Kryształowi. Świeża krew - Joanna Opiat-Bojarska - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Recenzje książek

Kryształowi. Świeża krew – Joanna Opiat-Bojarska

Recenzja książki Kryształowi. Świeża krew - Joanna Opiat-Bojarska

Kryształowi. Świeża krew
Joanna Opiat-Bojarska

Z przykrością muszę stwierdzić, że zawiodłam się na książce pani Opiat—Bojarskiej. Spodziewałam się brutalnej jazdy bez trzymanki, a dostałam książkę całkiem w porządku, ale bez szału. Może za dużo od niej oczekiwałam? Może za dużo słyszałam dobrych opinii, chociaż one akurat nastroiły mnie pozytywnie. Przyjrzyjmy się teraz bliżej powieści, aby przeanalizować krok po kroku, co może się w niej podobać, a co nie.

Kryształowi. Świeża krew” jest to pierwszy tom kryminalnej trylogii. Książka jest o policjantach, którzy nadużywają władzy, siłą wymuszają zeznania, biorą czynny udział w przemycie narkotyków, chroniąc transport towaru, a kiedy tylko może to przynieść jakiekolwiek korzyści, używają legitymacji służbowej. Właśnie do walki z tymi skorumpowanymi policjantami, uwikłanymi często w niebezpieczne relacje z gangami, zostaje powołana specjalna grupa. Elitarna jednostka — Biuro Spraw Wewnętrznych Policji, której pracownicy potocznie nazywani są „Kryształowymi”, jako że są najlepsi z najlepszych i najczystsi z najczystszych. Jednostka ta ma za zadanie sprawdzić własne szeregi i wyeliminować tych, którzy nie do końca wykonują swój zawód z powołania, ale czy sami wnikając w szeregi mafijne, szeregi kolegów, którzy z gangami współpracują, do końca dadzą radę pozostać „Kryształowi”? Czy smak łatwego pieniądza i ostrej jazdy nie sprawi, że jednak skuszą się i przejdą na złą stronę prawa?

Obok kolegów z Biura, walkę ze skorumpowanymi policjantami zaczyna prowadzić pewien antyterrorysta o pseudonimie Driver. Jest on rozwiedzionym policjantem z krwi i kości. Jego pierwszym zadaniem jest wyszukanie haków na kolegę z pododdziału pracującego dla gangu narkotykowego. Wtedy to rozpoczyna się ryzykowana i niebezpieczna gra, zaczynają ginąć kolejni ludzie. Zostaje nawet zamordowana kochanka jego dobrego przyjaciela. Sam Driver przestaje już ufać wszystkim dokoła, ludziom z własnego otoczenia, a nawet osobie, która zleciła mu to zadanie. Nie jest w stanie sam ocenić, kto jest tym dobrym, a kto złym. Musi zacząć działać trochę na własną rękę.

Sama fabuła książki jest jak najbardziej w porządku. Odkryte zostają czarne strony świata policji, możemy zajrzeć głębiej w to, co tam się dzieje, i widzimy uzasadnienie w posiadaniu Wydziału Spraw Wewnętrznych. Tak jak w niemal każdym zawodzie, tak i w tym, zdarzają się jednostki, a nawet całe grupy, które wykonują go dla osobistych korzyści, a nie dla dobra ogółu. Jednak zabrakło mi tutaj „tego czegoś”, co sprawia, że od książki nie można się oderwać. Czytałam raczej na zasadzie: no dobra jeszcze jeden rozdział, bo nigdy nie skończę. Może stało się tak za sprawą bohaterów? Niestety nie udało mi się polubić żadnego. Do tego bardzo dużo przekleństw i brutalności. Może jest to po prostu książka dla mężczyzn, a nie kobiet? Nie dyskryminuję tutaj absolutnie nas Drogie Panie, jednak dla mnie tego wszystkiego było jednak dużo za dużo. Chociaż jest to tylko moja opinia i innym przedstawicielkom płci pięknej może się ona bardzo podobać.

Jest to pierwsza książka autorki, z jaką miałam okazję się zetknąć. Myślę, że lektury trylogii „Kryształowych” nie będę kontynuowała, jednak z chęcią sięgnę po inne pozycje pani Joanny. Zacznę od „Kto wyłączy mój mózg?”, która z opisu wydała mi się bardzo ciekawa.

Wracając jednak do „Kryształowych”, nie zrażajcie się moją recenzją, myślę, że warto samemu przeczytać książkę i stwierdzić czy nam się ona podoba, czy nie. Tym bardziej że ta, jest dobra, a to, że nie porwała mnie, nie oznacza, że nie porwie Ciebie. Jeśli jesteście fanami pani Opiat — Bojarskiej to sami dobrze wiecie, że musicie po nią sięgnąć. Ja, słysząc nawet najgorszą opinię o książce Jørna Liera Horsta (jednego z moich ulubionych autorów), zupełnie bym się nią nie przejęła, tylko z radością sięgnęła po kolejną. Dlatego w tym miejscu zapraszam wszystkich do lektury, a następnie do konfrontacji Waszej opinii z moją. Liczę, że Wam się książka spodoba i spędzicie z nią kilka naprawdę miłych wieczorów.

Informacje o książce:
Tytuł: Kryształowi. Świeża krew
Tytuł oryginału: Kryształowi. Świeża krew
Autor: Joanna Opiat-Bojarska
ISBN: 9788328710887
Wydawca: Muza
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content