Ogrodnik - Agnieszka Płoszaj - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Recenzje książek

Ogrodnik – Agnieszka Płoszaj

Recenzja książki Ogrodnik - Agnieszka Płoszaj

Ogrodnik
Agnieszka Płoszaj

Przed nami recenzja kolejnego dobrego kryminału, „Ogrodnik” Agnieszki Płoszaj. Niezmiernie cieszy mnie, że możemy dostać coraz więcej dobrych książek napisanych przez naszych rodowitych pisarzy. Jeszcze kilka lat temu, byłam sceptycznie nastawiona do rodzimej literatury, zwykle starałam się sięgać po zagraniczne tytuły, jednak teraz wiem, że mamy w kraju naprawdę dobrych pisarzy i pisarki, po których książki zdecydowanie warto sięgnąć. Właśnie do jednych z nich, śmiało mogę zaliczyć autorkę „Ogrodnika”.

Pewnego chłodnego, jesiennego poranka w łódzkim parku zostają odnalezione zwłoki młodej dziewczyny, ułożone na płatkach kwiatów. Śledczy Karski i Mielczarek szybko orientują się, że dziewczyna nie jest przypadkową ofiarą. Po wykryciu w organizmie kobiety substancji, która jest używana przy zabiegach aborcyjnych, policjanci biorą pod lupę pewną dużą przychodnię ginekologiczną, w której być może dochodzi do nielegalnych zabiegów. Żeby tego było mało, okazuje się, że dziewczyna jednego z mężczyzn, jest jakimś cudem wplątana w mafijny półświatek Łodzi oraz, aby ratować swoją rodzinę, zostaje uwikłana w nie do końca jasną współpracę z Witoldem Dales, mafijnym bosem. Ja się później okazuje, sprawy w jakiś sposób zaczynają się łączyć. Policjant staje przed dużym dylematem: uwierzyć Julii, czy jednak pozostać zgodnym ze swoim sumieniem. A może jednak da się zrobić tak, aby uratować dziewczynę, nie rujnując przy tym swojej kariery. Śledzimy ogromny dylemat, przed jaki staje młody śledczy. Jakie decyzje podejmie ostatecznie? Wygra rozum, czy serce?

Szczerze powiem, że dość długo, czytając „Ogrodnika”, nie mogłam połapać się, o co chodzi, myślałam, że sprawiła to, dość zwiła fabuła, jednak po poszperaniu w Internecie okazało się, że jest to kontynuacja pierwszej powieści autorki „Czarodziejka”. Ewidentnie na początku brakowało mi znajomości wcześniejszych wydarzeń, jednak w miarę lektury, połapałam się, o co chodzi i braki przestały być aż takie dokuczliwe. Jednak sugerowałabym zacząć lekturę właśnie od początku. Jest to jedna z tych serii, która czytana w nieodpowiedniej kolejności wpływa negatywnie na odbiór. Zaciekawiona losami bohaterów, na pewno sięgnę po „Czarodziejkę”. Chce się dowiedzieć, dlaczego dokładnie Dales szantażuje Julkę, jakie ma na nią haki, co doprowadziło do obecnego stanu rzeczy. Tym bardziej że zaintrygowała mnie jej postawa, silny charakter, odwaga, żeby postawić się Witoldowi, determinacja, aby ochronić najbliższych. Chciałabym wiedzieć, czy taka była od zawsze, czy może życie wymusiło na niej bycie taką osobą.

Dodatkowe zamieszanie w książce sprawia, mnogość osób z czyjej perspektywy opowiadana jest historia. Raz jest to Julka, raz policjanci, Anitka, Magda i jeszcze kilka innych osób. Ciekawie jest widzieć akcję oczami różnych bohaterów, jednak tutaj było to niekiedy irytujące, niektóre opisy były zbyt krótkie, czasami, zanim zdążyłam się zorientować, czyimi oczami widzimy zdarzenia, opis dobiegał końca. Niekiedy było też tak, że już myślałam, że czegoś się dowiemy, a tu nagle akcja przeskakiwała w zupełnie inne miejsce. Swoją drogą było to dobre zagranie autorki, gdyż wymagało ogromnego skupienia czytelnika. Muszę jednak szczerze przyznać, że końcówka powieści sprawiła, że stwierdziłam: Tak to jest seria, po którą zdecydowanie warto sięgnąć. Główna zbrodnia została wyjaśniona, jednak tak wiele wątków pozostało otwartych, że z niecierpliwością czekam na kolejną powieść autorki, a w tak zwany międzyczasie przeczytam wcześniejszą część. Myślę, że znajomość tej, nie odbierze mi przyjemności czytania, a jedynie sprawi, że lektura kolejnej będzie jeszcze większą przyjemnością.

Intrygująca była też dla mnie przepiękna historia miłosna z Samarkandy, która została zgrabnie wpleciona w treść książki, powiem szczerze, że bardzo długo głowiłam się, do czego ona się odnosi. Ciekawostką było też wplecenie znaczenia róży damasceńskiej, na których leżały zwłoki ofiary. Lubię takie ciekawostki.

Chciałabym jeszcze wspomnieć na koniec, że samą książkę otrzymałam w bardzo ładnej oprawie. Mianowicie była ona obsypana płatkami róż i zawinięta w folię. Szczerzę przyznaję, że bardzo mnie to zaintrygowało i sprawiło, że z jeszcze większą przyjemnością sięgnęłam po książkę.

Informacje o książce:
Tytuł: Ogrodnik
Tytuł oryginału: Ogrodnik
Autor: Agnieszka Płoszaj
ISBN: 9788328036208
Wydawca: WAB
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content