Biznes i zarządzanie

Emerytura nie jest Ci potrzebna – Jacek Borowiak

Recenzja książki Emerytura nie jest Ci potrzebna - Jacek Borowiak

Emerytura nie jest Ci potrzebna
Jacek Borowiak

Emerytura nie jest Ci potrzebna. Przypadkiem natrafiłam na ten tytuł w Internecie i przez tydzień temat nie dawał mi spokoju. Chciałabym móc tak sobie powiedzieć za kilkadziesiąt lat, gdy faktycznie doczekam tego jakże szczęśliwego okresu w życiu człowieka. Póki co, informacja o stanie konta w ZUS potrafi jedynie człowieka demotywować. Czy naprawdę mogę osiągnąć ten stan? Stan „wolności finansowej” w Polsce? Być może jestem na dobrej drodze by zgromadzić majątek i faktycznie emerytura nie będzie mi potrzebna. Trzeba było to sprawdzić. Opis z okładki zmotywował mnie do tego stopnia, że zaczęłam kontrolować swoje finanse i rozważniej wydawać pieniądze zanim zakupiłam książkę.

Czytając, czułam się jak na wykładzie z finansów. Prosty język oraz przykłady z życia autora przypomniały jak bardzo ten temat dotyczy każdego z nas. Już pierwsze strony zaczęły nakreślać błędy, które popełniam dysponując swoimi pieniędzmi. Jestem przekonana, że większość ludzi nadal nie ma i nie będzie mieć o nich pojęcia, ale nie ja. Ja osiągnę swoją „wolność finansową”. Autor jest nauczycielem akademickim i często zaznacza jak ważna w dzisiejszym życiu jest edukacja finansowa. Ta książka z pewnością może służyć jako kompendium wiedzy finansowej przeciętnego człowieka. Wyjaśnia wiele pojęć związanych z finansami, objaśnia w prosty sposób zasady oszczędzania, zarabiania na inwestowaniu. Znajdziesz w niej nawet rady jak zaplanować spłacanie kredytów.

Kto może udzielać rad, jeśli nie osoba, która osiągnęła określony cel? Doświadczenie autora buduje tę książkę, bowiem jest ona uwieńczeniem jego sukcesu – wolności finansowej, którą osiągnął dzięki pogłębianiu wiedzy dotyczącej inwestowania i świadomego zarządzania swoimi pieniędzmi. Autor wskazując na przykłady z życia codziennego, dociera do czytelnika motywując go do oszczędzania oraz rozwoju w zakresie inwestowania. Proponuje różne rozwiązania, pozwalające gromadzić „środki na rozmnożenie” nawet wtedy, gdy zarabiamy nieco powyżej najniższej krajowej. W książce możemy znaleźć metody nauki oszczędzania dla najmłodszych oraz informacje o działaniu systemów ratalnych i kredytów. Dowiemy się również jak inflacja może skutecznie zniweczyć nasze „oszczędzanie do skarpety”.
Okazuje się, że sposób myślenia człowieka i jego przyzwyczajenia dotkliwie wpływają na stan jego portfela. Dlaczego zarabiając identyczne kwoty i wydając je na podobne dobra materialne, majątek jednej z osób po kilku latach jest wyraźnie większy? Dziwnym jest fakt, że może na to wpłynąć kupno np. samochodu w nieodpowiednim momencie. Przyczyna tej sytuacji zazwyczaj jest jedna- najwięcej nas kosztuje nasza niewiedza. Po przeczytaniu tej książki nie boję się podchwytliwych ofert banków- umieszczone w książce odniesienia do stron internetowych z przygotowanymi arkuszami kalkulacyjnymi pozwalają szybko sprawdzić, jaki będzie rzeczywisty koszt kredytu. Okazuje się również, że raty 0% nie są najlepszym rozwiązaniem. Jak więc postępować?

Książka „Emerytura nie jest Ci potrzebna” pozwoliła mi wyznaczyć cel na przyszłość. Realny cel wolności finansowej, który w przyszłości pozwoli mi godnie żyć nawet w sytuacji, gdy nie będę otrzymywać emerytury. Pozwoli mi na to zgromadzony kapitał inwestycyjny. Dzięki tej książce wiem jak go zgromadzić i jakich profitów będę mogła się z niego spodziewać. Zaskakujące jest to, że mogę naprawdę niewielkim wysiłkiem uczynić w przyszłości moje dzieci milionerami. Potrzeba do tego jedynie konsekwencji. Nadal brzmi to dla mnie niewiarygodnie. Książka rozbudziła we mnie chęć dalszej edukacji finansowej. Nie jestem w stanie od razu zastosować się w pełni do zaproponowanych rozwiązań. Wymagają one mojej dalszej edukacji, czasem ponoszenia większego ryzyka. Wiem jednak, że o swoje długi obwiniać można jedynie samego siebie. Równocześnie tylko my sami, podejmując świadome decyzje możemy się wzbogacić.

Polecam książkę wszystkim tym, którzy nie chcą dzisiaj stracić, jak również i tym, którzy chcą w przyszłości zyskać. Książka szczególnie przyda się osobom, które raczkują w zarządzaniu domowym budżetem i wciąż nie mają odłożonej kwoty pieniędzy na czarną godzinę. Jeśli jednak już zapędziłeś się w długi, nie zniechęcaj się, ta książka również jest dla Ciebie – pomoże Ci uwolnić się z nich.

Informacje o książce:
Tytuł: Emerytura nie jest Ci potrzebna
Tytuł oryginału: Emerytura nie jest Ci potrzebna
Autor: Jacek Borowiak
ISBN: 9788393854004
Wydawca: Azymut
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać