostej – w drodze do księgarnianej kasy. Po prostu nie były warte swojej ceny i mojego zainteresowania. Teraz trafiłam na „Paxa”, co w odniesieniu do literatury dziecięcej było najlepszym, co mogło mnie spotkać.

Nowa książka Sary Pennypacker, autorki popularnej serii o Klementynce, w mediach przedstawiana jest jako lektura na miarę „Małego Księcia”, co mogło stanowić zarówno największą z możliwych nobilitacji, jak również przesadność, nadużycie graniczące wręcz z bezczelnością i – przede wszystkim – ogromne rozczarowanie dla rzeszy Czytelników, których to hasło nakłoni do zakupu. Teraz, świeżo po lekturze, mogę z czystym sumieniem wyznać, że moje oczekiwania zostały spełnione w stu procentach.

Pax” to historia Petera, nastoletniego chłopca, którego wojna zmusza do rozstania z ukochanym zwierzęciem – oswojonym liskiem, przez pięć lat przebywającym pod jego opieką. Peter i Pax – nierozłączni przyjaciele, których rozdziela smutna i tragiczna rzeczywistość. Prawdziwa przyjaźń jest jednak w stanie przetrwać wszystko i pokonać wszelkie przeciwności. Nawet – a może zwłaszcza – jeśli jest to przyjaźń człowieka ze zwierzęciem.

Czy da się oswoić dzikość? Czy możliwym jest zatracenie instynktu? Czy potrafimy wybrać dobro przyjaciela, nie bacząc na własne pragnienia? Do jakich poświęceń jest skłonne dziecko? To pytania przewodnie „Paxa”, wokół których autorka snuje swoją ponadczasową opowieść. Ale jest jeszcze jedno, być może najważniejsze ze wszystkich. To pytanie o koszty, jakie niesie ze sobą wojna.

A te dostrzegamy w książce na każdym kroku. Widzimy je w pełnej smutku scenie rozstania chłopca i jego liska (lub liska i jego chłopca). Nie brak ich przy przesiedleniach i zamykaniu kolejnych stref włączanych do działań wojennych, w ludzkiej tułaczce i opuszczaniu rodzin. W opowieści o losach poznanej w życiowej podróży Voli, której wojna odebrała coś więcej niż pamięć i pełnię zdrowia, bo wojna od tego po prostu zaczęła – potem wzięła pewność siebie, radość i niewinność młodzieńczych lat, w zamian dając jedynie garść wyrzutów sumienia oraz czas, mnóstwo czasu w samotności na ponowne rozgrywanie minionych wydarzeń we własnej głowie i przydomowej szopie. I w końcu – skutków wojny nie brak także w krzyku porzucanych, ranionych i zabijanych zwierząt, w przerażającej ciszy opuszczonych domostw, gdzie jeszcze niedawno rozbrzmiewał śmiech i w syczącym dźwięku palonych kabli, które już za chwilę, za kilka sekund spowodują wybuch, w którym ktoś ucierpi. To wszystko są właśnie koszty wojny, o których powinno się mówić. I to chyba najważniejsze przesłanie utworu Sary Pennypacker.

Moje odczucia po lekturze? Więcej niż pozytywne. Dawno nie miałam w rękach czegoś tak wdzięcznego, subtelnego i jednocześnie tragicznego. Nie jedną i nie dwie łzy można uronić, czytając tę książkę – mimo wszystko warto, to swego rodzaju katharsis, nie tylko dla najmłodszych. Polecam w zasadzie nie tylko Czytelnikom w przedziale wiekowym 6-12 lat, do których przede wszystkim skierowana jest publikacja. Polecam każdemu, kto zechce mieć przed oczyma obraz prawdziwej, bezinteresownej przyjaźni – uczucia, bez którego trudno sobie wyobrazić życie. Na koniec chciałam jeszcze wspomnieć o tym, że podczas lektury przez cały czas towarzyszyły mi słowa zapożyczone z „Małego Księcia”, które często sama powtarzam: jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś. Nie, to nie była przesada. To jest właściwe porównanie – „Pax” to klasyka na miarę noweli Antoine’a de Saint-Exupéry’ego.

Informacje o książce:
Tytuł: Pax
Tytuł oryginału: Pax
Autor: Sara Pennypacker
ISBN: 9788379660285
Wydawca: IUVI
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać