Recenzje książek

Mroczne zakamarki – Kara Thomas

Recenzja książki Mroczne zakamarki - Kara Thomas

Mroczne zakamarki
Kara Thomas

Szczerze muszę przyznać, że do przeczytania książki skłoniła mnie mroczna i tajemnicza okładka. Ciemne kolory w połączeniu z siecią pajęczyn zapowiadają przednią historię. Wiem, że nie powinno się oceniać książki po okładce, ale jak się bardzo chce to przecież można :-) A co w takim razie w środku? Świetny i trzymając w napięciu thriller/kryminał! Pierwsze wrażenie na szczęście było trafne, a lektura jest fantastyczna!

Fayette, prowincjonale miasteczko w Pensylwanii. Dwie młode przyjaciółki Callie i Tessa kilka lat wcześniej były kluczowymi świadkami w sprawie seryjnego mordercy nazywanego „Potworem znad rzeki Ohio”. Po kilku latach od procesu Tessa wraca do rodzinnej miejscowości pożegnać się z ojcem, który jest śmiertelnie chory. Powrót do korzeni sprawia, że z głębi podświadomości wydobywają się również rzeczy, o których dziewczyna usilnie starała się zapomnieć przez te wszystkie lata. Przyjaciółki nie rozmawiały ze sobą od mrocznego zdarzenia, nigdy nie wracały do tematu morderstwa, a tym bardziej do tego, co widziały, a może tak naprawdę wydawało się, że widziały, albo nawet chciały zobaczyć? Chwile zwątpienia dopełnia moment, kiedy to ginie kolejna dziewczyna. Zbrodnia zostaje dokonana dokładnie w taki sam sposób, jak przed laty robił to Wyatt Stokes. Tylko skoro on siedzi w celi śmierci, czekając na proces apelacyjny, jak mógł dokonać kolejnej zbrodni, chyba że mamy do czynienie z naśladowcą, albo co najgorsze prawdziwy potwór jest na wolności, a skazany został niewłaściwy człowiek? Callie i Tessa postanawiają ponownie przyjrzeć się sprawie. Zaczynają rozmawiać ze sobą, konfrontują zdarzenia z dzieciństwa. Krok po kroku starają się rozwikłać zagadkę i dotrzeć do prawdy. Obok głównego wątku jakim jest oczywiście sprawa Potwora znad rzeki Ohio, mamy też drugi, historia rodziny Tessy. Dziewczyna powróciwszy do Fayette postanawia odnaleźć matkę i siostrę, z którymi urwał jej się kontakt po przeprowadzce do babki. Jak się okazuje, czym więcej dziewczyna szuka i drąży, tym więcej niewiadomych powstaje, aż wreszcie dociera do prawdy, które nie do końca jest taka, jaką chciałaby poznać. Czy jest możliwe, aby te dwa wydawałoby się zupełnie różne tematy, połączyły się w jeden? Autorka tak wspaniale wodzi czytelnika za nos, że dosłownie do końca nic nie wiadomo. A zakończenie jest naprawdę zupełnie inne niż można się spodziewać.

Podczas lektury „Mrocznych zakamarków” zorientowałam się, że zalicza się ona do gatunku, którego starałam się unikać do tej pory, mianowicie Young Adult. Miałam swoje wyobrażenie na jego temat, że są to książki raczej dla młodzieży (a młodzieżą już dawno nie jestem ; ) ) i wątek zbrodni będzie przedstawiony na tyle delikatnie, że zupełnie nie wzbudzi mojej ciekawości. Po lekturze wydaje mi się, że zdanie zmieniłam. Co prawda był wątek opisujący relacje między kolegami ze szkoły, jednak nie zajmował on na tyle dużo czasu, żeby mnie znudzić. Historia na tym nie straciła, a książkę z czystym sercem polecam wszystkim fanom thrillerów, bez ograniczeń wiekowych, no dobrze może dziecku do snu nie radziłabym czytać, ale reszta osób swobodnie może sięgać po lekturę.
Bardzo spodobał mi się styl pisania autorki, swobodny, lekki, ale z drugiej strony trzymający w napięciu, mroczny. Połączenie tego wszystkiego sprawiło, że książkę czytałam z przyjemnością.

Podsumowując, debiut młodej amerykańskiej pisarki Kary Thomas uznaję za udany, co prawda są pewne niuanse nad którymi mogłaby popracować w następnej powieści, brak mi tutaj wyrazistego charakteru, który odbiłby się w pamięci czytelnika. Bohaterowie są oczywiście wykreowani dobrze, jednak żaden nie zapadł mi na tyle w pamięć, żebym kojarzyła go z tą konkretną powieścią. Liczę, że wraz z rosnącym doświadczeniem pisarskim autorki, będę mogła napisać że warsztat jest coraz lepszy i nie mam się do czego przyczepić. Dlatego też chętnie sięgnę po kolejną książkę Kary Thomas aby śledzić jej postępy, gdyż zdolności i potencjał na pewno ma i mam nadzieję, że będzie z niego korzystała.

Informacje o książce:
Tytuł: Mroczne zakamarki
Tytuł oryginału: Darkest Corners
Autor: Kara Thomas
ISBN: 9788328706316
Wydawca: Akurat
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać