Obudzone pragnienia - Sylvia Day - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura dla dorosłych

Obudzone pragnienia – Sylvia Day

Recenzja książki Obudzone pragnienia

Obudzone pragnienia
Sylvia Day

Zimowa aura, śnieg skrzypiący pod nogami oraz przenikliwy mróz nie zachęcają do tego, by choć na chwilę wyściubić nos na zewnątrz. Dlatego jest to wyśmienita okazja, by zaszyć się pod kocem z gorącą herbatą i oczywiście dobrą książką. Czy taką właśnie pozycją jest Obudzone pragnienia Sylvii Day?

Książka opowiada nam historię młodej arystokratki- Jessiki.  Jest to mężatka, która jak to w tamtych czasach bywało, małżeństwo zawarła z rozsądku, a nie z miłości. Po siedmiu latach bycia żoną, nieoczekiwanie zostaje wdową. Paradoksalnie właśnie wtedy Jessika może zasmakować życia takim jakie ona chce żeby było. Wolnego od wszelkiej poprawności związanej z pozycją społeczną, zasad savoir vivr’u. Udaje się ona w podróż, by pozałatwiać sprawy majątkowe po swoim byłym mężu, a jednocześnie, by na nowo rozpocząć własne życie. Nigdy, by nie przypuszczała, że ta podróż okaże się tak wyjątkowa. Mężczyzna, którego poznała na statku całkowicie odmienił jej życie. Równocześnie na łamach książki rozgrywa się historia siostry Jessiki- Hester. Jak można przypuszczać jej małżeństwo również pozbawione jest prawdziwego uczucia. Miłością darzy mężczyznę, który jest dla niej niedostępny.

Książka autorstwa Sylvii Day jest przykładem typowego romansu, który ze względu na swój prosty język sprawia, iż przewraca się ją kartka po kartce. Dosłownie można ją „pochłonąć” w dwa wieczory. Czytając ją odnosiłam wrażenie jakbym ponownie miała w rękach Pięćdziesiąt twarzy Grey’a, tylko w łagodniejszym wydaniu (to należy potraktować jako atut tej książki). Autorka nie oszczędza Czytelnikowi opisów scen miłosnych rozgrywających się między głównymi bohaterami. Plusem jest jednak to, iż sceny te napisane są wyrafinowanym, delikatnym językiem. Pozwolę sobie przytoczyć krótki fragment jednego z aktów:

Mimo cienkiej warstwy materiału jej halki ten kontakt rozpalił żarem ich ciała. Jessika wyprężyła się i zaczęła oddychać niespokojnie, jej łono doświadczało skurczów głodu pożądania. Chwytając ramiona Alistaira, złapała równowagę, gdy zaczęły się uginać pod nią kolana.

Dzięki temu nie ma się wrażenia przesytu oraz zdegustowania. Różnorodność scen miłosnych ukazują nam, iż kobieta może spełniać swoje najróżniejsze fantazje seksualne. Nic ją przy tym nie ogranicza. Zanim jednak główna bohaterka stała się w pełni „wyzwolona”, musiała odrzucić schemat postrzegania siebie jako kobiety z wyższych sfer.

Minusem tej książki jest to, iż bardzo łatwo można przewidzieć co wydarzy się za parę stron powieści. Autorka nie jest w stanie niczym nas zaskoczyć. W pewnym momencie zaczynałam się już nudzić. W książce brakuje elementu jakiejś świeżości, by przełamać etykietkę zwykłego „romansu dla kobiet”. Kolejnym mankamentem według mnie jest to, iż w powieści brakuje opisów i języka, jaki panował w ówczesnych czasach. Myślę, że dzięki temu całość byłaby o wiele ciekawsza i mniej monotonna. Czytelnik mógłby bardziej poznać historię tamtego okresu, a także zwyczaje i zasady obowiązujących w czasach arystokracji.

Podsumowując, książka Obudzone pragnienia jest lekką, prostą pozycją, którą można przeczytać, by odpocząć od monotonni codziennych obowiązków. Zdecydowanie przeznaczona jest dla kobiet. Bardzo szybko przenosi Czytelnika w świat miłości, w którym niemożliwe staje się możliwe. Z książki dowiemy się, iż nawet najbardziej surrealistyczne marzenie może się spełnić. Ale czy nie każda z kobiet marzy o prawdziwej miłości, takiej jaką możemy zobaczyć w filmach czy choćby w książkach? Z książką Obudzone pragnienia przeniesiemy się w taki świat na dobre kilka godzin.

Informacje o książce:
Tytuł: Obudzone pragnienia
Tytuł oryginału: Seven Years To Sin
Autor: Sylvia Day
ISBN: 9788324668236
Wydawca: Helion
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content