Biznes i zarządzanie

Biznes Ci ucieka – Marcin Osman

Biznes Ci ucieka - Marcin Osman

Biznes Ci ucieka
Marcin Osman

Widząc tę książkę można pomyśleć, że jest to kolejny poradnik o wszystkim i o niczym jakich dużo na rynku. Nic bardziej mylnego. Marcin Osman ze swoją pewnością siebie i ogromnym doświadczeniem przedstawia swój punkt widzenia na przedsiębiorczość oraz codzienne życie. Nie jest to ciężka, specjalistyczna literatura. Jest to raczej lekko napisany zbiór refleksji, porad, luźnych przemyśleń i kawałek historii życia autora.

W książce znajdziemy informacje nie tylko stricte biznesowe, jak dobieranie współpracowników czy przemyślenia na temat bezkosztowego marketingu, ale także refleksje dotyczące rozwoju osobistego, postawy proaktywnej czy po prostu pełni życia. Poznamy m.in. filozofię lekkiego plecaka, jak trenować „mięsień kreatywności”, czy sposoby na tanie podróżowanie. Autor, jak sam zaznacza we wstępie daje nam „szwedzki stół” z poradami. To my decydujemy co nam przypadnie do gustu i co zechcemy spróbować, a także czego lepiej nie mieszać. Trzeba jednak przyznać, że stół jest zastawiony bogato i jest z czego wybierać.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Napisana jest w sposób bezpośredni, ale i bardzo przyjacielski. Czytając czuje się niezwykły dynamizm autora, tak jakby mówił wprost do Czytelnika. Proste i obrazowe przykłady oraz wplecione prawdziwe historie bardzo szybko i łatwo przekazują to, co chce autor nam przekazać. Bez zbędnego lania wody, czy ciężkiego słownictwa. Ponadto, jego wnioski są bardzo dobrze skompresowane i konkretne, przez co rozdziały, a jest ich 36, nie są zbyt długie (średnio 4-6 stron). Tekstu nie trzeba czytać od deski do deski, każdy nowy rozdział to nowa myśl oraz inne doświadczenie. Dzięki temu książka nie nudzi i dostarcza ważne informacje w lekkostrawnej formie.

Czytając krótką, ale treściwą notkę na końcu książki o autorze, dochodzimy do wniosku, że facet dobrze wie o czym pisze. Jako wieloletni przedsiębiorca, trener, menadżer, szkoleniowiec czy po prostu miłośnik podróży nabywał doświadczenie dosłownie wszędzie i od każdego. Od prostego biznesu ze skupem ślimakami w dzieciństwie, przez (spontaniczny) wywiad oko w oko z premierem, współpracę z wielkimi markami czy po wygraną w konkursie organizowanym przez British Council. Jednak książka nie skupia się tylko na sukcesach. Wręcz przeciwnie, autor pokazuje na jakie trudności natrafiał, z jakimi wyzwaniami przyszło mu się zmierzyć, które nie zawsze musiały skończyć się pomyślnie.

Jednak bagaż doświadczeń i porady to nie wszystko co znajdziesz w tej książce. Mimo że jest to poradnik, to ma na celu nie tylko doinformować Czytelnika. Autor za pośrednictwem książki i swojego bezpośredniego przekazu, niejednokrotnie na kartach daje solidnego „kopa” do działania. Wykazuje co tak naprawdę może Ciebie ograniczyć i jak bardzo jest to czasami wręcz absurdalne. Nie rzadko na własnym przykładzie pokazuje jak łamał pewne hamujące schematy. Bo niby czemu czegoś nie spróbować? Dlaczego uważam, że coś nie jest dla mnie? Jak się okazuje, taka postawa doprowadziła autora książki do wielu sukcesów. Dodatkowo, dla najdociekliwszych, pod koniec dostajemy listę książek z tematyki nie tylko z rozwoju osobistego ale także marketingu czy podróżowania wraz z krótkim opisem, które warto przeczytać aby poszerzać dalej horyzonty.

Jeżeli miałbym doszukać się wady książki to jest jedna – mało! Książkę można czytać wszędzie i o każdej porze. Inspiruje, poucza, bawi i rozwija. Owszem, nie każdy rozdział wszystkich zaciekawi, ale po prostu można go pominąć i znaleźć kolejny, który będzie w tym momencie bardziej interesujący. Szkoda tylko że kiedyś książka się kończy…

Biznes Ci ucieka polecić można właściwie każdemu. Bez znaczenia czy jest się początkującym przedsiębiorcą czy doświadczonym biznesmenem. Ważne aby mieć jakiś cel do którego chcesz dążyć. Warto czasem skorzystać z innego punktu widzenia aby nieco skorygować swój. Przyjrzeć się innej filozofii i zaadaptować coś nowego. Jednak zgodnie z jedną z porad autora, nie musisz wierzyć tej recenzji. Kwestionuj wszystko. Sprawdź sam jak wiele możesz wynieść z tej książki i zdecyduj sam.

Informacje o książce:
Tytuł: Biznes Ci ucieka
Tytuł oryginału: Biznes Ci ucieka
Autor: Marcin Osman
ISBN: 9788393855209
Wydawca: OSM Consult Sp. z o. o.
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać