Literatura dziecięca

Magiczny domek na drzewie. Popołudnie nad Amazonką – Mary Pope Osborne

Recenzja książki Popołudnie nad Amazonką - Mary Pope Osborne

Popołudnie nad Amazonką
Mary Pope Osborne

Popołudnie nad Amazonką” jest kolejną książką autorstwa Mary Pope Osborne, która trafiła w moje ręce. Dotychczas towarzyszyłam bohaterom serii „Magiczny Domek na drzewie” w wyprawie do dawnej Japonii i na wyspę piratów. Zarówno „Popołudnie z piratami” jak i „Noc z wojownikami ninja” czytałam z zapartym tchem i przyjemnością. Sięgając po kolejny tom przygód miałam nadzieję, że atmosfera znana z poprzednich książek zostanie utrzymana.

Tym razem Jacek i Ania z Żabiego Potoku w Pensylwanii udają się do rejonu dzikich lasów – Amazonii. Dzieci poszukują kolejnych przedmiotów, dzięki którym ma do nich wrócić Morgan. Za pomocą książki przenoszą się w sam środek pełnej niebezpiecznych zwierząt i roślin puszczy. Tropikalny las wymaga od nich jeszcze większej czujności niż dotychczas. To, co pozornie wygląda jak liana, okazuje się jadowitym wężem, a małe i sprawiające wrażenie delikatnych mrówki, potrafią nieść zagładę wielu stworzeniom, w tym młodym bohaterom. Dzieci próbując uniknąć niebezpieczeństw coraz bardziej oddalają się od domku. Znalezienie drogi powrotnej nie jest tak łatwe, jakby tego chcieli. W czasie wyprawy towarzyszy im tajemnicza małpa, która podąża za nimi, by ich ratować i wręczyć owoc, który może przydać się w poszukiwaniu Morgan. Czarodziejka zniknęła w niebezpiecznych okolicznościach. Dzieci, w oparciu o informacje od wojownika ninja poszukują kolejnych przedmiotów, dzięki którym Morgan wróci bezpiecznie do Magicznego Domku.

Mary Pope Osborne w swoich książkach przybliża czytelnikom wiedzę na temat różnych rejonów świata i ich historii. Zachęca do tego, by po przeczytaniu przygód dzieci same mogły zabawić się w poszukiwaczy skarbów, pozwalając ponieść się wyobraźni. Jacek często korzysta ze swoich notatek i książek, przez co staje się wzorem dla małych czytelników pokazującym, że wiele interesujących faktów można znaleźć właśnie w książkach. Ania, będąc odważną dziewczynką, która nie boi się ryzykować, łamie stereotypy związane z zabawami przeznaczonymi dla wybranej płci. Współpraca rodzeństwa i ich rozwiązywanie konfliktów zasługuje na uznanie i sprzyja takim postawom wśród dzieci.

Po raz kolejny książka została napisana tak, by dzieci mogły czytać ją samodzielnie. Rozdziały są krótkie, napisane dużą czcionką, często opatrzone obrazkami. Kilkadziesiąt stron pozwala przenieść się do niezwykłej krainy lasów deszczowych. Bez wątpienia wzbogaci to wiedzę zdobywaną w szkole. Uzupełnieniem książki przygodowej jest książka „Lasy deszczowe” z serii „Tropiciele faktów”, w której przedstawiono wiele informacji związanych z fauną i florą lasu deszczowego.

Informacje o książce:
Tytuł: Popołudnie nad Amazonką
Tytuł oryginału: Afternoon on the Amazon
Autor: Mary Pope Osborne
ISBN: 9788365087768
Wydawca: Mamania
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać