W czasach kiedy prawie wszystko było na kartki, alkohol zrobił wielką karierę. Zawsze dostępny, jak mawiał mój historyk w liceum – „pijany naród, to głupi naród”. Wszyscy znamy kogoś, kto dzięki tej polityce wpadł w ramiona nałogu, z których wyrwać się nie łatwo.
Opowieść Gabrieli Azymut „Miłość siłą przetrwania” to wspomnienia autorki, których znaczącą część stanowi właśnie zmaganie się z alkoholizmem męża. Tytułowa miłość jest wartością, którą kierowała się dokonując ważnych życiowych decyzji.
Wspomnienia przywołane w książce można podzielić na trzy części. Pierwszą stanowią te, które związane są z dzieciństwem i okresem dorastania autorki. W części drugiej przywołane są wspomnienia z życia małżeńskiego. Ostatnia część to przemyślenia związane z szeroko pojętym życiem, tym, jakimi wartościami należy się kierować, by nie zatracić siebie w relacjach z innymi ludźmi.
Poznajemy autorkę, jako jedną z mieszkanek małej podhalańskiej wioski. W małym domku zamieszkuje wraz z licznym rodzeństwem i rodzicami. Żyją bez prądu, bieżącej wody, jednym słowem dobrodziejstw, z których teraz nawet nie zdajemy sobie sprawy. Przytaczane są lokalne tradycje związane z obchodzeniem Świąt katolickich, a tuż obok nich pozostałości z dawnych ludowych wierzeń. W nurcie pozytywistycznej radości płynącej z pracy, opisywane są chwile spędzane w polu, na pastwisku czy nad rzeką. Oczywiście nie brakuje typowych polskich waśni sąsiedzkich. Wśród tych opisów przewija się poszukiwanie przez autorkę uzasadnienia jej zachowania w późniejszym życiu. To jak zachowuje się w tych wczesnych dziecięcych relacjach wpływa na jej dalsze postępowanie w wieku dorosłym. Zwraca uwagę na wartości wyniesione z życia rodzinnego. Opisując kolejne lata życia przedstawia czytelnikom swojego życiowego wybranka, to jakie miała wobec niego oczekiwania, a jaka była rzeczywistość. Małżeństwo to dla niej wieloletnia samotna walka z nałogiem męża, wiara w to, że coś się zmieni. Kluczowa staje się dla niej sytuacja zagrożenia życia, kiedy nieodpowiedzialne zachowanie męża zagraża nie tylko jej, ale i ich dziecku. Podjęta decyzja i emigracja pomagają przywrócić spokój, poczucie, że kierowanie się miłością okazało się słuszną decyzją.
Można powiedzieć, że jest to historia jakich wiele na świecie. Można. Czasem banalne metafory, przemyślenia na siłę. Ostatnia część, w której autorka chce przekazać co pomaga określić siebie, jest w jakimś stopniu oderwana od wcześniejszej, czysto autobiograficznej części. Gdzieś pozostał po tym niesmak. Jest jednak coś w tej pozycji, dzięki czemu zostanie w mojej pamięci. Bardzo wyraźnie została tu przeanalizowana prawda mówiąca o tym, że zasoby zdobyte w pierwszych latach życia procentują w przyszłości. Nie chodzi tu o wiedzę ze szkoły, ale o to jak sobie radzimy z trudnymi emocjami, jak walczymy o swoje, jak mamy określone to, co jest naszym priorytetem, najwyższą wartością. Uległość wobec rodzeństwa, rodziców, sąsiadów, tych pierwszych kontaktów, okazała się dla autorki dużą przeszkodą w dorosłym życiu, kiedy nie potrafiła postawić się teściowej, przekonać męża do tego co dla niej było dobre. Z drugiej strony szkielet moralny, wiara, kierowanie się miłością są jej kompasem, dzięki któremu po latach podejmuje decyzję, która daje jej szczęście.
Urzekła mnie bezpośredniość pokazania tego, jak przejmowanie się czyjąś opinią, czy to rodziców czy to sąsiadów może być zgubne. Gdzieś w tyle głowy słyszę przemawiające z kart książki „uczcie się na moich błędach i w swoim życiu starajcie się ich nie popełniać”.
Nie jest to pozycja szczególnie wymagająca, co nie oznacza, że jest łatwa. Ciężko jest ocenić fabułę, zwłaszcza kiedy jest to opis czyjegoś życia. Sposób, w jaki została ona przedstawiona pozostawia jednak wrażenie spisanego szybko wspomnienia, przez co po odłożeniu jej na półkę czuję mały niedosyt.
„Miłość siłą przetrwania” polecam tym, którzy są współuzależnieni, ponieważ jest to pozycja dająca nadzieję, że z każdej trudnej sytuacji można znaleźć wyjście. Spodoba się kobietom, które z perspektywy czasu mogą spojrzeć na swoje życie i dokonać pewnych analiz zainspirowanych tą książka. Kto wie, może powstanie więcej historii, będących świadectwem naszych lokalnych tradycji, a zarazem poradnikiem radzenia sobie z przeciwnościami losu?
Informacje o książce:
Tytuł: Miłość siłą przetrwania
Tytuł oryginału: Miłość siłą przetrwania
Autor: Gabriela Azymut
ISBN: 9788363768096
Wydawca: Sorus
Rok: 2014