Przypadki Callie i Kaydena - Jessica Sorensen - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura młodzieżowa

Przypadki Callie i Kaydena – Jessica Sorensen

Recenzja książki Przypadki Callie i Kaydena - Jessica Sorensen

Przypadki Callie i Kaydena
Jessica Sorensen

Kiedy zamknęłam tę książkę, moją reakcją było „wow!”. Historia, do której podeszłam sceptycznie okazała się być skutecznie wciągającą. Całą noc ją czytałam i choć teraz jestem niedospana i przypominam nieco szopa z moimi cieniami pod oczami, nie żałuję nawet sekundy spędzonej z nią. Próżne pochwały, powiecie. To może wrócę do początku. Zanim jednak zacznę recenzować, muszę Cię prosić o jedno. Nie oceniaj książki po okładce. To mnie prawie zwiodło. Na szczęście tylko prawie.

Callie nie jest zbyt popularna. Tak naprawdę to grube niedopowiedzenie. Dziewczyna jest bardzo szczupła, nosi workowate ciuchy, krótkie włosy, a źle używany eyeliner wcale nie dodaje jej uroku. Może właśnie przez to jest obiektem drwin i szykan. Kayden stoi po tej drugiej stronie. Przystojny sportowiec, gwiazda szkolna. Co ich łączy? Na szczęście nie dostajemy typowego love story. Ich drogi przecinają się, gdy Callie jest przypadkowym świadkiem spuszczania łomotu Kaydenowi przez ojca. Dziewczyna niewiele myśląc, wchodzi miedzy nich, posiłkując się jakąś głupią wymówką. Co w sumie ratuje Kaydenowi skórę. Dziewczyna pomaga mu jeszcze trochę ogarnąć nowe rany wojenne, a kiedy chłopak stanowczo protestuje na wezwanie pogotowia, odchodzi.

Ich drogi przecinają się, kiedy oboje trafiają do jednego collage’u. chłopak nie zapomniał, jak wiele zrobiła Callie, choć dziewczyna nie do końca zdaje sobie z tego sprawę. Widziała jego blizny, wie, że ta sytuacja nie była pierwszą ani ostatnią. Ona sama chowa się w sobie, ucieka od wszystkich, z wyjątkiem jej przyjaciela, Setha. Chociaż po zakończeniu liceum zmieniła się fizycznie na lepsze, w środku została taka sama. Sześć lat wcześniej jej życie stanęło do góry nogami, zabierając nadzieję i zaufanie. Dziewczyna wciąż chowa w sobie tajemnicę. Jednak Kayden chce się zbliżyć do wybawicielki. Tę dwójkę do siebie ewidentnie ciągnie…

Jakie tajemnice skrywają blizny Kaydena? Co się stało Callie i kim był napastnik? Czy dziewczyna, uciekająca przed każdym, zaufa Kaydenowi? Czy ta dwójka ma szansę na normalny związek? Jak wiele musi się stać, by duchy przeszłości odeszły na zawsze.

Jestem oczarowana tą książką. Mimo całego bagażu emocjonalnego, który jest ogromny, czyta się ją fajnie. Callie jest całkiem zadziorną dziewczyną, choć na taką nie wygląda. Wydarzenia sprzed sześciu lat sprawiły, że stłamsiła dużą część siebie, by nie rzucać się w oczy. By nikt się nią nie interesował. By już nigdy nie była piękna. Callie jest poraniona psychicznie, ale nie ona jedna. Kayden, tak samo jak Callie ma za sobą trudną przeszłość. Tak samo, jak dziewczyna, nie uporał się z nią. Ta przeszłość ma nad nim władzę. Nawet teraz, gdy wyjechał z domu. Całość jest trudna. Z jednej strony jest Callie. Nie ufająca, ciągle uciekająca i niepewna siebie. Z drugiej jest Kayden. Chłopak, który potrafi schrzanić wszystko z głupich powodów. Chłopak, dla którego milczenie, jest sposobem, by przeżyć. Cała akcja dzieje się w jakimś amerykańskim collage’u. To akurat jest powszechne. Połowa książek, które biorę z działu „dla młodzieży” (niekiedy ta kategoria do takich książek mnie strasznie dziwi), dzieją się właśnie na kampusach uczelni amerykańskich. Specyficzna atmosfera. Określone miejsca akcji i masa ludzi dookoła. W końcu to uczelnia. Kolejną rzeczą, której powszechność można zauważyć, jest przyjaciel głównej bohaterki. Już nie wiem, ile razy pojawiło się tak, że najlepszym przyjacielem jest gej. NIC nie mam do homoseksualistów, jednak ten wątek jest częsty. Nie wiem, po co został zastosowany ten zabieg (żeby przyjaciel czasem się nie zakochał?), jednak nie ulega wątpliwości, że często dodaje całości trochę pieprzu. Szczególnie, kiedy przyjaciel ma chłopaka…

Wspominałam o okładce. Ta jest jak z harlequina. Nie przepadam za nią, w pierwszym momencie mnie odstraszyła, jednak ja nie z takich strachliwych, więc nie patrząc na okładkę, wzięłam się do czytania. I nie żałuję!

Podsumowując, kiedy wypatrzycie tę dość specyficzną okładkę, łapcie za tę książkę. Gwarantuję, że Was zaskoczy. Jednak nie mogę obiecać, że się każdemu spodoba (jak zawsze). Są gusta i guściki. Czekam na Waszą opinię.

Informacje o książce:
Tytuł: Przypadki Callie i Kaydena
Tytuł oryginału: The Coincidence of Callie & Kayden
Autor: Jessica Sorensen
ISBN: 9788377856963
Wydawca: Zysk i S-ka
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content