Literatura młodzieżowa

Ostatnia Piosenka – Nicholas Sparks

Okładka książki Ostatnia piosenka

Ostatnia piosenka
Nicholas Sparks

Wakacyjna miłość, letni romans, ciężka choroba, przebaczenie, niebezpieczeństwo, ktoś komu można zaufać i ktoś kogo można pokochać. Która z nas kobiet, by tego nie chciała? Czar, który rzuca ta książka jest niesamowity i potężny. Bardzo dawno żadna z książek nie poruszyła mnie aż do łez, a także nie pokazała pewnej prawdy o życiu. Od razu uprzedzam, że to nie jest kolejna pełna sztuczności historyjka, ale coś więcej. Może nie każdy ją zrozumie i doceni już od początku, ale gdy poświęci jej trochę skupienia, gwarantuję, że odnajdzie kawałek siebie w całej tej historii. Mam na myśli książkę pt. Ostatnia piosenka. Stworzył ją pisarz Nicholas Sparks, nad którego książkami na pewno jeszcze się pochylę.

Główną bohaterką jest pewna buntownicza, jak na jej wiek przystało, nastolatka imieniem Ronnie. Wydaje się być lustrzanym odbiciem typowej w naszych czasach 17-nastolatki, ale czy na prawdę taka jest? W swoim życiu dużo przeżyła, w tym bolesne dla niej i jej młodszego brata (Jonah) rozstanie rodziców. Jest to dość istotny fakt, bo na nim częściowo opiera się ta powieść. Czas wakacji okazuje się czasem wielkich zmian w jej życiu. Musi spędzić lato u boku ojca, którego tak znienawidziła za opuszczenie ich, iż unikała go przez 3 lata. Gdyby od niej zależało nigdy by tam nie pojechała ale cóż, słowo matki – siła wyższa. Na dodatek bohaterka mimo wielkiego talentu znienawidziła także grę na fortepianie, której uczył ją jej ojciec. Wszystko jest dla niej jak kara, a dla jej ojca jest to coś więcej niż tylko odwiedziny. Pierwsze dni są dla niej męką, każe ojcu przestać grać i ukryć fortepian. Płomyk nadziei, że wakacje jednak będą lepsze, daje jej znalezione gniazdo żółwi na plaży, które staje się jej pocieszeniem i lekiem na codzienne kłopoty.

Wszystko w książce wydaje się na początku być mocno oczywiste, ale z każdą kartką jest inaczej. Już pierwszego dnia na drodze Ronnie pojawia się nietypowa dziewczyna o imieniu Blaze i jej nieprzyjemni koledzy, z tajemniczym Marcusem na czele. Jakby tego było mało poznaje też Willa, przystojniaka który wpada na nią podczas meczu robiąc jej prysznic z napoju. W dodatku widzi to tłum zachodzących się ze śmiechu ludzi. Dziewczyna ma dość, jednak stawia temu czoło. Ronnie nie wie, że ten niefortunny wypadek to brama do czegoś zupełnie nowego, brama do jej szczęścia. Każdego dnia uczy się, iż nie warto się poddawać na starcie, bo silna wola i wiara pomagają w każdej sytuacji. Los bywa czasem okrutny…

Przyznaję, ta historia nie jest banalna, ona jest wręcz niesamowita. Pisarz pokazał, iż ma talent do takich powieści i zna się na tym doskonale. Niewiarygodne jak lekko się ją czyta i wcale to nie przypomina taniego romansu, albo brazylijskiej telenoweli. Jest wiele zaskakujących zwrotów akcji, a historia nie nudzi się po kilku kartkach. Innym atutem jest to, jak wiele uczuć mieści się w każdym napisanym zdaniu, ba w każdym napisanym słowie! W mgnieniu oka stajesz się którymś z bohaterów i przeżywasz wszystko tak jak oni. Sądzę, że każdy Czytelnik ceni sobie właśnie takie książki, w których „żyje się” życiem postaci. Poza tym zauważmy, że Ostatnia piosenka ma w sobie kilka odrębnych wątków, a mimo to za każdym razem jest coś innego, niepowtarzalnego. Doceniłam jeszcze to jak Nicholas wprawnie połączył zdaje się zwykłą historię rodziny, z wieloma radami i możliwościami rozwiązań życiowych problemów, nie zniżając się do oklepanych haseł, które nic nie wnoszą. Książka jest naprawdę napisana z sensem. Mam jeszcze jedną informację, dla porównania można obejrzeć jeszcze film stworzony na podstawie Ostatniej piosenki – ja na pewno to uczynię.

Na koniec po mojemu mówiąc, stwierdzam, że to GENIALNA książka na wakacje, bo czy nie można sobie pomarzyć o wakacyjnej miłości czytając książki? O Ostatniej piosence, mogłabym jeszcze pisać i pisać, ale ograniczę się do tego, że gorąco polecam ją i czuję, że inne powieści Nicholasa Sparks’a są równie obiecujące jak ta powyżej!

Informacje o książce:
Tytuł: Ostatnia Piosenka
Tytuł oryginału: The Last Song
Autor: Nicholas Sparks
ISBN: 9788376596679
Wydawca: Albatros
Rok: 2010

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać