Powieści i opowiadania

Marzenia Kaliny – Aneta Krasińska

Recenzja książki Marzenia Kaliny - Aneta Krasińska

Marzenia Kaliny
Aneta Krasińska

Każdy za czymś tęskni i czegoś pragnie. Niektóre z naszych marzeń szybko stają się rzeczywistością, inne długo czekają na swój czas, nieustannie wskazując nam to, co jest dla nas samych ważne i istotne. Książka Anety Krasińskiej opowiada właśnie o marzeniach, o dążeniu do ich realizacji… oraz przeszkodach, które stają im na drodze.

Kalina to młoda, szczęśliwie zakochana mężatka, posiadająca dobrą pracę i najlepsze perspektywy na przyszłość. Mogłoby się wydawać, że do szczęścia nie może jej nic zabraknąć. Wraz z mężem jednak oczekują na spełnienie jednego, największego pragnienia. Los długo trenuje ich w cierpliwości. Elżbieta to artystka. Kilkoma posunięciami pędzla potrafi odzwierciedlić najpiękniejsze pejzaże. Los nie był dla niej łaskawy – relacja z przeszłości i złe wspomnienia niestety ciągle do niej wracają, blokując ją na to, co przed nią. Pomimo trudnych doświadczeń kobieta walczy jednak uparcie o nadzieję i dobrą przyszłość. Lena natomiast, najmłodsza z trzech bohaterek to nastolatka z trudną historią rodzinną. Jej codzienność wypełniona jest zmaganiem o poczucie własnej wartości, miłość i troskę innych. Podczas lektury trudno oprzeć się wrażeniu, że Lena boi się marzeń… choć ma ich wiele. Jej potrzeba bycia kochaną i marzenie o własnej rodzinie o krok kończy się tragedią. Trzy kobiety – każda z nich ma zupełnie inną historię, inne cechy charakteru i zainteresowania. Łączy ich jednak wspólne marzenie – potrzeba kochania i bycia kochaną – wspólne marzenie od którego zależy ich szczęście.

Marzenia Kaliny” to typowa powieść obyczajowa, ukazująca codzienne perypetie głównych bohaterów. Był to chyba główny powód dla którego wybrałam ją spośród innych pozycji do recenzji – obok literatury faktu to jeden z moich najbardziej ulubionych gatunków. Kiedy ją otrzymałam do lektury zachęcił mnie również ciekawy opis na tylnej stronie okładki – „Tym, co je łączy, jest pragnienie posiadania rodziny, którą utożsamiają ze szczęściem”. Dobra promocja to jednak nie wszystko. Choć książkę czyta się szybko i lekko, nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że momentami pisana jest nieco na siłę. Zdaję sobie sprawę, że obecnie nie jest trudno napisać i wydać książkę – w zasadzie każdy może to zrobić, lepiej lub gorzej. Czytając jednak ostatnio najnowsze pozycje nie mogę oprzeć się wrażeniu, że trafienie obecnie na naprawdę dobrą pozycję jest po prostu trudne.

Książka Anety Krasińskiej to opowieść o codziennym życiu głównych bohaterek, którego odbicie możemy znaleźć pewnie i w swojej historii. Można powiedzieć, że w zasadzie nic go nie wyróżnia… i to chyba najbardziej przeszkadzało mi podczas lektury. Przyznaję, że czytając udało mi się niejednokrotnie domyślić co też będzie się działo za kilka stron lektury – z tego powodu książka czasami mnie nudziła. Choć opowiada o autentycznych ludzkich problemach i tęsknotach ciężko było mi porzucić wrażenie, że historia dopisywana na potrzeby czytelnika traci z każdą stroną na wartości i wiarygodności. Osobną kwestią jest też zakończenie, które – co tu ukrywać – jest dla mnie przygnębiające i zupełnie nie rozumiem dlaczego właśnie tak autorka chciała zakończyć swoją książkę. Kiedy o tym myślę dochodzę do wniosku, że być może chodziło jej o ukazanie nieprzewidywalności życia i losu ludzkiego. Zakończenie zupełnie jednak do mnie nie trafia i nie rozumiem dlaczego na siłę umieszczono w nim ta wiele tragizmu.

Nie mogę jednak nie wspomnieć też o kilku dobrych stronach, które odnalazłam podczas lektury. Książka Anety Krasińskiej pozwala dostrzec, że to co czyni człowieka szczęśliwym to tylko bliskość drugiego człowieka i możliwość kochania i bycia kochanym. To przede wszystkim ukazują nam pogmatwane losy bohaterek. Szczęścia nie może dać dobry samochód, najlepsza praca czy wielki dom. To uniwersalna prawda, którą autorka zechciała nam przypomnieć. Z tego powodu nie uważam, aby lektura tej książki była czasem zmarnowanym. Prosty język jakim jest pisana sprawia, że nie jest lekturą wymagającą, co pozwala przy niej odpocząć nawet po ciężkim dniu w pracy.

Informacje o książce:
Tytuł: Marzenia Kaliny
Tytuł oryginału: Marzenia Kaliny
Autor: Aneta Krasińska
ISBN: 9788376746586
Wydawca: Replika
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać