Poradniki

Laboratorium Miłości – Zbigniew Kaliszuk (red.)

Recenzja książki Laboratorium Miłości

Laboratorium Miłości
Zbigniew Kaliszuk (red.)

Bez obaw, książka pt. Laboratorium Miłości. Tom 1: Przed Ślubem to nie biochemiczna analiza mózgu w stanie zakochania. Książka poświęcona jest analizie miłości – ucieleśnienia jej najdojrzalszej i najczystszej postaci – „całościowej postawy człowieka do człowieka”, opartej na chrześcijańskich wartościach.

Lecz jeśli szukasz praktycznych wskazówek, jak się rozwijać i dojrzewać do takiej postawy – możesz się rozczarować, bowiem Laboratorium Miłości to zbiór spisanych mini-kazań, mini-wykładów i uporządkowanych refleksji dotyczących relacji między kobietą i mężczyzną (wygłoszonych w ramach spotkań warszawskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Soli Deo”), a nie poradnik psychologiczny. Książka składa się z 10 krótkich części opracowanych przez osoby duchowne, psychologów i psychoterapeutów, seksuologa, osoby znane i „zwykłe” pary. Zaczyna się od kilku stron wskazówek dla singli i refleksji związanych z poszukiwaniem drugiej połówki. Następnie poszczególni Autorzy kreślą definicję miłości i demaskują jej fałszywe oblicza, po czym poddają analizie kolejne fazy budowania związku i odpowiadające im dylematy (m.in. antykoncepcja, seks i wspólne mieszkanie przed ślubem) oraz potencjalne problemy (konflikty). Niestety, moim zdaniem, zagadnienia te poruszane są zbyt pobieżnie (czułam lekki niedosyt treści psychologicznych).

Największą wartością Laboratorium… jest ukazywanie młodemu Czytelnikowi wizji tej prawdziwej, głębokiej i dojrzałej miłości, jako ideału relacji kobiety i mężczyzny, do którego warto dążyć, i który znajduje się w zasięgu możliwości każdego człowieka – niezależnie od jego pochodzenia, doświadczeń z przeszłości i tak dalej. Co ważne, Autorzy dają nadzieję, że nawet tak zwane trudne dzieciństwo i destrukcyjne wzorce wyniesione z patologicznego domu mogą zostać przezwyciężone. Jednak warunkiem, często podkreślanym – jest gotowość do pracy nad sobą i własnym rozwojem, pojmowanym holistycznie. Autorzy skłaniają do refleksji i mówią wprost – nie ma pięknej miłości, dojrzałego związku i szczęśliwego małżeństwa bez pracy (zarówno nad związkiem, jak i nad samym sobą) i zaangażowania. Uważam, że uświadomienie tej prostej prawdy jest naprawdę potrzebne każdemu, a szczególnie dzisiaj, w dobie życia typu „instant”. Jak wiele czasu i energii poświęcamy swojemu ciału, nauce, karierze, wyborom nowego laptopa czy auta? A mądremu poszukiwaniu drugiej osoby, budowaniu z nią głębokiej relacji, rozwiązywaniu konfliktów, pogłębianiu więzi? Warto uświadomić sobie ten paradoks naszych czasów.  Miłość jest całościową postawą człowieka do człowieka, więzią zbudowaną na wszystkich płaszczyznach – od fizycznej do duchowej. Przypomnienie o tym pozwala obalić mity dotyczące nieszczęśliwego, nieodwzajemnionego zakochania, „seksualnego niedopasowania’” czy „nieuchronnego wypalania się namiętności”. W tej kwestii Autorzy uświadamiają, jak wiele zależy od nas samych, naszej woli i gotowości do pracy. Miłość nie jest czymś, co się nam „przydarza” i spada niczym przysłowiowy „grom z jasnego nieba” (lub wolą Boską), lecz jest czymś, co sami wybieramy i w co powinniśmy angażować się w pełni świadomie. A by móc to uczynić – najpierw należy poznać dobrze samego siebie, zbudować dojrzałą relacją z samym sobą, a także – uzdrowić i przebudować relacje z rodzicami. Ukłon w stronę Autorów za poświęcenie uwagi temu psychologicznemu aspektowi relacji między kobietą i mężczyzną.

Słabą stroną tej pozycji jest jej mała praktyczność. Czytelnik znajdzie w niej co prawda sporo rad i materiału do refleksji, ale żadnych konkretnych ćwiczeń, zadań do wykonania i wskazówek, jak pracować nad sobą, jak dojrzewać do miłości. W efekcie może uświadomić sobie, co powinien w sobie zmienić i przepracować, ale pojawi się pytanie „jak?”. Styl przekazu treści jest, moim zdaniem, niezbyt oryginalny (zapewne zdecydowana większość młodych katolików spotkała się już z podobnie przekazywaną treścią podczas kazań, rekolekcji itp.). Co więcej, książkę postrzegam jako zbyt hermetyczną, ale to być może tylko moje subiektywne odczucie. Miałam nadzieję na wyjście Autorów ku każdemu młodemu człowiekowi, niezależnie od jego światopoglądu oraz postawę opartą na wartościach uniwersalnych, humanistycznych. Sądzę, że u tych zagubionych i religijnie poszukujących czytelników kaznodziejski i momentami moralizatorki ton może wywołać opór (ale i nie brak w książce fragmentów napisanych z humorem).

Tak, w tej książce przeczytasz wiele razy, że kościół nie akceptuje seksu przedmałżeńskiego, a wspólne mieszkanie przed ślubem to niewłaściwa droga. Jeśli nie chcesz tego słuchać (a raczej czytać) po raz kolejny – nie bierz tej książki do ręki. Bo jej Autorzy nie uciekają od tych trudnych i niewygodnych tematów, a nawet – właśnie na nich się koncentrują. Ale z drugiej strony – jeśli jesteś katolikiem i chcesz być nim świadomie, masz szansę dogłębnie poznać przyczyny takiego stanowiska Kościoła w owych kwestiach. A także powody, dla których nie ulegnie ono zmianie. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś (-eś) się, DLACZEGO Kościół opowiada się za czystością i wstrzemięźliwością seksualną przed ślubem, dlatego jest przeciwny tzw. „wolnym związkom” oraz promuje ideę małżeństwa nierozerwalnego – ta książka pozwoli Ci uzyskać odpowiedź. Tych pytań być może nigdy nie wypowiedziałeś(-aś) na głos, a być może pytałeś(-aś) – ale nikt nie potrafił udzielić Ci mądrej odpowiedzi. Moim zdaniem czynią to Autorzy. A ich odpowiedź pozwala zrozumieć, iż intencją jest wyłącznie dobro człowieka.

Polecam, ale umiarkowanie. Raczej młodszym Czytelnikom, u progu dorosłości i na początkowym etapie drogi do dojrzałego związku. Osobom otwartym na doktrynę i styl retoryki Kościoła. Tym jeszcze „czystym” i tym, którzy już „zbłądzili”, ale czują, że z jakiegoś bliżej nieokreślonego powodu, brakuje im wewnętrznego spokoju. Nieważne, od jak dawna idziesz swoją drogą, w każdym momencie możesz podjąć nową decyzję i pójść inną. A ta książka będzie niczym „rózga” rodzica, który pragnie dla Ciebie Twojego dobra.

Dostępna jest również recenzja drugiej części – Laboratorium miłości. Tom 2. Po ślubie

Informacje o książce:
Tytuł: Laboratorium Miłości. Tom 1: Przed Ślubem
Tytuł oryginału: Laboratorium Miłości. Tom 1: Przed Ślubem
Autor: Zbigniew Kaliszuk (red.)
ISBN: 9788364095115
Wydawca: Fronda
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać