AlekSandra - Anna Bożena Zaniewska - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura obyczajowa

AlekSandra – Anna Bożena Zaniewska

Recenzja książki AlekSandra - Anna Bożena Zaniewska

AlekSandra
Anna Bożena Zaniewska

Wzięłam do rąk niepozornie wyglądającą książkę, a właściwie cienką książeczkę o dziwnie brzmiącym tytule będącym, co podkreśla grafika okładki, zbitką dwóch imion „AlekSandra”, zaczęłam czytać i odpłynęłam. Ta króciutka powieść (a może raczej nowela?) zaczyna się bardzo zwyczajnie. Opis normalnego współczesnego domu, może tylko nieco bardziej luksusowego niż przeciętny, i mieszkający w nim młody lekarz. Autorka wprowadza nas w jego świat przypominając, niejako przy okazji rozmów, jakie prowadzi z gosposią, niezwykle ważne wydarzenia z jego życia. Główny bohater, Piotr Kawecki jest młodym doskonałym lekarzem specjalistą. Praca w klinice transplantologii to jego pasja i powołanie. Bryluje w świecie naukowych karier i dobrych stanowisk. Jest przy tym bardzo przystojny i po prostu uroczy. Jednak z biegiem kart, z biegiem słów, okazuje się, że jego życie nie było wcześniej tak proste i usłane różami jak mogłoby się wydawać. To prawda, osiągnął wiele, ale okupił to ciężką pracą i samotnością. Jedyną bliską mu osobą jest gosposia, która istniała w jego życiu niemal od zawsze i od zawsze darzyła go wielką matczyną miłością, a zwłaszcza po tym, jak stracił rodziców w wypadku lotniczym. Może to wydarzenie zmotywowało go do ciężkiej pracy, aby coraz lepiej móc pomagać ludziom. Piotr jest doskonały w tym co robi. Z jego zdaniem liczą się inni specjaliści z kliniki, a konkurencja mu po prostu zazdrości. A on robi swoje najlepiej jak potrafi. W jego życiu, o czym znowu dowiadujemy się z rozmów z panią Marią, pojawiła się też tajemnicza kobieta, z którą Piotr chciałby ułożyć sobie życie. Czeka na nią z kolacją i bukietem kwiatów, aby w końcu odbyć decydującą rozmowę. Wspólnie z gosposią omawiają szczegóły kolacji, gdy nagły telefon ze szpitala po raz kolejny burzy jego misterny plan. Na autostradzie zdarzył się wypadek, a właściwie karambol, w którym jest kilka ofiar. Są też ranni, więc każda para „lekarskich rąk” jest na wagę złota. Młody lekarz nie traci czasu i najszybciej jak może wyrusza na miejsce zdarzenia. Tu plączą się i ważą losy wielu osób. Młody lekarz widzi że jego pomoc jako transplantologa będzie tym razem bardzo potrzebna. Zdeterminowany bierze niektóre sprawy w swoje ręce. Rozpoczyna się ciąg czasem zwykłych, a czasem niewiarygodnych zdarzeń, które prowadzą do zaskakującego finału.

Autorka książki, Anna Bożena Zaniewska jest psychologiem i od wielu lat zajmuje się zagadnieniem złożonej natury ludzkiej. Szczególnym zainteresowaniem autorki jest tożsamość człowieka. Zagadnienie to znajduje odzwierciedlenie właśnie w niniejszej publikacji. Ale autorka stawia też szereg innych pytań, dotyczących moralności, granicy ingerencji lekarskiej czy znaczenia determinacji w procesie działania. Świat pokazany oczami autorki nie jest czarno – biały, a bohater boryka się dylematem, co jest dobre a co złe w pracy lekarza, który jest przecież zwykłym człowiekiem nie pozbawionym emocji i uczuć.

Książka zachwyciła mnie i poruszyła. Tak po prostu. Od dawna nie czytałam powieści, która przykuła moją uwagę na cały wieczór i nie pozwoliła odejść aż do ostatniej strony. Pozostawiła też we mnie pewien niedosyt, który prowokuje do myślenia i szukania odpowiedzi na postawione w tekście pytania i poruszone zagadnienia.

Język książki, pomimo poruszania tematyki medycznej jest prosty, a akcja spójna i wartka. Ale niech nikt nie obawia się że czytając tę książkę wpadnie w klimat świata medycznego. To nie tak. „AlekSandra” to opowieść o ludzkich losach, poddanych zarówno sercu, jak i rozumowi. Książkę pani Anny Zaniewskiej polecam całym sercem każdemu czytelnikowi, niezależnie od wieku, płci i zainteresowań.

Informacje o książce:
Tytuł: AlekSandra
Tytuł oryginału: AlekSandra
Autor: Anna Bożena Zaniewska
ISBN: 9788377225998
Wydawca: Novae Res
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content