Poradniki

Trening Jaguara. Obudź w sobie pewność siebie i osiągaj zamierzone cele – Dagmara Gmitrzak

Recenzja książki Trening Jaguara. Obudź w sobie pewność siebie i osiągaj zamierzone cele

Trening Jaguara. Obudź w sobie pewność siebie i osiągaj zamierzone cele
Dagmara Gmitrzak

Panthera onca (łac.), czyli Jaguar, to zwierzę niezwykłe. Wiedzieli już o tym rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej i Środkowej, przypisując mu magiczne i mistyczne niemalże zdolności. Zgodnie z ich mitologią i tradycją, Jaguar symbolizuje potężne archetypy – m.in. nauczyciela, przewodnika, szamana, maga i uzdrowiciela. Teraz, ten największy kot na półkuli zachodniej i trzeci co do wielkości na świecie, nazywany królem amazońskiej dżungli i bestią, może stać się Twoim nauczycielem, przewodnikiem i uzdrowicielem. A więc odważ się na wędrówkę u jego boku – na podróż do najgłębszych i najbardziej mrocznych zakątków Twojego wewnętrznego lasu. Pozwól, aby Cię prowadził i uczył – do tego zachęca Dagmara Gmitrzak, autorka najnowszej psychologicznej propozycji Helionu, czyli „Treningu Jaguara”.

„Trening Jaguara. Obudź w sobie pewność siebie i osiągaj zamierzone cele” to – pod względem wielkości – pozycja niepozorna, formatem przypominająca szkolny zeszyt, o objętości 130 stron. Jednak okładka stanowi zapowiedź czegoś niezwykłego – umieszczona na niej została spora fotografia wielkiego i drapieżnego kota, patrzącego Czytelnikowi prosto w oczy. Jego spojrzenie przykuwa uwagę, magnetyzuje. To tytułowy Jaguar, bohater książki.

Najnowsza książka Dagmary Gmitrzak – trenerki rozwoju osobistego, socjologa, terapeutki holistycznej, muzykoterapeutki i dziennikarki – to poradnik psychologiczny. Sięgając po „Trening Jaguara” zastanawiałam się, czy (a jeśli tak, to czym) pozycja ta będzie różnić się od innych tego typu propozycji na rynku. Czym zaskoczyć może Czytelnika? Odkrywczą treścią? Autorskimi metodami samopomocy? Szybko okazało się, iż tym, co wyróżnia „Trening…”  Gmitrzak, jest innowacyjny pomysł przyrównania życia do podróży w głąb dżungli (wewnętrzny las – metaforą ludzkiej psychiki) oraz uczynienia zwierzęcia nauczycielem i przewodnikiem tej wyprawy. Mnie bardzo spodobał się ten oryginalny pomysł. A Tobie?

Motyw Jaguara towarzyszy Czytelnikowi począwszy od tytułu i okładki. We wstępie Autorka wyjaśnia, dlaczego to właśnie to zwierzę – jedno z najpiękniejszych i najdzikszych na świecie – odegrało tak ważną rolę w kulturze rdzennych mieszkańców Ameryki Łacińskiej i stało się bohaterem jej książki. Wprowadzeniem do treningu psychologicznego jest część I książki. Autorka przedstawia w niej Jaguara jako uosobienie najszlachetniejszych cech; wymienia i omawia wszystkie jego atrybuty, które warto w sobie rozwijać i pielęgnować. Czy wiesz, że Jaguar może nauczyć Cię: pewności siebie, odwagi, osiągania celów, szybkości, niezależności, samowystarczalności, chodzenia własnymi drogami, wytrzymałości, cierpliwości, przywództwa, wewnętrznej mądrości, otwartego serca, mocy, przetrwania, wytrwałości oraz intuicji? (s. 27). Imponujący zestaw cech charakteryzujących charyzmatycznego lidera, człowieka sukcesu czy po prostu szczęśliwą osobę, nieprawdaż?

Po tym teoretycznym wprowadzeniu (syntetycznym, dodajmy) czas na praktykę, a więc Trening Jaguara – trening psychologiczny. Ta podróż jest wieloetapowa, a pierwszy krok polega na ustaleniu swojego obecnego położenia. Odpowiedzi na pytanie „Gdzie jesteś?” służy lista transformujących pytań. Kolejny etap obejmuje formułowanie własnych celów. Reszta książki poświęcona została pracy z transformacją lęku w moc oraz budowaniu poczucia własnej wartości i pewności siebie. W tej części Czytelnik zostanie zaznajomiony z wieloma metodami i technikami pracy psychologicznej z samym sobą, jak chociażby: pozytywne afirmacje, twórcza wizualizacja, medytacja, praca z przekonaniami; nie zabraknie też odwołań do roli przebaczenia czy konieczności skomunikowania się z tzw. wewnętrznym dzieckiem. Ze względu na mnogość i różnorodność proponowanych sposobów pracy, „Trening Jaguara” to poradnik naprawdę praktyczny. Z drugiej jednak strony, wymienione wyżej metody ćwiczeń odnaleźć można w prawie wszystkich pozycjach tego typu, stąd też czytelnicy zaznajomieni z literaturą z kategorii rozwój osobisty mogą poczuć się nieco zawiedzeni.

„Trening Jaguara” Dagmary Gmitrzak czyta się niezwykle szybko i lekko, nie tylko ze względu na jego niewielką objętość. Napisany został w sposób syntetyczny i pozbawiony tzw. „wodolejstwa”, a jego konstrukcja jest jasna i przejrzysta – rozdziały są krótkie, a najważniejsze informacje wypunktowane. Za największą zaletę tego poradnika uważam jego praktyczny wymiar oraz lekkość w integracji treści teoretycznych z zagadnieniami praktycznymi. Od pierwszej strony towarzyszyło mi wrażenie, że Autorka miała nie tylko pomysł na tę książkę, ale także dokładny i szczegółowy plan, który zrealizowała z lekkością i gracją. Co więcej, ze względu na przemyślaną i doskonale logiczną strukturę książki, przez poszczególne etapy treningu czułam się prowadzona krok po kroku. Ja osobiście uwielbiam podręczniki skonstruowane w ten właśnie sposób. Atrakcyjne wizualnie dopełnienie motywu Jaguara stanowią piękne ryciny przedstawiające to zwierzę (autorstwa Dominiki Gmitrzak) oraz inspirujące cytaty. I chociaż sama nie odnalazłam zbyt wiele nowych treści psychologicznych w tej pozycji, urzekł mnie Jaguar oraz pomysł autorki na książkę (i jego realizacja!). Godne polecenia, warte przeczytania.

„Zwierzęta odczuwają strach w obliczu realnego niebezpieczeństwa.
Człowiek jest jedyną istotą na Ziemi, która boi się tego, co się może wydarzyć.
Boi się wyobrażonego stresu.
Jaguar jest mistrzem pokonywania lęków i ograniczeń.
Potrafi widzieć w ciemności, co na poziomie psychologicznym oznacza dostrzeganie wszystkich iluzji umysłu.
Z pomocą Jaguara nauczysz się chodzić nocą po swojej wewnętrznej dżungli.
Bez lęku, za to z odważnym sercem staniesz oko w oko ze swoim lękiem.
Nauczysz się przekształcać lęk w paliwo do działania oraz demaskować iluzje umysłu.
Jaguar zmotywuje Cię do skoku w nieznane.
Jeśli się boisz, to skacz mimo to, bo tylko wtedy możesz aktywować swoją moc.
To jest Twoje wyzwanie: skoczyć w nieznane!”
(s. 59)

Informacje o książce:
Tytuł: Trening Jaguara. Obudź w sobie pewność siebie i osiągaj zamierzone cele
Tytuł oryginału: Trening Jaguara. Obudź w sobie pewność siebie i osiągaj zamierzone cele
Autor: Dagmara Gmitrzak
ISBN: 9788324681525
Wydawca: Helion
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać