Literatura kobieca

Wybaczenie. Łatwopalni. Tom III – Agnieszka Lingas-Łoniewska

Recenzja książki Wybaczenie. Łatwopalni. Tom III

Wybaczenie. Łatwopalni. Tom III
Agnieszka Lingas-Łoniewska

Powieść Wybaczenie jest ostatnim tomem z trylogii Łatwopalni. Zachęcona pozytywnymi recenzjami poprzednich części, zdecydowałam się zmierzyć z tą lekturą. Nie do końca wierzyłam jednak, że książka wywrze na mnie pozytywne wrażenie, ponieważ nie przepadam za typowo kobietą literaturą. Mimo to z chęcią zabrałam się za czytanie, bo zachęcała mnie do tego pogoda, sielska atmosfera wsi i nadmiar wolnego czasu.

Powieść składa się ze splecionych ze sobą historii 3 par głównych bohaterów. Sylwia i Bernie po burzliwych rozterkach związanych z rozwodem kobiety i niepokornym charakterem bohatera, spotykają się w tajemnicy. Na dodatek Bernie dowiaduje się, że ma córkę, Sylwia nadal pozostaje formalnie związana z alkoholikiem, z którym ma dwójkę dzieci. Postanawiają jednak niespiesznie wznieść swoją relację na wyższy poziom, krok po kroku zapoznając swoich bliskich ze sobą i planując wspólne mieszkanie. O tym ostatnim przesądza tragiczne w skutkach spotkanie bohaterki z byłym już mężem.

Jarek i Monika spodziewają się dziecka. Mieszkają razem, mężczyzna pracuje zawodowo. Sielanka. Jednakże jak się okazuje, przyszły tatuś  był niegdyś niezłym ziółkiem i nie raz dawał Monice nieźle popalić. W końcu po wielu perypetiach bohaterowie są razem i niebawem stworzą pełną rodzinę…

Dorota i Grzegorz są przyjaciółmi. Ona- policjantka, rozwódka, kobieta po przejściach, niegdyś w związku z mężem-tyranem. On- niegrzeczny chłopiec, rozwodnik, opiekujący się dzieckiem i utrzymujący kontakt z żoną kryminalistką. Związała ich sprawa Grześkowej małżonki, w której Dorota brała udział. Zaczynają zbliżać się do siebie, aż w końcu pojmują, że łączy ich coś więcej. Policjantka otrzymuje kolejną sprawę kryminalną, w którą zamieszana jest osoba niegdyś decydująca o jej życiu…

Muszę przyznać, że nieco „posłodzone”, Wybaczenie  wywarło na mnie pozytywne wrażenie. Niektóre kreacje postaci rzeczywiście przykuły moją uwagę, a cała otoczka sprawy prowadzonej przez Dorotę naprawdę mnie zaintrygowała. Mamy do czynienie ze zwykłymi ludźmi, z którymi z łatwością się utożsamiamy. Ich życie nierzadko ma w sobie znamiona błędów i rozczarowań i aby przejść dale, muszą wybaczyć innym lub wybaczyć sobie.

Pozycja napisana jest prostym, zrozumiałym, ale i nieco poetyckim językiem, który jednak nie sprawia wrażenia pompatycznego lub niemalże natchnionego, jak to zwykle dzieje się w przypadku książek adresowanych do odbiorców płci pięknej. Owszem, nie obyło się bez sporej dawki uczuciowo- emocjonalnego „cukru”, ale zbytnio nie przeszkadzało mi to w czytaniu. Bardzo podobało mi się, w jaki sposób autorka pokazała seksualną stronę relacji damsko- męskich- zrobiła to ze smakiem, podkreślając piękno aktu miłosnego, któremu towarzyszy uczucie i oddanie i ujmując seks jako część, a nie podstawę relacji romantycznej. Zwróciłam na to uwagę, ponieważ trudno dziś odnaleźć tak doskonałe ujęcie tego tematu, spojrzenie nań zgodne z moimi osobistymi przekonaniami. Lektura jest bardzo przyjemna w odbiorze, lekko i szybko się czyta i pozostawia po sobie miłe wrażenie. Cieszę się, że mogłam do niej sięgnąć, ponieważ to podbudowało moje nadzieje, iż literatura dla kobiet może być jeszcze ocalona.

Zmierzając ku konkluzji, Wybaczenie oceniam dość wysoko. Jest ona  niebanalną i dobrze przemyślaną książką. Polecam je szczególnie na letnie, tudzież jesienne wieczory. Z pewnością sprawdzi się na czas spędzony pod kocem w fotelu przy filiżance dobrej herbaty.

Informacje o książce:
Tytuł: Wybaczenie. Łatwopalni. Tom III
Tytuł oryginału: Wybaczenie. Łatwopalni. Tom III
Autor: Agnieszka Lingas-Łoniewska
ISBN: 9788379422579
Wydawca: Novae Res
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać