Krajobrazy mojej duszy. Księga o podroży nocnej - Jarosław Bzoma - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Filozofia i religia

Krajobrazy mojej duszy. Księga o podroży nocnej – Jarosław Bzoma

Okładka książki Krajobrazy mojej duszy. Księga o podróży nocnej

Krajobrazy mojej duszy. Księga o podroży nocnej
Jarosław Bzoma

Pragnąc przeżyć intrygującą podróż i zrozumieć mechanizmy działania otaczających nas zjawisk, warto sięgnąć po dzieło Jarosława Bzomy pt. Krajobrazy mojej duszy, będące jego debiutem na scenie prozatorskiej literatury. Świat pisarstwa zmierzył się z twórczością autora dużo wcześniej. W 1984 roku, na łamach społeczno-kulturalnego dwutygodnika „Kamena” ukazały się pierwsze wiersze, które wyszły spod pióra artysty. Manewrując między poezją, a prozą, Bzoma stworzył Krajobrazy – cykl sześciu tomów, będących sokratejskim przewodnikiem po świecie, traktatem filozoficznym i mistycznym odczytem zarazem. To od czytelnika zależy interpretacja Księgi o podróży nocnej, w której zawarte są pytania od dawna nurtujące mieszkańców świata.

Zanim jednak sięgniemy po dzieło polskiego autora, warto zastanowić się nad tym, czy pragniemy odkrywać świat każdego dnia na nowo, czy też zdajemy się na mądrość innych ludzi. Jeśli wybierzemy drugą opcję, tak naprawdę założymy na ręce naszej wyobraźni ciężkie kajdany. Bowiem tylko ciekawość, której niezaspokojoną potrzebą jest chęć eksplorowania nieznanych, nieprzemierzonych rejonów świata, pozwala zbliżyć się nam do rzeczywistości. Księga o podróży nocnej jest tego niezbitym dowodem. Główny bohater to obraz zwykłego człowieka, bliskiego każdemu z nas. Odpowiedni dobór stylu, brak wyniosłości, a jednocześnie bogate słownictwo, zawarte w pierwszym rozdziale, buduje ciekawy wstęp dla kluczowych momentów książki. Autor opisuje w nim zwykle sceny, dotykające wielu ludzi. Bzoma dysponuje bardzo dobrym warsztatem literackim, niemniej jednak w jego sposobie pisania, nie widać żadnej wyniosłości, przez co książka przystępna jest dla każdego. Jeżeli już pojawia się jakieś skomplikowane słownictwo, to zostało one zawarte dla lepszego zrozumienia przez czytelnika opisywanych zjawisk i poszerzenia jego horyzontów psychologicznych. Książka obrazuje sny jako nieodzowny element człowieka, a nie jedynie fantastyczny dodatek. Co więcej, przedstawia ona rzeczywistość w zupełnie innym świetle, na nowo ją definiując, jako subiektywny obraz wewnętrznego „ja” każdego człowieka. Czytelnikowi od samego początku towarzyszą zatem niesłychane emocje: fascynacja, zaintrygowanie i nutka niepewności. Czytając przeżycia głównej postaci, trudno wyjść z podziwu dla niesłychanego realizmu zawartego w owych opisach. Bohater, pragnąc lepiej zrozumieć świat, decyduje się na przeprowadzenie eksperymentu na sobie, przechodząc tym samym w stan wyższej świadomości, kontrolowania swoich snów. Czyż to nie piękne móc robić to na co ma się ochotę bez ponoszenia żadnych konsekwencji? W końcu to tylko sen…. Bohaterowi jednak nie do końca o to chodzi. Chce on bowiem zrozumieć rzeczywistość a tym samym siebie. W przeciwieństwie do innych, traktuje on sny jako „drugą stronę człowieka”, która ma wpływ na jego życie, a tym samym zawiera odpowiedzi na wiele nurtujących go pytań filozoficznych. Bohater przenosi się w świat mistycyzmu, by odnaleźć, przeczących realizmowi, przewodników życiowych. Nie chce on opierać swojego życia na stereotypach, utartych prawidłach towarzyszących ludziom od wieków. Szuka on swojej „osobistej życiowej mądrości” opartej na sennej podróży. Jakie będą efekty tej eskapady? Na tym polega unikatowość tej książki. Bzoma porywa czytelnika w intymną podróż, wpływając na postrzeganie rzeczywistości przez jego odbiorców. Nie daje odpowiedzi na zadawane przez siebie pytania, przez co każdy może wyciągnąć swoje subiektywne wnioski, a nawet, zainspirowany pomysłem bohatera, zapragnie szerzej zgłębić tajemnicę sennych podróży.

Sięgnęłam po książkę, gdyż moje sny są przeze mnie kontrolowane w 100%. Pragnąc dowiedzieć się coś więcej na ten temat, przeżyłam ciekawą podróż w głąb siebie, a co więcej dowiedziałam się, iż moje „nietypowe” śnienie ma znaczący wpływ na całe życie. Polecam książkę każdemu.

Informacje o książce:
Tytuł: Krajobrazy mojej duszy. Księga o podroży nocnej
Tytuł oryginału: Krajobrazy mojej duszy. Księga o podroży nocnej
Autor: Jarosław Bzoma
ISBN: 9788377227923
Wydawca: Novae Res
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content