Recenzje książek

Krzyż Pański – Leszek Herman

Krzyż Pański - Leszek Herman

Krzyż Pański
Leszek Herman

Na samym początku muszę powiedzieć, że książka „Krzyż Pański”, nie do końca spełniła moje oczekiwania. W sumie trochę się tego spodziewałam, znając poprzednie książki autora, no ale co poradzić, złudne nadzieje miałam. A co takiego strasznego się stało? Już Wam wszystko tłumaczę! Zaplanowałam sobie lekturę na cały długi weekend, myślałam, że będę czytała trzy dni, a książka skończyła się drugiego dnia i to nie późno w nocy, ale zaledwie przed wieczorem. No ale czyja to wina? Oczywiście autora, pana Leszka Hermana, który pisze tak świetne książki, że nie sposób się od nich oderwać! Dobrze, dobrze, koniec wygłupów, już piszę poważnie, co i jak z tą pozycją.

Dwa stare kufry z adnotacją „IIWW 45-47 POLAND” (zaraz, zaraz, jak to dwa, a nie trzy?) odnalezione zupełnie przypadkiem w piwnicy brytyjskiego Archiwum Narodowego, dają początek ogromnemu śledztwu, które swoim zasięgiem obejmie pół Europy. Co więc ciekawego jest w nich ukryte, skoro wzbudzą, aż tak ogromne zainteresowanie?

Odkrywcą tajemniczych kufrów jest zbliżający się do emerytury George O’Malley. Jego przełożeni oczekują, że mężczyzna przed odejściem zajmie się niezwykle pracochłonnym zadaniem, mianowicie inwentaryzacją dokumentów pochodzących z pierwszych lat po drugiej wojnie światowej. Pośród regałów pełnych kurzu, starych faktur oraz przeróżnych papierów, George znajduje tajemnicze skrzynie należące do Billa Bentincka. Przeglądając dokumenty, mężczyzna orientuje się, że tajemnicze kufry należały kiedyś do Elżbiety Radeckiej — Mikuliczowej. Przekazuje on sprawę przełożonym i udaje się ustalić, że spadkobierczynią owej kobiety jest Anna Fleming, mieszkająca w podszczecińskim Dalewie starsza kobieta. Anna początkowo nie wierzy w żądny spadek a tym bardziej rodzinnie opowieści o ukrytym skarbie. Jednak pod wpływem wnuczki, daje się ponieść rodzinnym historiom i swoimi opowieściami wspomaga poszukiwania trzeciej skrzyni.

Krzyż Pański” jest już moim kolejnym spotkaniem z autorem, nie przeczytałam jeszcze jego wszystkich książek, ale wciąż mam nadzieję, że uda mi się nadrobić zaległości. Jednak jest to kolejne magiczne spotkanie. Uwielbiam wątki historyczne, które pomimo tego, że bardzo obszernie opisane, to nadal bardzo ciekawe. Autor nie zanudza czytelnika, tylko stopniowo wtajemnicza go, w rodzinne meandry życia bohaterów. Nigdy też, podczas lektury nie odczuwałam dyskomfortu spowodowanego brakiem znajomości pierwszych książek Hermana. Bohaterowie, co prawda czasami wspominają starsze dzieje, jednak nie są to na tyle duże wzmianki, aby wpływały na odbiór powieści. Bez problemu można sięgać po każdą książkę w dowolnej kolejności. Tak naprawdę, to nawet nie wszystkie książki pisane przez autora należą do jednej serii „Sedinum”, część z nich (w tym recenzowany właśnie „Krzyż Pański”) są oddzielnymi bytami.

Bardzo również polubiłam bohaterów książki, których już miałam przyjemność poznać podczas lektury wcześniejszych książek. Jest to specyficzna grupa przyjaciół, którzy tworzą wspólną firmę zajmującą się dogłębną analizą przeróżnych zagadek historycznych, swojego rodzaju odkrywcy, poszukiwacze skarbów. Myślę, że ich najważniejszą zaletą jest to, że są bardzo od siebie różni. Pojedynczo, nie wiem, czy daliby się polubić, jednak jako całość, tworzą naprawdę fajny i zgrany zespół.

Powieść pomimo swojej objętości nie przytłacza. Dla kogoś, kto nie zna twórczości autora, może być ona trochę odstraszająca — około 600 stron tekstu — zaś dla osoby, która zna warsztat autora to stanowczo za mało! Ja, tak jak wspomniałam na początku, pochłonęłam ją w niecałe dwa dni, a nastawienie miałam na co najmniej trzy.
Cieszy mnie natomiast to, że nie muszę czekać, na takie wspaniałe spotkanie z literaturą Leszka Hermana, aż wyda on kolejną książkę, mam jeszcze kilka jego książek w zanadrzu, w tym tą, która najbardziej mnie ciekawi „Sedinum”. Myślę, że nie będę się długo zastanawiała i z marszu wezmę się za jej lekturę.

Na koniec nie pozostaje mi nic innego, jak serdecznie Was wszystkich zachęcić do lektury, na pewno nie pożałujecie, a czas spędzony z bohaterami i historią będzie ciekawy i niezwykle pouczający.

Informacje o książce:
Tytuł: Krzyż Pański
Tytuł oryginału: Krzyż Pański
Autor: Leszek Herman
ISBN: 9788328718562
Wydawca: MUZA
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać