„Intymność kosmosu” to powieść, do której należy podejść z dużą dozą dystansu. Opis książki sugeruje bowiem, iż mamy do czynienia z opowieścią obyczajową z pogranicza surrealizmu, groteski czy surowego realizmu, więc ciężko jest ją brać na serio. Co więcej, ogólnie rzecz biorąc, obraz czy wizerunek Boga jest powszechnie wykorzystywany w literaturze, jednakże czy często zdarza się, by Bóg ten pojawił się po ciemnej stronie Księżyca, a z czasem przywędrował także do Polski? Czy zdarzyło się Wam kiedykolwiek utożsamiać Boga z postacią Kosmity? Jeśli nie – spokojnie, wszystko to jest jedno na porządku dziennym w książce „Intymność kosmosu”.
Wraz z każdym kolejnym rozdziałem poznajemy koleje losu Adama Szydery, głównego bohatera książki, który może wzbudzać w czytelniku wiele skrajnych emocji. Z jednej strony jest to osoba, z którą łatwo się utożsamiać – w większości przypadków nie wszystko idzie po jego myśli, możemy wręcz odnieść wrażenie, iż non stop musi mierzyć czoła różnym przeciwnościom losu. Poznajemy go w momencie, kiedy traci pracę jako kierowca autobusu, choć jest aspirującym pisarzem, który pisze do szuflady. Na domiar złego, jego monotonne dni w większości mijają na rozpamiętywaniu ukochanej, Daisy, którego od niego odeszła. Adam znajduje zatem ukojenie w alkoholu i jest stałym bywalcem jednej z kieleckich knajp, o chwytliwej nazwie – Cicha Wóda. W osobie barmana, a tym samym właściciela lokalu, Adam znajduje powiernika sekretów, jak również osobę, z którą może skonfrontować i analizować otaczającą go rzeczywistość, a ta z całą pewnością nie należy do najbardziej oczywistych.
Z drugiej zaś strony, główny bohater może budzić negatywne emocje (przez decyzje, jakie podejmuje), niemniej wraz z każdą kolejną stroną książki, dopingujemy Adama, aby jego życie nabrało pozytywnego kształtu – by nastąpiło w końcu coś przełomowego, co zmieni jego podejście oraz sposób myślenia, dzięki czemu stanie na nogi. Sprzyjają temu dwa wydarzenia. Jednym z nich jest poznanie Merci w Cichej Wódzie, która za wszelką cenę chciałaby pomóc Adamowi. Główny bohater widzi w niej z kolei wyłącznie obiekt seksualny, jednak dziewczyna nie daje za wygraną i dopinguje Adama do znalezienia pracy – początkowo na budowie, na której to sama pracuje, a z czasem jako pisarz z wielkiego zdarzenia, którego tomik poezji doczekał się nawet wydania. Wszystko jest jednak dużo bardziej skomplikowane, niż może się wydawać, gdyż nasz bohater okazuje się być wyjątkowo krnąbrnym i trudnym przypadkiem do okiełznania.
Główna historia książki toczy się jednak wokół odnalezienia Boga w Kosmosie, co na pozór mogłoby się wydawać wręcz idylliczną sytuacją – w końcu osoby, które w niego wierzą, miałyby okazje znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Cała sytuacja jest jednak bardziej niejednoznaczna, niż mogłoby się wydawać – nawet na przykładzie odnalezienia Boga w kosmosie, nie można oprzeć się wrażeniu, że nasz świat jest napędzany przez politykę oraz kierowany przez kilka głównych podmiotów na arenie międzynarodowej. W tym przypadku, główne dysputy toczą się między Chinami, Rosją oraz Stanami Zjednoczonymi. Z czasem jednak udaje się sprowadzić Boga na Ziemię, niemniej wówczas zaczyna narastać problem, gdzie ten Bóg powinien się osiedlić. Jakże wielkim zaskoczeniem może być dla czytelnika fakt, iż Bóg w ostateczności pojawia się w Polsce, a konkretnie w Kielcach… Sama historia składa się z jeszcze wielu innych dziwacznych elementów, za sprawą których ciężko się od niej oderwać. Jak w tej sytuacji odnajdzie się Adam Szydera? Odpowiedź na to, jak i na wiele innych pytań znajdziecie w książce „Intymność kosmosu”, a wszystko to jest podszyte dużą dawką dobrego humoru oraz ironii.
Wspaniała propozycja, która pozwoli na moment oderwać myśli od otaczającej rzeczywistości. Wraz z każdym kolejnym rozdziałem nabierałam przekonania, że jednak zawsze mogłoby być gorzej, niż się nam wydaje. Na pewno jest to specyficzny rodzaj literatury, pół żartem, pół serio, ale czyż nie tak powinniśmy brać życie i do niego podchodzić? Zachęcam Was serdecznie do wyrobienia własnej opinii na temat tej książki, tym bardziej, iż nie jest rozpowszechniona i szeroko znana w mediach, a warto stawiać na młodych, polskich, aspirujących pisarzy!
Informacje o książce:
Tytuł: Intymność kosmosu
Tytuł oryginału: Intymność kosmosu
Autor: Adam Parkita
ISBN: 9788381470506
Wydawca: Novae Res
Rok: 2018