Filozofia i religia

Módl się i pracuj. Nie bądź smutny – Leon Knabit OSB

Recenzja książki Módl się i pracuj. Nie bądź smutny - Leon Knabit OSB

Módl się i pracuj. Nie bądź smutny
Leon Knabit OSB

Módl się i pracuj. Nie bądź smutny” to zapis dwóch konferencji Leona Knabita OSB, które odbyły się w benedyktyńskim klasztorze w Tyńcu w 2008 r. Co prawda, wykłady były przeznaczone dla polityków, ale i tzw. przeciętni „zjadacze chleba” znajdą w tej krótkiej książeczce coś dla siebie. W końcu większość ludzi ma pracę, a niektórym udaje się ją połączyć z wiarą w Boga. Czy ten nietypowy mariaż może zapewnić nam szczęście?

Z pewnością nie stanie mu na przeszkodzie. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku tego typu publikacji najwięcej zależy od samego czytelnika i towarzyszącego mu nastawienia. Jeżeli jego celem jest osiągnięcie satysfakcji z wypełniania zawodowych obowiązków – będzie potrafił ją odnaleźć. Natomiast osoby, które nie realizują się w swoim powołaniu (nie chodzi mi, bynajmniej, o kapłaństwo) i są głęboko sfrustrowane swoim dotychczasowym zajęciem, trudno będzie do tego namówić.

Ale po kolei.

Autor rozważań zachęca do szukania sensu naszej egzystencji w zadanej nam pracy. Dobrze wiemy, że nie zawsze jest ona przyjemna i bezstresowa, dlatego warto to sobie uświadomić. W końcu tylko od naszego podejścia zależy, na ile uodpornimy się na trudności, które prędzej czy później nas w niej spotkają.

Niezwykle pomocna okazuje się w tym przypadku (jak i w wielu innych) wiara w Boga i pokładanie w Nim nadziei. W połączeniu z modlitwą, stanowi doskonałe „zrównoważenie” dla wykonywanych przez nas zadań. O. Knabit wychodzi z głębokiego przekonania, że te dwa tytułowe zagadnienia nie powinny istnieć bez siebie. Dzięki ich wzajemnej „symbiozie” możemy osiągnąć wewnętrzną równowagę, czerpać przyjemność w tego, co robimy i pomnażać otrzymane dobro. I to w zasadzie clou całości.

Módl się i pracuj. Nie bądź smutny” to dobre preludium do głębszej refleksji nad rozsądnym podziałem naszego czasu pomiędzy modlitwę a pracę. W książeczce dostajemy pewną myśl i kilka okołotematycznych rozważań, ale to zbyt mało, aby z powodzeniem wcielić je w życie. Dlatego trudno jest mi jednoznacznie ocenić tę lekturę. Jeżeli potraktujemy ją jako formę zachęty do pracy nad sobą i szukania na siebie nowego pomysłu – mogę przyjąć jej niewielką objętość. Jeżeli jednak aspiruje do czegoś więcej, to jest zdecydowanie zbyt uboga w treść.

Niezależnie od tego, który „wariant” wybierzemy, pozostaję z uczuciem niedosytu.

Informacje o książce:
Tytuł: Módl się i pracuj. Nie bądź smutny
Tytuł oryginału: Módl się i pracuj. Nie bądź smutny
Autor: Leon Knabit OSB
ISBN: 9788373546479
Wydawca: TYNIEC Wydawnictwo Benedyktynów
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać