Biografie i wspomnienia

Córka nomadów – Waris Dirie

Okładka książki Córka nomadów

Córka nomadów
Waris Dirie

Po lekturze Kwiatu pustyni obiecałam sobie, że na tej jednej książce nie skończę swojej przygody z książkami Waris, dla mnie – wielkiego autorytetu w sprawie walki o prawa kobiet. Córka nomadów, uznana jest za naturalną kontynuację Kwiatu pustyni i właśnie dlatego mój wybór padł na tą książkę.

Książka jest zapisem podróży Waris do rodzinnego kraju po dwudziestu latach wędrówki. Modelka będzie musiała odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wiele w jej życiu zmienił Zachód? Ile pozostało w niej ubogiej pasterki z Sudanu? Czy ciągle jest w stanie żyć jak jej rodzina? Znajdziemy tu odpowiedzi na te pytania, ale też o wiele więcej…

Waris Dirie to somalijska modelka i pisarka. Najbardziej znana, obok Iman, Somalijka na świecie. W 1987 roku znalazła się na okładce kalendarza Pirelli, a świat modelingu stanął przed nią otworem. Autorka pięciu książek (4 napisane po angielsku, jedna po niemiecku), z których większość została przetłumaczona na język polski.

Córka nomadów nie jest już książką o ucieczce od bólu, strachu. Jest książką o powrocie. Waris wraca, bo do Somalii ciągnie ją miłość. Miłość do najbliższych, do ojczyzny, której sama sobie nie potrafi wytłumaczyć.

Myślę, że warto wspomnieć, że w czasie, gdy Waris zdecydowała się na podróż z swoim bratem, Somalia znajdowała się w stanie wojny. Wyjazd z biurem podróży był niemożliwy, właściwie pozostawała  jedynie nielegalna droga…  Somalia uznawana jest do dziś za jedno z najniebezpieczniejszych i najbiedniejszych krajów świata. Dzięki książce Dirie można jednak poznać ten kraj w skali mikro, patrząc na obraz jednej wioski (którą zamieszkuje dalsza lub bliższa rodzina Waris), jej mieszkańców i obyczaje w niej panujące, które Europejczyka oburzą i to niejednokrotnie, oraz kulturę obecną dzięki przytaczanym wierszom i pieśniom, które śpiewane są w Somalii nie tylko z okazji świąt. Jednak Córka nomadów to też książka o zderzeniu dwóch kultur: Zachodniej, gdzie liczy się bardziej „mieć” i somalijskiej, afrykańskiej, gdzie ważniejsze jest „być”. Nawet Waris przez dwadzieścia lat swojej wędrówki zdążyła już z Somalijki, stać się dziewczyną z Zachodu, nad czym sama niejednokrotnie ubolewa na łamach tej książki.

Po książkę Waris Dirie warto sięgnąć głównie dla dopełnienia obrazu powstałego w głowie Czytelnika po przeczytaniu Kwiatu pustyni. Będzie to ciekawa pozycja dla wszystkich, którzy ciekawi są obyczajów z różnych zakątków świata. Kwiat pustyni był książką o Waris, jej cierpieniu i drodze na szczyt. Córka nomadów, jest książką o krainie jej dzieciństwa, w której czasem pada deszcz, ale zwykle świeci słońce.

Informacje o książce:
Tytuł: Córka nomadów
Tytuł oryginału: Desert Dawn
Autor: Waris Dirie
ISBN: 8373115641
Wydawca: Świat Książki
Rok: 2002

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać