Kształt dźwięku - Paula Er - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura obyczajowa

Kształt dźwięku – Paula Er

Kształt dźwięku - Paula Er

Kształt dźwięku
Paula Er

Kształt dźwięku” to trzecia pozycja Pauli Er, która szerszej publiczności może być znana z powieści „Wolność jaskółki”, za którą zdobyła tytuł książki marca 2018 w kategorii proza polska. Autorkę inspirują ludzkie historie oraz to jak one wpływają na podejmowanie życiowych decyzji. Paula prowadzi również profil na Facebooku o nazwie Wkurzona żona, na którym zamieszcza przeżycia kobiet będących w związkach małżeńskich i które nie mają z kim porozmawiać o przytłaczających je problemach.

Książka należy do gatunku literatury obyczajowej, a konkretnie romansu i opowiada historię Marii, kobiety będącej przed czterdziestką, wiodącej spokojne i stateczne życie. Razem z mężem prowadzi antykwariat i od jakiegoś czasu usilnie starają się o dziecko. Ich życie z zewnątrz jest sielanką i spełnieniem marzeń innych ludzi, jednak to tylko pozory. Maria czuję się w związku coraz bardziej sfrustrowana i znużona. Kłótnie stają się nieuniknionym elementem dnia codziennego i właśnie po jednej z takich awantur, główna bohaterka wychodzi na spacer w bardzo odludne miejsce, do którego zaprowadziła ją muzyka. Okazuje się, że dobiega ona ze starego, opustoszałego domu. Maria siada na pniu pobliskiego drzewa i wsłuchuje się w melodię wydobywającą się z pianina. Samotne spacery i słuchanie zaczarowanych dźwięków staje się rutyną każdego popołudnia. W ten sposób dochodzi do jej spotkania z Jakubem, mężczyzną młodszym o trzynaście lat, z którym nawiązuje nić porozumienia i który sprawia, że łamie wszystkie swoje dotychczasowe zasady. Ich relacja rozwija się, chociaż z jednej strony nowo poznany mężczyzna ukrywa rodzinne sekrety, które mimo upływającego czasu wciąż odciskają piętno w jego pamięci. Natomiast z drugiej strony jest mąż Marii, wydający się doskonałym partnerem, jednak funkcjonujący jak maszyna, a rzeczywistość zdradza jego prawdziwe oblicze. Nie trudno się domyślić, że pomiędzy kobietą i Jakubem tworzy się silne uczucie, co rodzi wewnętrzny konflikt naszej bohaterki, czy zostawić dotychczasowe ułożone, jednostajne i dostatnie życie z mężem, czy może zaryzykować, wybrać niepewności oraz znacznie niższe standardy z kimś, kogo prawie nie zna, ale kto sprawia, że jej życie nabrało sensu.

Książka mimo tego, że jest typowym romansidłem i wydawać by się mogło, że już od początku wiemy, jak potoczą się losy bohaterów, zaskoczyła mnie. Co prawda zakończenie jest dokładnie takie, jakiego każdy może się spodziewać, jednak to, w jaki sposób do niego dochodzi, jest zupełnie nieprzewidywalne i zostaje nam zapewniony emocjonalny rollercoaster. Powieść nie kręci się tylko wokół miłości pomiędzy kochankami, mamy też motyw drugiej wojny światowej, zaginionej Żydówki i broszki odnalezionej po wielu latach. Nie byłabym sobą, gdybym nie odniosła się do wątków psychologicznych zawartych w treści. Oprócz choroby alkoholowej znanej większości społeczeństwa bardzo dobrze został opisany syndrom dorosłych dzieci alkoholików, o którym już tak często się nie mówi, a który wpływa w dużym stopniu na podejmowane przez ludzi dotkniętych tym syndromem decyzje. Co więcej, przedstawiona została też scena małżeńskiego gwałtu. Cieszę się, że w takiej lekkiej powieści, która ma za zadanie zrelaksować czytelnia, autorka zawarła kilka bardzo ważnych i uświadamiających wątków. Wspomnę też o przepięknej okładce, która przykuwa wzrok i jak zdążyłam przeczytać na portalu literackim, dla wielu czytelników często jest bodźcem do przeczytania książki. Mnie osobiście do zapoznania się z jej treścią zaintrygował tytuł, który wpływa na wyobraźnię i co najpiękniejsze zostaje on wyjaśniony na ostatniej stronie.

Kształt dźwięku” jest historią niezwykle melancholijną, poruszającą, pełną nostalgii, ale momentami też bolesną i dotkliwą. To opowieść o tym, że w drodze do naszego szczęścia, czasami musimy postawić wszystko na jedną kartę, nie mając pewności czy dokonujemy słusznego wyboru. Powinniśmy za to pamiętać o tym, żeby „nie wahać się żyć tak, jak gra melodia naszej duszy”. To ona nas poprowadzi i wskaże odpowiedni kierunek, który może dla ludzi wokół być szalony i nieracjonalny, ale to my mamy swój wewnętrzny kompas i jeśli go posłuchamy, to odnajdziemy właściwą drogę.

Informacje o książce:
Tytuł: Kształt dźwięku
Tytuł oryginału: Kształt dźwięku
Autor: Paula Er
ISBN: 9788382192131
Wydawca: Novae Res
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content