Fantastyka

Paranoia – Piotr Adach

Recenzja książki Paranoia - Piotr Adach

Paranoia
Piotr Adach

Książki spod znaku fantasy, są obecnie jednymi z najbardziej popularnych. Magia, mistycyzm oraz wszechobecna tajemnica, kierującą światami wykreowanymi przez autorów, znalazła wielu odbiorców. Osobiście nie jestem fanem fantasy, przez co zawsze postrzegałem ten gatunek jako bardzo mi odległy. Mimo tego pośród moich ulubionych książek, można znaleźć wiele, ze wspomnianego gatunku. Problem polega na tym, że wszystkie z nich były skierowane do odbiorcy o kilkanaście lat młodszego. Co zatem przykuło moją uwagę na tyle, żebym mógł powiedzieć o książce Piotra Adacha „Paranoia” że niemal otarła się o mistrzostwo gatunku?

„Paranoia jest pierwszym, niedoskonałym światem wykreowanym przez stwórcę”. Tutaj też autor popisał się swoją wyjątkową wyobraźnią, która wykreowała całkiem ciekawy kierunek myślowy. Paranoia to kraina, którą najłatwiej można opisać jako piaskownica Boga. Tutaj sprawdzał swoje pierwsze pomysły, testował założenia, które potem zmieniał na zasadzie empirycznej. Nie porzucił jednak swojego pierwotnego tworu, pozwalając mu żyć własnym życiem. W tej mistycznej krainie, żyją skłócone plemiona, które za swój główny cel mają przetrwanie następnego dnia. Główna akcja skupia się na plemieniu Jeleni, które z dnia na dzień zostaje postawione przed ogromnym zagrożeniem. Całe ich życie zostaje wywrócone do góry nogami, w momencie w którym, znika Mur Kości – granica pomiędzy tym co prawe i tym co brudne i złe. To drugie zwie się Organiczną Dżunglą, i tylko czekało na moment w którym, może uderzyć na resztę Paranoi. Młody, ale doświadczony myśliwy, imieniem Scout, wyrusza więc na wyprawę, która ma przynieść tylko jedno rozwiązanie – przetrwanie albo zagładę. Stawka jest wysoka, bo chodzi o przyszłość całej Paranoi. Scout zostaje wysłany na misję zjednoczenia skłóconych plemion, dla większego dobra. Oczywiście nic nie przychodzi mu łatwo, musi wywalczyć miejsce, w którym będzie mógł się wypowiedzieć.

Świat wykreowany przez Pana Adacha jest wizją, którą sam posiadałem w głowie lata temu. Nie, nie chodzi mi o plagiat, ale o zupełne popuszczenie wodzy fantazji. Myślę, że nadal jestem w stanie odtworzyć, czytając książkę, to uczucie wyciekającego, nierealnego świata, z własnej głowy. Pamiętam jakie to było wspaniałe, jak wiele przyjemności dawało pisanie. Pan Adach zrealizował swoje wizje, dzięki czemu ponownie mogłem poczuć się jak za młodu. Uważam, że „Paranoia”, zdecydowanie jest jedną z najlepszych książek młodzieżowych ostatnich lat na polskim rynku.

W momencie, w którym pierwszy raz dostałem do rąk książkę „Paranoia”, przestraszyłem się wyjątkowo młodego wieku autora. Siedemnaście lat to wiek, w którym człowiek ulega chęci zabawy, a nie pisania. Jakże korzę się teraz nad tym osądem. „Paranoia” został napisana w sposób profesjonalny, na tyle, że nawet największe nazwiska mogłyby się uczyć od Adacha. Całość fabuły trzyma w napięciu na swój własny, nastoletni sposób, ale ma to wyjątkowy urok, który przywodzi mi na myśl (już teraz), Eoina Colfera i jego „Artemis Fowl”. Fabuła książki ma tendencję typową dla młodego pisarza. Najpierw czytelnik doświadcza natłoku informacji, żeby potem zostać postawionym przed wyborem tych naprawdę istotnych. Szybkie wykreowanie świata, potem powolne opisy poszczególnych postaci, żeby wreszcie całość została wyważona, na tyle by książka przyrosła do dłoni. Chyba tak właśnie jest z całym gatunkiem fantasy. Jednak w wydaniu Adacha, czyta się to o niebo lepiej niż większość innych książek polskich autorów, z oczywistym pominięciem klasyków, bo na to trzeba zapracować.

Piotr Adach, jest artystą, który ma w sobie coś co może sprawić, że osiągnie w przyszłości status pisarza cenionego. Patrząc na to co osiągają młodzi ludzie- jak wydawanie książek takich jak „Paranoia”- jestem ciekaw co jeszcze mnie czeka w przyszłości. Jeśli Pan Adach będzie dalej pracować nad swoim niewątpliwym talentem, na pewno czytelnicy nie będą się nudzić.

Informacje o książce:
Tytuł: Paranoia
Tytuł oryginału: Paranoia
Autor: Piotr Adach
ISBN: 9788373865860
Wydawca: Nowy Świat
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać