Recenzje książek

Myślę, więc jestem. 50 łamigłówek wspomagających szybkie myślenie – Charles Phillips

Recenzja książki Myślę, więc jestem. 50 łamigłówek wspomagających szybkie myślenie - Charles Phillips

Myślę, więc jestem. 50 łamigłówek wspomagających szybkie myślenie
Charles Phillips

Przed nami ostatnia już część z cyklu Myślę, więc jestem, którą postanowiłam zrecenzować. Recenzje poprzednich tomów znajdziecie tutaj:: 50 łamigłówek wspomagających myślenie wizualne, 50 łamigłówek wspomagających myślenie taktyczne oraz 50 łamigłówek wspomagających myślenie obiektywne. Zapraszam do lektury, na pewno zachęcą Was do sięgnięcia po książkę ;-)

A przed nami „Myślę, więc jestem. 50 łamigłówek wspomagających szybkie myślenie”. Każdemu z nas zdarzają się sytuacje, w których musimy podjąć decyzję natychmiast. Niekiedy w ułamku sekundy decydujemy czy możemy komuś zaufać, czy nie. Przyjaciółka opowiadała mi ostatnio, że zagubiona musiała podjąć szybką decyzję, czy zaufać nieznanemu Gwatemalczykowi na tyle, żeby pozwolić mu się zaprowadzić na przystanek autobusowy położony na samym końcu małej miejscowości, do którego prowadzą liczne, wąskie zaułki, w których można łatwo się zagubić. Koleżanka musiała błyskawicznie zanalizować czy sytuacja, w której się znalazła, jest bezpieczna i czy może zaufać obcemu mężczyźnie na tyle, żeby z nim pójść. Jest to przykład sytuacji, w jakiej może przydać nam się wykształcone szybie myślenie. Potrzebne jest nam ono nie tylko w czasie odległej podróży do Ameryki Środkowej, ale też w codziennym życiu. Książka Charlesa Phillipsa uczy nas, jak myśleć produktywnie i rodzić sobie pod presją czasu. Znajdujemy w niej również wskazówki, jak pogodzić przytłaczające wymagania lub obowiązki. Wszyscy potrafimy myśleć, ale ważne jest, abyśmy doskonalili tę sztukę. Nie tylko szybkie myślenie jest ważne, ale taktyczne, logiczne czy twórcze również. Pamiętajmy, że nasz mózg ma ogromny potencjał, musimy go tylko odpowiednio pobudzić i zmotywować do działania.

Myślę, więc jestem. 50 łamigłówek wspomagających szybkie myślenie

Tak jak i poprzednie część ta również składa się z trzech głównych części: rozgrzewki, treningu i wysiłku oraz zakończona jest wyzwaniem. Autor w bardzo ciekawy sposób opisuje, co nas czeka w poszczególnych działach.

„Łamigłówki w pierwszej części zostały opracowane, by zapewnić Ci rozgrzewkę. Mają Cię nauczyć szybkiego dostrzegania związków i podobieństw, jak również dokonywania obliczeń w pamięci. Szybkie liczenie w pamięci sprzyja tworzeniu połączeń między neuronami i rozwija ogólną umiejętność myślenia, dzięki czemu jesteś w stanie reagować szybko i bez długiego namysłu.”

Ta partia jest bardzo łatwa i przyjemna. Za to:

„Druga część tej książki zawiera łamigłówki o średnim stopniu trudności, które powinny zmusić Cię do nieco większego wysiłku umysłowego. Prawdopodobnie nabrałeś nieco większej pewności siebie w szybkiej ocenie sytuacji i rozwiązywaniu problemów. Dzięki temu powinieneś być w stanie zachować spokój w obliczu wyzwań i pracując pod presją. Pamiętaj, że w szybkim myśleniu nie chodzi o to, by się spieszyć. Aby dobrze sobie poradzić, musisz zachować umiejętność dostrzegania szczegółów i utrzymywać wysoki poziom koncentracji.”

Tutaj jest już trochę ciężej, ale jeszcze daję radę. Jednak, gdy przejdziemy do ostatniej partii zagadek, czeka nas nie mały wysiłek.

„Będziesz musiał naprawdę ruszyć głową, by rozwiązać zagadki w ostatniej, zawierającej najbardziej wymagające łamigłówki, części tej książki. Te łamigłówki zostały opracowane w taki sposób, by zwiększać umiejętność koncentracji oraz dokonywania szybkiej i dokładnej oceny sytuacji. Dwie najbardziej typowe przyczyny błędów w szybkim myśleniu to pozwolenie sobie na panikę lub niewłaściwe odczytanie pytania lub sytuacji, co prowadzi do marnowania czasu na niewłaściwą odpowiedź.”

Mimo napotkanych trudności bardzo polubiłam serię Myślę, więc jestem. Cały czas pamiętam, że jest to zabawa, sposób na spędzenie czasu kreatywnie, a nawet zabawę ze znajomymi. Przyznam szczerze, że zdarzało mi się pominąć niektóre zagadki, jednak na koniec zgnębiona wyrzutami sumienia wracałam do nich.

Podsumowując wszystkie cztery części Myślę, wiec jestem z którymi, dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion, miałam przyjemność się zetknąć, muszę powiedzieć, że najbardziej przypadła mi do gustu ta o szybkim myśleniu. Myślę, że to dzięki temu, że rozwiązując zagadki miałam już dużo ćwiczeń oraz treningu za sobą, dlatego też sprawiły mi najmniejszą trudność.

Nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić Was do zabawy. Dajcie znać w komentarzach, która część jest Waszą ulubioną.

Informacje o książce:
Tytuł: Myślę, więc jestem. 50 łamigłówek wspomagających szybkie myślenie
Tytuł oryginału: How to Think: 50 Puzzles for QUICK Thinking
Autor: Charles Phillips
ISBN: 9788328307742
Wydawca: Helion
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać