Joga to był zawsze dla mnie temat odległy, coś w rodzaju – wiem, że istnieje, ale totalnie nie mam pojęcia, na czym polega, nie wspominając już o dołączonej do niej ideologii. I jakoś nie bardzo czułam nawet potrzebę, by swoją wiedzę w tej materii pogłębić. Osoby „zajawione” jogą traktowałam z kolei trochę z przymrużeniem oka – ot, niegroźni, nieco zakręceni, ale raczej w sensie pozytywnym i przede wszystkim oderwani od rzeczywistości. Mocno stereotypowe, może nawet krzywdzące, stwierdzenie? Cóż, jestem tego świadoma, ja po prostu jestem zupełnie innym typem człowieka i nie czułam potrzeby zgłębienia tematu. Ale wszystko to dotyczy jogi dla dorosłych. W przypadku wersji skierowanej do dzieci byłam szalenie ciekawa, jak autorka ugryzła niełatwy przecież wycinek wiedzy.
Przede wszystkim w odniesieniu do grupy docelowej, jaką są najmłodsi – a na taką wskazuje ewidentnie tytuł – metodyka wymagała zdecydowanie innego podejścia, prostszego, ale przy tym wciąż nawiązującego do założeń jogi. Sądziłam, że to niełatwe zadanie, ale jak się okazało, Lorena Pajalunga poradziła sobie z tym bardzo dobrze. Nie od dziś wiadomo, że dzieci uwielbiają na skierowanych do nich kartach publikacji, oglądać różnej maści zwierzęta – w literaturze dziecięcej aż roi się od zwierzęcych bohaterów! I na tym także skupiamy się w książce. Poszczególne figury nawiązują do zwierząt, przypominając je ruchami lub postawą. Już samo takie nazewnictwo zaciekawi wielu najmłodszych, bo rzeczywiście – dzięki temu, że większość figur nie jest skomplikowana, a wręcz prosta, można ćwiczyć już z małymi dziećmi, które dodatkowo poprawią swoją koordynację ruchów i równowagę.
Przy każdej figurze widnieje dość krótki jej opis, co istotne – ujęty w proste, zrozumiałe dla młodego człowieka słowa. Wszystko jest wypunktowane, aby prowadzić dziecko krok po kroku do przyjęcia odpowiedniej postawy. Zdania nie są długie, za to bardzo konkretne, co uważam za dużą zaletę – w końcu mały człowiek operuje konkretem, a nie pojęciami abstrakcyjnymi. Bardzo fajny dodatek, choć niby to detal, stanowi zdanie napisane ozdobnym krojem pisma i mówiące o tym, czego nauczymy się od danego zwierzęcia. Chodzi tu o konkretną cechę. I jeszcze jedna rzecz, która zrobiła na mnie pozytywne wrażenie – ilustracje. Już nawet nie chodzi o ich estetykę, choć o tej też można wiele napisać. Przede wszystkim wiernie i dokładnie obrazują to, jaki efekt końcowy powinniśmy osiągnąć przy danej pozycji. Jest przy tym kolorowo i po prostu ładnie, co jest bardzo ważne, przynajmniej dla mnie, w przypadku literatury skierowanej do dzieci.
Jeszcze odnośnie do ilustracji – tym, co od razu rzuciło mi się w oczy, był fakt, że zarówno dziewczynka, jak i chłopiec, którzy prezentują nam poszczególne ćwiczenia, są nieco okrąglejsi. Pozornie nieistotny szczegół ma dla mnie jednak drugie dno, znaczenie trochę symboliczne – joga i sport w ogóle nie jest jedynie dla tych, którzy są w tym dobrzy, wysportowani i w ogóle idealni. To świetna sprawa dla każdego, bez względu na wiek, płeć czy sylwetkę. W końcu to ćwiczenie czyni mistrza! Przypadek? A może nadinterpretacja z mojej strony? Być może, niemniej ja osobiście na takie detale po prostu zawsze zwracam uwagę, czasem może dorabiając sobie do tego nieco naciąganą ideologię.
Skoro jednak daleko mi do rozumienia idei jogi, nie wspominając już nawet o jej praktykowaniu, to dlaczego sięgnęłam po tę publikację i czemu oceniam ją tak pozytywnie? Cóż, nawet laik wie, że aktywność fizyczna w dzisiejszych czasach kuleje tak u dzieci, jak i u dorosłych. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z jogą, czy kopaniem piłki, warto zachęcać najmłodszych do różnych form zabaw ruchowych, kształtując przy tym zdrowy nawyk. Jeśli mam do wyboru posadzenie dziecka przed monitorem, ekranem TV czy jogę, wybiorę z pewnością tę ostatnią opcję. Zwłaszcza że temat jest ugryziony fachowo, z uwzględnieniem możliwości dziecka i po prostu dobry w swej prostocie.
Informacje o książce:
Tytuł: Joga dla najmłodszych
Tytuł oryginału: Joga dla najmłodszych
Autor: Lorena Pajalunga
ISBN: 9788321350721
Wydawca: Arkady
Rok: 2018