„Esencja sukcesji” to książka napisana przez wieloletniego doradcę polskich rodzin przedsiębiorców – Tomasza Budziaka, autora bestsellera z dziedziny ekonomicznej „Sukcesja w rodzinie biznesowej. Spojrzenie praktyczne”. Może ona stanowić ciekawy poradnik dla osób dotykających bezpośrednio zagadnienia firm rodzinnych. W dziedzinie biznesu sukcesja, oznacza przekazanie zarządu oraz własności firmy w młodsze pokolenie.
W słowie wstępnym publikacji „Esencja sukcesji”, występują słowa Andrzeja Blikle – przedsiębiorcy rodzinnego w IV pokoleniu. Są to słowa, które warto zacytować, ponieważ przedstawiają problem z którym borykają się firmy rodzinne:
„To nie przypadek, że średni wiek życia firmy na świecie waha się pomiędzy 25 a 30 lat, niewiele mniej niż okres biznesowej aktywności jednego pokolenia”.
Jest to zdanie dające wiele do myślenia, szczególnie osobie takiej jak ja, która całe życie ma do czynienia z firmą rodzinną prowadzoną przez rodziców. Czy wkład ich całego życia również czeka rychły koniec? Czy można temu jakoś zapobiec?
Książka skierowana jest nie tylko do nestorów i sukcesorów, których sukcesja dotyka najdotkliwiej. Zawiera ona cenne słowa skierowane do rodziców, dzieci, małżonków i wnuków przedsiębiorców. Każdy członek rodziny może szybko zapoznać się z najważniejszymi problemami dotyczącymi zmiany pokoleniowej w firmie.
Krótkie fragmenty tekstu podzielone tematycznie na rozdziały pobudzają czytelnika do rozważania każdego zdania i odnoszenia go do własnej codzienności. Książki nie da się przeczytać w jeden wieczór, jej treść jest zbyt złożona. Codziennie można do niej wracać i rozmyślać nad wybranym zagadnieniem bądź rozwijać myśl poprzez korzystanie z umieszczonych kodów, które można skanować aplikacją mobilną. Kody są odnośnikami do bloga autora. Pozwalają one poznać jego szerszą myśl i odnoszą czytelnika do konkretnych przykładów.
Wybrane sentencje ukierunkowują myślenie na dany problem i często prowokują przez to do dyskusji z innymi członkami firmy. To może pomóc rozwiązać istniejące problemy bądź zawczasu zapobiec im. Czasem można odnieść wrażenie, że książka jest napisana z pozycji starszego pokolenia, jednak uważam, że dzieje się tak ponieważ są to słowa oparte na doświadczeniu.
Czego tak naprawdę dotyczy problem sukcesji? Czy jest to brak osoby, której starsze pokolenie może przekazać swój dotychczasowy majątek oraz idee? A może istnieje taka osoba, lecz problem stanowi łączenie spraw rodzinnych ze sprawami firmy? Problemem mogą być również: brak zrozumienia ze strony współmałżonków, niejasno określone zasady przekazania firmy, strach przed przekazaniem swojego pomysłu lub wiele innych czynników wynikających często z natury człowieka. „Esencja sukcesji” pobudza do utworzenia planu sukcesji firmy na wiele lat wcześniej, niż będzie musiało to nastąpić.
Książka wskazuje czytelnikowi cel sukcesji w firmie oraz istotę poznania, że jest ona przeprowadzona w sposób prawidłowy. Sukcesję należy traktować jako naturalny proces, który prędzej czy później w firmie nastąpi, dlatego warto aby przygotowały się na nią zarówno starsze jak i młodsze pokolenie. Starsze pokolenie, ponieważ poprzez sukcesję odda swoje marzenia, mające zrealizować się w przyszłości dzięki wkładowi pracy następców. Następcy, aby spełnić te marzenia muszą przede wszystkim chcieć być następcami. Zaburzyć ten proces mogą konflikty wynikające z powiązania firmy i rodziny. Firma nigdy nie zastąpi rodziny, a niestety często może ją zniszczyć. W książce można odnaleźć wiele cennych uwag, jak takich konfliktów uniknąć.
Z kolei sprawy rodzinne mogą za bardzo ingerować w sprawy firmy i niepotrzebnie ją obciążając. Obniża to wartość firmy i jej kondycję. Zarówno ten problem jak i problem radzenia sobie z porażkami jest w książce szeroko rozwinięty.
Konflikty, rywalizacja, wynagradzanie to kolejne z problemów dotykających firmy rodzinne. Konflikt w firmie staje się konfliktem rodzinnym i odwrotnie. Porady autora można wykorzystać również w życiu codziennym, nie mając styczności z firmą rodzinną: „Jeśli nie panuję nad wszystkim, to przynajmniej powinienem panować nad sobą.” Takie wskazówki pomagają pracować nad swoim charakterem. Niektóre pozwalają zastanowić się nad sensem swojej pracy: „Nie brak majątku nas męczy, ale jego pragnienie.”
Rozważanie „Esencji sukcesji” może również uchronić nas w przyszłości od wielu błędów, nie tylko w życiu zawodowym. Wystarczy wziąć sobie do serca słowa autora: „Szukaj doradców, a nie pochlebców.”
Książka wniosła wiele cennych rad i wskazówek na przyszłość do mojego życia. Dzięki niej zrozumiałam problemy dotykające firmę rodzinną, z którą mam do czynienia. Stanowi ona esencję problemu sukcesji i nie daje konkretnych wskazówek jak z tym problemem się uporać. Nakreśla tematykę rozważania nad tym tematem i daje czytelnikowi przysłowiową wędkę do złowienia ryby, którą będzie powodzenie przekazania marzeń i majątku. Jeśli czytelnik nie ma styczności z firmą rodzinną- nie szkodzi. Uwagi autora pomogą w życiu zawodowym czytelnika oraz rozwiną jego postrzeganie na wiele spraw dotykających każdego człowieka, jak np. dążenie do bogactwa czy wychowanie dzieci. Książka jest pięknie wydana, może posłużyć jako prezent.
Informacje o książce:
Tytuł: Esencja sukcesji
Tytuł oryginału: Esencja sukcesji
Autor: Tomasz Budziak
ISBN: 9788328304932
Wydawca: Helion
Rok: 2014