Literatura młodzieżowa

Między życiem a życiem – Jessica Shirvington

Recenzja książki Między życiem a życiem - Jessica Shirvington

Między życiem a życiem
Jessica Shirvington

Wśród książek, które mnie zainteresowały i szukałam ich, natrafiłam przypadkiem na ten tytuł. Nawet nie wiem dokładnie, co mnie do niej przekonało, jednak po spędzeniu popołudnia z tą książką wciąż mam poczucie nowości. Tak, to tygryski lubią najbardziej. Uśmiechając się od ucha do ucha przedstawiam Wam powiew świeżości w literaturze.

Sabine ma dwa życia. Co dwadzieścia cztery godziny następuje przeskok z jednego życia do drugiego. Dla niej wygląda to tak, że co drugi dzień spędza z jedną rodziną, a co drugi z drugą. Jednak w praktyce, tylko jej dni się mnożą, bo dla otoczenia jej przeskoki są niewidoczne. Jedna Sabine mieszka w Wellesley. Dziewczyna ma wszystko, czego może zapragnąć. Masę znajomych, popularność, świetne oceny, drogie zabawki i przystojnego faceta. Jej życie jest różowe i pozornie do pozazdroszczenia. Przyszłość maluje się w jasnych barwach. Sabine z Roxbury ma złą sytuację materialną i dziwnych przyjaciół. Jej rodzice ledwo wiążą koniec z końcem, będąc właścicielami apteki zaniedbują Sabine i jej młodszą siostrę. Cała akcja nabiera rumieńców, gdy Sabine spada ze schodów i łamie rękę w nadgarstku. Zawsze obrażenia ciała przenosiła do drugiego świata, tak jak i zmiany w wyglądzie. Tym razem jednak w drugim życiu dziewczyna nie ma urazu. W jej głowie pojawia się myśl. Mogłaby wybrać któreś z żyć. Najpierw jednak musi się upewnić, że to nie jednorazowy przypadek. Jako Sabine z Roxbury poddaje swoje ciało serii prób i tę Sabine przyłapują rodzice. Dziewczyna wyjawia im prawdę. Nie kończy się to dla niej zbyt pomyślnie. Mniej więcej w tym samym czasie poznaje Ethana. Chłopak ją intryguje, wkurza i przyprawia o dreszcze. Czy okaże się być Panem Właściwym?

Jakie kłopoty ściąga na siebie Sabine mówiąc rodzicom prawdę? Czy uwierzą zaplątanej nastolatce w jej wersję wydarzeń? Jakie miejsce w życiu dziewczyny będzie miał Ethan? Czy uda jej się uniknąć konsekwencji eksperymentów w Roxbury? Czy życia Sabine naprawdę stają się odrębne? A jeśli tak, które życie wybierze dziewczyna? Wybór nigdy jeszcze nie był taki trudny.

To takie fajne, jak książka wpada przypadkiem w Twoje ręce, a później okazuje się, że czegoś takiego jeszcze nie czytałeś, co nie? Dla mnie to najlepsze uczucie na świecie. Odkrycie czegoś nowego. Znalezienie historii, która nie jest odgrzanym kotletem i pokazuje coś nowego. Nie jest to książka warta Nobla, nie oszukujmy się. To książka sympatyczna, pasjonująca, wciągająca i zabawna. Taka w sam raz. Przeskoki Sabine z jednego życia do drugiego to świetny motyw. Dziewczyna ma niebywałą siłę charakteru. Nie dość, że w obu życiach ma bardzo wysoką średnią ocen, choć jej przedmioty się nieco różnią, to jeszcze codzienność w każdym z żyć jest inna. Z bogatej, nieco rozkapryszonej nastolatki wskakuje w skórę córki aptekarzy. Nie dziwię jej się, że po latach skakania między życiami wolałaby osiąść w którymś. Wybór nie jest oczywisty. Każde z żyć ma coś, czego drugie nie ma i Sabine musi uszeregować jakoś swoją skalę wartości. Bez czego nie będzie mogła żyć. Ciekawym wątkiem jest to, że ona pamięta wszystko z obu żyć. Jeśli na przykład Sabine z Wellesley nauczyła się francuskiego i biegle się nim posługuje, to Sabine z Roxbury też go będzie znała. I odwrotnie. Całość jest świetnie przemyślana i dopracowana w ogromnym stopniu. Nie ma powielania schematu. Ta książka przemawia do mnie. W jakiś sposób spodobała mi się na tyle mocno, że wędruje do listy ulubionych. Może chodzi o swobodny styl pisarski, nie pozbawiony profesjonalizmu. Może chodzi o sposób ucharakteryzowania postaci. Może chodzi po prostu o to, że czytając miałam ochotę pomóc jakoś tej dziewczynie i wraz z nią przeżywałam wszystkie rozterki. Bo właśnie takie książki są najlepsze.

Podsumowując, jak już pewnie zdążyliście się domyśleć, bardzo mocno polecam tą pozycję. Jest inna. Jest fajna. Dobrze się to czyta, akcja jest dynamiczna i w każdym z żyć na Sabine czeka wiele niespodzianek. Ta książka to jedno z większych zaskoczeń ostatnich miesięcy. Przynajmniej dla mnie.

Informacje o książce:
Tytuł: Między życiem a życiem
Tytuł oryginału: Between lives
Autor: Jessica Shirvington
ISBN: 9788363579623
Wydawca: Dreams
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać