Poradniki

Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy? – Joanna Wrycza-Bekier

Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy? - Joanna Wrycza-Bekier

Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy?
Joanna Wrycza-Bekier

Kiedy zobaczyłam książkę Magia słów…, od razu przeczytałam opis znajdujący się na obwolucie. Oprócz zapowiedzi treści, znajdowały się tam pytania:

„Czy chcesz podzielić się z czytelnikiem swoimi przemyśleniami, rozbawić go lub wzruszyć (no jasne że chcę – pomyślałam). Chcesz, by czytelnik Cię zrozumiał, ale czy wiesz jak do niego dotrzeć? (no nie wiem, czy wiem…) Marzysz o tym, by Twój tekst czytało się tak, jak ogląda się przygody Jamesa Bonda? (No jasne!) Chciałbyś budować napięcie jak Agatha Christie? (oczywiście!).

Z takim zapałem otworzyłam książkę i przewertowałam spis treści, wzdrygnęłam się lekko widząc napis „strona bierna” czy „czasowniki modalne”, zastanowiłam się gdy zobaczyłam „wampir energetyczny”. Po szybkim stwierdzeniu, że przecież ze spisu treści niczego się nie nauczę, zaczęłam czytać…

Autorką książki jest Joanna Wrycza-Bekier, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa i absolwentka filologii pilskiej i germańskiej. Magia słów… to bynajmniej nie jej debiut. Wcześniej autorka napisała inne książki: Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla Internetu (2011), czy Szkoła twórczego pisania (2011). Jeżeli chcecie bliżej zapoznać się z jej poradami na temat pisania, możecie także zajrzeć na bloga autorki: PoradnikPisania.pl

Zawsze gdy muszę stworzyć jakiś tekst, jest ze mną tzw. „Zestaw Małego Pisarza”. Zwykle zawiera on, jakiś owoc, kubek herbaty i np. książkę, o której właśnie piszę. Teraz wiem, że do swojego „ZMP”, dodam również Magię słów. Książka okazała się wciągającym (poradnik!), konkretnym i świetnie napisanym dziełem. Zaczynamy od ciekawego wstępu, który już na samym początku sprawił, że poczułam się doceniona, a do opisu swojej osoby, dodałam słowo „pisarz”, a było to za namową zdania:

Jeśli zajmujesz się pisaniem, to jesteś pisarzem.

Do rzeczy, co możemy znaleźć w książce? Dowiemy się między innymi jak tworzyć ciekawe opisy, jak ożywiać tekst czasownikami i czym są ww. „wampiry energetyczne”. Zaciekawieni? W książce otrzymamy wiedzę, która zaczyna się już od podstaw, od nadawania imion, właściwego operowania nazwami, czy rad w jaki sposób porwać Czytelnika już od pierwszych zdań:

Czytelnik chce, by autor rzucił mu wyzwanie, by go zadziwił, przeraził, oczarował. Zabierz więc czytelnika do niezwykłego świata, w którym nic nie dzieje się tak jak powinno, i spraw, by umierał z ciekawości, o co chodzi. s. 76.

Jednak wiedza w Magii słów… to nie tylko gratka dla przyszłych pisarzy, korzyści z niej wyciągną osoby tworzące np. slogany reklamowe. Mi do gustu najbardziej przypadły lekcje. Dawno już w szkole nie byłam, a tu proszę, „Lekcja Ianna Fleminga”, czy „Lekcja Agathy Christie”. Autorka w lekcjach przytacza nam fragmenty powieści znanych pisarzy (Bracia Grimm, Christie, Fleming, Hemingway) i krok po kroku, odsłania zasłonę fenomenu tych dzieł. Znajdują się za nią rady, które w połączeniu z przykładami, tworzą świetną lekcję. A więc na przykład, aby powstała ciekawa historia, dobrze jest rozpocząć od ją od chwili, w której bohater musi zadecydować, czy zawalczyć o swoje marzenia (Bracia Grimm s. 153). Jako pisarze mamy przywilej, aby wyjaśnić Czytelnikowi tylko tyle ile chcemy (Fleming s. 51). Z kolei Christie radzi, że najlepszy sposób na zwiedzenie Czytelnika, jest umieszczenie ważnej wskazówki w typowym i przeciętnym miejscu (s. 198).

Czytając książkę, niestety nie połknęłam jej w dwa wieczory. Bynajmniej, nie wynika to z tego że była nudna, tylko z mojego stylu życia. Bałam się więc, że nie zapamiętam tego czego uczą mnie stronice Magii słów…, konfrontacja z tekstem przyszła szybko i z zadowoleniem odkryłam, że rady autorki zaczynają dźwięczeć mi w głowie przy każdym przeczytanym słowie. Myślę, że jeszcze wiele przede mną, a książka, która przez moje ciągłe wertowanie, wygląda tak jakby przejrzała ją setka osób, wejdzie do mojego „Zestawu”, dopóty, dopóki nie będę musiała zbierać kartek po dywanie.

Drodzy pisarze, przyszli pisarze, copywriterzy i wszyscy, którzy stukacie w klawiaturę – świat jest pełny pierwszych rozdziałów, nie pozwólcie aby i Wasza przygoda z literaturą na nich się skończyła. Książkę polecam całym sercem!

Informacje o książce:
Tytuł: Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy? Wydanie 2 rozszerzone
Tytuł oryginału: Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy? Wydanie 2 rozszerzone
Autor: Joanna Wrycza-Bekier
ISBN: 9788328340305
Wydawca: Helion
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać