Nauki społeczne

Odsłony, czyli rozmowy z córką – Hamer Hanna, Hamer Magdalena

Recenzja książki Odsłony, czyli rozmowy z córką - Hamer Hanna, Hamer Magdalena

Odsłony, czyli rozmowy z córką
Hamer Hanna, Hamer Magdalena

Odsłony, czyli rozmowy z córką” to pozycja, z którą spotykanie nie jest kwestią przypadku. Jej tytuł przewija się kilkakrotnie podczas rozmów ze znajomymi psychologami, za każdym razem otoczony wiązką pochlebnych sformułowań. Biorąc pod uwagę fakt, że nie raz zdarzyło mi się już mieć w rękach książkę dotyczącą komunikacji, która w istocie rzeczy z komunikowaniem się wiele wspólnego nie miała, komplementy odnośnie wspomnianego tytułu nie przekonują mnie od razu. Częstotliwość ich pojawiania się działa jednak metodą kropli wody – drąży skałę nie siłą, a częstością spadania. Za n-tym razem nie wytrzymuję. Postanawiam sprawdzić, z jakim fenomenem mam do czynienia.

Książkę określiłabym jako powieść, z elementami poradnika. Napisana została przez dwie autorki: matkę i córkę – Hannę i Magdalenę Hamer. Kobiety dzieli niemalże wszystko – epoka w której żyją, zawód, życiowe doświadczenia, wykształcenie, zainteresowania. Łączy za to coś, co zdobywa przewagę nad wszystkimi przytoczonymi argumentami – więź rodzicielska. Dodatkowo, obie kobiety zajmują się zawodowo relacjami międzyludzkimi i komunikacją – matka jako psycholog, córka poprzez coaching. Mają inne perspektywy, inne role – lecz cel jeden. Poprawić system komunikacji międzyludzkiej. I własnej?

Autorki podejmują się tematu niezwykle trudnego – relacji matka-córka oraz sposobu komunikacji między sobą. Przełamują stereotypy tabu, biorąc na świecznik tematy trudne, nierzadko bolesne, wymagające odwagi, aby się w nie zagłębić. Dotykają kobiecości, zazdrości, zdrady, manipulacji, nałogów, śmierci czy seksu. Mając niezwykle odmienne podejścia prezentują czytelnikowi zagmatwany świat widziany z dwóch perspektyw. Dwóch całkowicie odmiennych, często zaprzeczających sobie perspektyw, które w istocie nie raz okazują się być ze sobą tożsame. W rozmowach dają sobie przestrzeń na zrozumienie zdania drugiej osoby, a partnerce – miejsce na wyrażenie siebie. Co więcej – autorki podejmują próbę ujęcia relacji między sobą, odnalezienia siebie w systemie przyjętej przez nie komunikacji. Zaczynają wyrażać swoje oczekiwania, potrzeby, potrafią zwrócić uwagę na raniące zachowanie drugiej osoby, dbają o siebie. W efekcie emocje ulegają oczyszczeniu, a obie strony rozmowy odkrywają, że właściwie wszyscy chcą dobrze, jedynie niekoniecznie potrafią to prawidłowo okazać.

Do gustu przypadła mi stylistyka okalająca książkę. Zapisane w niej rozmowy brzmią, jak transkrypcje realnie przeprowadzonych dyskusji, nie ma w nich miejsca na sztuczność, ułudę czy fałszywe upiększacze. Intrygują, chwilami wzruszają, czasem bawią do łez, by za chwilę złościć na potęgę. Tutaj autorkom muszę przyznać prawo do nazwania się wyzwalaczem emocji w czytelniku. Można o tej książce myśleć wiele, lecz wydaje mi się, że przejść obok niej obojętnie się nie da.

Powieść zbudowana jest z kilkudziesięciu rozmów Hanny i Magdaleny, zebranych w jednej publikacji. Dużym walorem książki jest to, że każdy jest w stanie znaleźć w niej fragment dla siebie – kawałek wszechświata, który go dotyczy. Nie musi być tak, że każdy epizod, każdy temat rozmowy okaże się interesujący. Sama złapałam siebie na tym, że niektóre strony czytałam szybciej, beznamiętnie, myślami idąc obok przedstawianej treści. Pojawiło się jednak sporo momentów, kiedy zatrzymywałam się na jednym zdaniu, bądź fragmencie i zaczynałam myśleć, widzieć, rozumieć. I chyba taki właśnie jest cel tej publikacji – dać czytelnikowi pole do rozmyślań, poszukiwań, zadawania setek pytań i szukania na nie odpowiedzi. Nie każdemu przypadnie do gustu to samo co mi, jednak z ręką na sercu polecam tą książkę każdej matce i każdej córce. Choćby po to – aby mogła zrozumieć tą drugą bardziej, niż dotychczas. Czasem wystarczy jedno słowo, jedna myśl wypowiedziana w inny sposób – a cała rzeczywistość robi się jaśniejsza. Polecam.

Informacje o książce:
Tytuł: Odsłony, czyli rozmowy z córką
Tytuł oryginału: Odsłony, czyli rozmowy z córką
Autor: Hamer Hanna, Hamer Magdalena
ISBN: 9788373089556
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Impuls
Rok: 2011

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać