Wszyscy chcemy myśleć obiektywnie i unikać w życiu kierowania się emocjami. Pragniemy, aby nasze decyzje były właściwe, racjonalne, a przede wszystkim najlepsze. W celu osiągnięcia tego, niezbędny jest nam trening i nauka nowych sposobów myślenia. Taką wiedzę w pigułce, a przede wszystkim liczne zadania pozwalające wyćwiczyć ten sposób myślenia prezentuje nam Charles Phillips w swojej publikacji „Myślę, więc jestem. 50 łamigłówek wspomagających obiektywne myślenie”
W krótkim wprowadzeniu autor podpowiada nam „Jak myśleć obiektywnie” i czego unikać. Pokazuje nam przykłady złego myślenia – chociażby to, że często bardziej doceniamy informacje potwierdzające naszą wiedzę. W naszych wyborach preferujemy te łatwe do zrozumienia. Bardziej boimy się sytuacji, którą wizualizujemy sobie w głowie z dużą dokładnością, niż tych, które rzeczywiście mogą nas spotkać. Autor podaje tutaj przykład rekina i wanny. Wielu ludzi obawia się, że zostanie zaatakowanym przez rekina – co zdarz się niezwykle rzadko – nie boi się natomiast utonięcia we własnej wannie, mino że jest to cztery razy bardziej prawdopodobne. Znajomość powyższych haczyków myśleniowych pozwala nam nauczyć się myślenia obiektywnego. Dobrym przykładem będzie tutaj, chociażby sprawdzanie recenzji przed wysłaniem. Jak wiemy już z powyższego opisu, wolimy rzeczy łatwe do przyswojenia, dlatego sprawdzając tekst przed wysłaniem, warto zmniejszyć albo zmienić krój pisma na mniej czytelny, sprawi to, że będziemy przyglądać się każdemu słowu, zdaniu z większą uwagą, co pozwoli nam uniknąć ewentualnych błędów.
Po wstępnie przechodzimy do części praktycznej. Podzielona ona została na trzy grupy: rozgrzewkę, trening i wysiłek – jak na pewno się domyślacie, są to stopnie trudności poszczególnych zadań. Każda łamigłówka ma przypisany konkretny czas, w czasie którego powinniśmy ją rozwiązać – presja czasu motywuje do działania – a także wskazówkę jak myśleć. Podpowiedzi te są pomocne, mi zdarzało się z nich korzystać dość często. Są na tyle użyteczne, że po ich przeczytaniu udało mi się rozwiązać dużą część zadań. Bardzo podoba mi się również to, że niektóre typy zadań powtarzają się, co pozwala czytelnikowi trenować dany sposób myślenia. Największym plusem książki jest to, że zawiera ona odpowiedzi wraz z opisanym dokładnym tokiem rozumowania prowadzącym do rozwikłania problemu. W odpowiedziach znalazłam jednak małą niezgodność. Mianowicie w zadaniu 5 „W liczbowym labiryncie” w kluczu znajdujemy informację „Jedyna prawidłowa droga przez liczbowy labirynt została pokazana na rysunku”. Jednak ja, rozwiązując zadanie, poszłam trochę inna trasą, ale też prawidłową. Według mnie i mojej wiedzy matematycznej 8/2=4 i (8/4)*2=4 jest tak samo poprawne – czyżby autor to przeoczył? Jest to bardzo małe przesunięcie w labiryncie, jednak powinno zostać ujęte w odpowiedziach lub można napisać proponowane, a nie jedyne rozwiązanie. Nie jest to na tyle rażący błąd, aby całościowy przekaz tracił na odbiorze.
Książka bardzo mi się podoba. 50 początkowo dość łatwych a z każdym rozdziałem coraz trudniejszych łamigłówek sprawiło, że zaczęłam myśleć bardziej obiektywnie. Wyrobiłam konkretny sposób myślenia i patrzenia na problemy. Zachęcona lekturą książki na pewno sięgnę po kolejne z serii Myślę, więc jestem: „50 łamigłówek wspomagających myślenie taktyczne”, „50 łamigłówek wspomagających szybkie myślenie”, a także „50 łamigłówek wspomagających myślenie wizualne”. Jestem pewna, że po dobgębnej lekturze wszystkich części i rozwiązaniu zagadek, moje myślenie zmieni się na dużo lepsze niż jest teraz.
Publikacja jest świetną pozycją dla fanów sudoku czy innych gier logicznych. Na pewno spodoba się również osobom, którzy nie mieli do tej pory styczności z tego typu zagadkami a chcą poznać tajniki obiektywnego myślenia, albo chociażby tylko spędzić miło popołudnie czy wieczór na innej rozrywce niż telewizor, a przy okazji skłonić swój mózg do ciężkiej, ale jakże przyjemnej pracy. Ja, gdy już miałam za sobą pierwsze zadania, które powiem szczerze, trochę mnie irytowały, bo sprawiały trudności, tak się wciągnęłam w wir łamigłówek, że nie mogłam skończyć. Rozwiążę jeszcze tylko jedną – to była moja myśl przewodnia lektury.
Informacje o książce:
Tytuł: Myślę, więc jestem. 50 łamigłówek wspomagających obiektywne myślenie
Tytuł oryginału: How to Think: 50 Puzzles for Objective Thinking
Autor: Charles Phillips
ISBN: 9788328307704
Wydawca: Helion
Rok: 2016