Poradniki

Ogarnij się! – Sarah Knight

Recenzja książki Ogarnij się! - Sarah Knight

Ogarnij się!
Sarah Knight

Autorka fantastycznej „Magii olewania” wraca do nas z nowym poradnikiem, z jakże wymownym tytułem „Ogarnij się!”. Już od samego wstępu, czyli kilku słów od autorki, Sarah Knight dosadnie mówi nam, czym ta książka nie jest, a czego mamy się po niej spodziewać. Chce uświadomić czytelnika od pierwszej strony, z czym ma do czynienia. Autorka obiecuje nam pomoc w umysłowych porządkach, wyrwanie się z codziennej rutyny oraz wkroczenie w życie, jakiego tak naprawdę pragniemy, na jakie zasługujemy. Dzięki tej książce nauczymy się jak dobierać cele, jak je realizować wbrew wszelkim przeciwnościom, a potem jak sięgać po coś, o czym nawet nie marzyliśmy! Sarah pomoże nam przestać wchodzić sobie w drogę, uwolni nas od rzeczy, o których zawsze myśleliśmy, że powinniśmy je robić, aby tym sposobem zyskać czas na zajęcie się rzeczami, które rzeczywiście musimy zrobić, co w końcu przyniesie skutek w postaci możliwości zajęcia się czynnościami, które naprawdę chcemy zrobić, czyli na spełnianie marzeń i realizację pasji. Powiem Wam szczerze, że po przeczytaniu takiej notki naprawdę z ogromną ciekawością sięgnęłam po właściwą lekturę, zaciekawiona jakie sposoby zaproponuje autorka na realizację tego projektu.

Ogarnij się! - Sarah Knight

Książka jest podzielona na cztery części. W pierwszej dowiemy się, kto powinien ogarnąć się i zebrać do kupy. Następnie autorka przeprowadzi nas szczegółowo przez pierwszy przykład zbierania się do kupy (Tak, Knight bardzo często używa słowa „kupa” i taki był cel i zamysł), pokaże nam tutaj, że życie jest taką jakby książeczką do kolorowania dla dorosłych. Na koniec tego rozdziału przedstawiona nam zostanie koncepcja mocy negatywnego myślenia oraz trzy proste narzędzia codziennego użytku, które mogą nam pomóc w ogarnięciu się. Część druga, czyli „Małe kupy do zebrania: codzienny trud budowania przyszłości”. W tym rozdziale zaczniemy od spraw, z którymi musimy zmagać się regularnie, czyli pojawianie się na czas, nieuleganie zakłóceniom oraz panowanie nad pocztą przychodzącą. Dowiemy się tutaj również, jak zaczynać, ustalać priorytety, poznamy wskazówki zarządzania czasem. Zbadamy również różnicę pomiędzy listą rzeczy do zrobienia a listą rzeczy, które rzeczywiście muszą być zrobione. Postaramy się też przyjrzeć przyczynom długiego siedzenia w pracy oraz kupowaniu rzeczy, na które nas nie stać. W części trzeciej wchodzimy już na głęboką wodę, dotykamy rzeczy, które wymagają dłuższego skupienia lub większego zaangażowania. Bierzemy tutaj pod lupę: związki i obowiązki, czyli jak być dorosłym człowiekiem i zachowywać się jak on. Następnie przechodzimy do pracy i finansów, zdrowia, domu oraz stylu życia. W ostatniej części autorka bierze na warsztat nasz emocjonalny bałagan, taki jak, chociażby nerwice i perfekcjonizm, skłonność do unikania i autosabotażu, czy też obezwładniający strach przed porażką. Może ciężko w to uwierzyć, ale bardzo pomocne w ogarnięciu naszej psychiki jest przestane przejmować się tym, co inni myślą o naszych wyborach życiowych, co prawda nadal musimy stawiać czoła rozmaitym kłopotom, ale jest o niebo łatwiej, gdy skupimy się nad problemem samym w sobie, a nie na tym, co ludzie powiedzą.

Ogarnij się! - Sarah Knight

Ogólnie rzecz biorąc, książka jest bardzo optymistyczna i zachęcająca do działania. Co prawda, tak jak sama autorka pisze na koniec: „jeden krótki poradnik nie zmieni natury wszechświata”, ale jeśli zdecydujemy się chociaż trochę się ogarnąć i zebrać do kupy to już będzie ogromny sukces. Ja chyba nie zdecydowałabym się na tak drastyczną zmianę, jak rzucenie pracy i przeprowadzka na Dominikanę, jednak myślę, że jestem w stanie ogarnąć drobniejsze aspekty mojego życia, takie jak na przykład porządkowanie skrzynki odbiorczej na bieżąco. Z pewnością poradnik Sarah Knight jest świetnym motywatorem do podjęcia zmian mających na celu polepszenie jakości naszego życia, do tego napisany jest w bardzo przystępny sposób. Myślę, że warto sięgnąć po niego nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że nasze życie jest całkowicie ogarnięte. Każdy z nam znajdzie w niej coś, co będzie mógł wdrożyć do własnego życia, przez co stanie się ono przyjemniejsze.

Informacje o książce:
Tytuł: Ogarnij się!
Tytuł oryginału: Get Your Sh*t Together!
Autor: Sarah Knight
ISBN: 9788328709195
Wydawca: MUZA
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać