Poradniki

Manga sprzątania. Obrazkowy przewodnik po japońskich porządkach – Marie Kondo

Recenzja książki Manga sprzątania. Obrazkowy przewodnik po japońskich porządkach - Marie Kondo

Manga sprzątania. Obrazkowy przewodnik po japońskich porządkach
Marie Kondo

Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o Marie Kondo – japońskiej ekspertce od sprzątania, której metoda KonMari osiągnęła światowy sukces. Autorka od wczesnych lat dzieciństwa interesowała się porządkami, w wieku 19 lat założyła firmę KonMari Media Inc. która to pomagała bałaganiarzom uporządkować ich mieszkania. W bardzo krótkim czasie zyskała taką renomę, że nie starczało jej czasu na obsłużenie wszystkich klientów, którzy chcieliby skorzystać z jej usług. Wtedy to, z myślą o tych osobach, postanowiła napisać swoją pierwszą książkę, poradnik, który miał być pomocą dla tych, którym niedane było zapisać się na lekcje. Tak powstała „Magia sprzątania”, która została przetłumaczona na ponad 40 języków i rozeszła się w ponad 6-milionowym nakładzie. Na podstawie przemyśleń Marie, w Japonii powstał serial telewizyjny, a sama autorka trafiła na listę 100 najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu „Time”.

Manga sprzątania. Obrazkowy przewodnik po japońskich porządkach - Marie Kondo

Tym razem Kondo pokazuje nam w bardziej obrazowy sposób, jak sprzątanie może zmienić nasze życie. W swojej najnowszej książce „Manga sprzątania. Obrazkowy przewodnik po japońskich porządkach” przedstawiam nam historię Chiaki Suzuki 29-letniej przedstawicielki handlowej, singielki. Dziewczyny, która ma olbrzymi bałagan w mieszkaniu, taki, że nigdy nie zaprasza nikogo na herbatę, bo nie ma nawet gdzie postawić nogi, nie mówiąc już, żeby było gdzie usiąść, oraz jej sąsiada, kucharza pracującego w pobliskiej restauracji, chłopaka, który lubi porządek. Zrozpaczona stanem swojego mieszania Chiaki, postanawia zrobić z tym porządek (co jest pierwszą z 6 zasad metody KonMari), w tym celu wykupuje lekcje sprzątania z Marie Kondo. Kobiety, kierując się sześcioma zasadami, zaprowadzają ład i porządek:

  1. Postanów, że posprzątasz.
  2. Wyobraź sobie swój idealny styl życia.
  3. Najpierw dokończ proces wyrzucania.
  4. Sortuj, kierując się kategorią przedmiotu, a nie jego lokalizacją.
  5. Zachowaj właściwą kolejność sprzątania.
  6. Zapytaj samą siebie, czy dana rzecz wywołuje w tobie radość.

Manga sprzątania. Obrazkowy przewodnik po japońskich porządkach - Marie Kondo

Gdy już Chiaki postanowiła, że chce posprzątać, do akcji wkroczyła KonMari, kazała dziewczynie wyobrazić sobie swój wymarzony styl życia, powiedziała też, że dobre nastawienie i świadomość czego oczekujemy, jest w 90% kluczem do sukcesu. Chodzi o to, że jeśli tylko uporządkujemy i odgruzujemy mieszanie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wrócimy to stanu sprzed porządków, zmiana podejścia do życia sprawi, że poczujesz to, jak chcesz, żeby Twoje życie wyglądało. Kiedy już mamy w głowie swój wymarzony styl życia, przechodzimy do pozbywania się rzeczy, których nie potrzebujemy. Autorka ma na to prosty sposób, sugeruje, aby skupić się na tych rzeczach, które chcemy zatrzymać oraz zastanowić się, czy sprawiają nam one radość, jeśli tak-możemy je zatrzymać, resztę natomiast śmiało wyrzucamy. Ważne jest tutaj, aby sprzątać według kategorii, a nie miejsca. Sprzątając według miejsca, będziemy przenosić rzeczy z kąta w kąt i nigdy nie dojdziemy do ładu i składu. A jeśli skupiamy się na konkretnej kategorii, to wiemy, że uporządkujemy ją od początku do końca. Gdy już zostaniemy z rzeczami, które wiemy, że na pewno sprawiają nam radość i zostają z nami, trzeba je odpowiednio poukładać, tutaj Marie ma również dla nas kilka rad i trików.

Manga sprzątania. Obrazkowy przewodnik po japońskich porządkach - Marie Kondo

Podsumowując, w książce nie ma nic innego, czego nie moglibyśmy się dowiedzieć z wcześniejszych książek autorki, jednak ilustrowana historia jest przedstawiona tak fantastycznie, że warto po nią sięgnąć. Ja się pośmiałam z rozterek i perypetii Chiaki oraz anielskiej cierpliwości Kondo. Do tego ilustracje do książki stworzyła słynna rysowniczka mang Yuko Uramoto. Kobieta w 2011 roku otrzymała główną nagrodę w konkursie Shueisha Aoharu Manga oraz jest autorką takich prac jak Kanojo na kabu czy Hanayome miman. Chociażby właśnie dla pięknych ilustracji oraz zabawnych tekstów warto sięgnąć po „Mangę sprzątania”, aby przypomnieć sobie, o co chodziło z tym całym KonMari. Ja zachęcona ponownie przez ekspertkę, pobiegłam robić porządki w szafie, od jakiegoś czasu moje ubrania zdecydowanie potrzebowały przeglądu, okazało się, że aż dwa worki nie sprawiały mi radości i tylko blokowały miejsce ;-)

Informacje o książce:
Tytuł: Manga sprzątania. Obrazkowy przewodnik po japońskich porządkach
Tytuł oryginału: The Life-Changing Manga of Tidying Up
Autor: Marie Kondo
ISBN: 9788328709898
Wydawca: Muza
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać