Literatura młodzieżowa

Ostatnia spowiedź. Tom II – Nina Reichter

Recenzja książki Ostatnia spowiedź. Tom II - Nina Reichter

Ostatnia spowiedź. Tom II
Nina Reichter

Po przeczytaniu pierwszego tomu „Ostatniej spowiedzi” nie miałam wątpliwości że sięgnę po drugą część. Oryginalny pomysł, nieprzesłodzona romantyczna historia Bradina i Ally oraz dobrze wyważone pióro Niny Reichter stworzyło świetne opowiadanie dla młodzieży (chociaż książkę polecam wszystkim). Z drugiej strony, poprzeczka również została podniesiona wysoko. Jak w tym przypadku poradziła sobie pisarka?

Tom drugi zaczyna się tam, gdzie skończyła się pierwsza część. Bradin Rothfeld zostaje postrzelony podczas koncertu swojego zespołu. Pada na scenę, jego stan jest poważny. Ally Hanningan będąca świadkiem tych zdarzeń przeżyje głęboką traumę. Dopiero co odnalazła w muzyku swoje szczęście, a teraz może tylko bezsilnie obserwować rozwój wydarzeń. Czas płynie, zaczyna się walka o życie i miłość. Stan Bradina jest o tyle gorszy, ponieważ jest przekonany że Ally i jego brat Tom mają ze sobą romans. Chociaż młody wiek rockmana zwiększa szanse powrotu do zdrowia, jednak jego duch gaśnie czując się nie tyle co opuszczonym, ale wręcz zdradzonym przez Ally. Ciężko walczyć o życie ze złamanym sercem. Dopiero po pewnym czasie do Ally dociera to, o co oskarża ją Bradin. Próbują sobie wszystko wyjaśnić. Ale to dopiero początek. Co z tego wyjdzie? Ile będzie kosztować naprawa ich uczucia? Czy Bradin będzie mógł odbudować relację ze swoim bratem? Czy Ally i Tom nie mają nic sobie do zarzucenia, zwłaszcza że Tom to człowiek któremu dotychczas obce były jakiekolwiek zasady?

Trzeba przyznać że Nina Reichter konsekwentnie trzyma wysoki poziom. Nie tylko na tym podobieństwa się kończą. Bohaterowie również dorastają wraz z kolejnymi kartkami książki. Można odczuć jak wydarzenia z poprzedniej części wpłynęły na postacie w tomie drugim. Dojrzewanie uczucia pomiędzy Ally i Bradinem nie jest tak tendencyjne jak w większości innych książek młodzieżowych. Czytelnik poznaje ich refleksje, marzenia, wątpliwości oraz zauważa ich zmianę. Również język jakim posługuje się autorka jest prosty ale zarazem bardzo elastyczny. Opisy nie nudzą, a wręcz przeciwnie mimo pewnej prostoty nie „spłaszczają” istoty rzeczy jakim jest miłość między dwojgiem ludzi oraz ich myśli wobec siebie. Historia wciąga nie tylko ze względu na opisy, ale także z powodu jej nieprzewidywalności. Nie wszystko idzie zgodnie z planem, a bohaterowie postawieni są przed wieloma problemami i muszą podjąć czasem bardzo trudne decyzje. Czytając książkę serce zaczyna bić nieco szybciej i mogą pojawić się łzy. To jest właśnie wyznacznikiem dobrego opowiadania, trudno więc dziwić się, że książka została bestsellerem.

Po lekturze dwóch części zostaje mi nic innego jak tylko sięgnąć po ostatni już, tom trzeci. Autorka pokazała że nie tylko potrafi stworzyć świetną historię o miłości w show-biznesie, ale także wie jak ją dobrze kontynuować. Nie pokuszę się o ocenę która część była lepsza – dla mnie obie części są na wysokim poziomie. Zresztą sprawdźcie sami. Polecam bardzo gorąco!

Informacje o książce
Tytuł: Ostatnia spowiedź. Tom II
Tytuł oryginału: Ostatnia spowiedź. Tom II
Autor: Nina Reichter
ISBN: 9788377228654
Wydawca: Novae Res
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać