Literatura dziecięca

Do widzenia, dzień dobry – Cori Doerrfeld

Do widzenia, dzień dobry - Cori Doerrfeld

Do widzenia, dzień dobry
Cori Doerrfeld

Pamiętam nasze pierwsze spotkanie z autorką książki „A królik słuchał„. Niepozorna okładka i enigmatyczny tytuł nie pomagały w zrozumieniu fenomenu tej publikacji, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Tyle się jednak naczytałam tych ochów i achów pod jej adresem, że postanowiłam ją nabyć. Gdy do nas dotarła, od pierwszego czytania stała się jedną z tych ulubionych – warto zaznaczyć, że nie tylko córy, ale i moich. Bardzo mądre przesłanie, z którym jako mama zgadzam się w stu procentach, z miejsca skradło moje serce. Od tamtej pory wiedziałam już, że w naszym domu zawsze znajdzie się miejsce dla książek autorstwa Cori Doerrfeld.

Do widzenia, dzień dobry - Cori Doerrfeld

Kiedy więc na rynku pokazała się jej nowa publikacja – „Do widzenia, dzień dobry” – z przyjemnością przygarnęłyśmy z córą egzemplarz recenzencki. Zastanawiałam się nawet, czy przy tak wysoko zawieszonej poprzeczce moje oczekiwania mają szanse w ogóle zostać zaspokojone. Niepotrzebnie się martwiłam – w tym przypadku także przepadłyśmy już po pierwszej lekturze książki. Tym razem Cori Doerrfeld sięgnęła po motyw zmian w życiu i przyjaźni, a więc po tematykę, którą ubóstwia każda komórka mojego ciała. W tej opowieści poznajemy Stellę, która w początkowej scenie macha mamie na do widzenia i wyrusza do szkoły. Możemy przypuszczać, że dopiero zaczyna swoją przygodę w tym miejscu, skoro mowa jest o zmianach. Tam dziewczynka poznaje sympatycznego chłopca o imieniu Charlie. Od tej pory ta dwójka staje się nierozłączna i to właśnie na przykładzie ich zabaw pokazano, jak następują zmiany z życiu człowieka – te małe i te wielkie, czasem zupełnie niespodziewane i przerażające. Autorka pokazuje, że kiedy żegnamy zimę i zabawy na śniegu, witamy zabawę w kałużach, kiedy żegnamy zabawę w superbohaterów, witamy drzemkę i słodkie sny. Tych przykładów jest całkiem sporo, wszystkie ciekawe, zróżnicowane i reprezentatywne. W końcu jednak w życiu dzieci musi nastąpić zmiana, która wydaje się nie do zaakceptowania – Charlie się przeprowadza, musi opuścić swoją przyjaciółkę. Gorzkie łzy rozstania zmienią się jednak w radość powitania, gdy Stella powita listy od przyjaciela – bo dla przyjaźni nie ma rzeczy niemożliwych, a to bardzo budujące przesłanie, nie tylko dla najmłodszych czytelników.

Absolutnym mistrzostwem świata jest to, że autorka tę rozbudowaną opowieść, zawierającą w sobie tak wiele istotnych tematów, opowiedziała przy użyciu minimalnej ilości słów. Zdania są króciutkie, czasem nawet dwuwyrazowe, dzięki czemu obraz także nabiera tutaj szczególnej mocy, doskonale korespondując z tekstem. Ilustracje stanowią tu idealne dopełnienie tego, o czym czytamy, dzięki czemu mimo niewielkiej ilości słów przekaz jest bardzo jasny i zrozumiały, nawet dla młodego czytelnika. Uwielbiam takie połączenia, bo wychodzę z założenia, że w książkach przeznaczonych dla dzieci obraz nie może zostać potraktowany po macoszemu, jeśli chcemy otrzymać pozycję kompletną.

Do widzenia, dzień dobry - Cori Doerrfeld

Warto także na chwilę przystanąć przy samych ilustracjach, które – tak samo jak w przypadku książki „A królik słuchał” – są po prostu wspaniałe. Tym, co je charakteryzuje, na pewno jest przyjemna dla oka estetyka oraz ich subtelność. Gruba, choć nieostra kreska bardzo trafiła w mój gust, w zasadzie to zakochałam się w tym rodzaju obrazu. Ilustrator skupił się na detalach, także takich jak mimika postaci, a to kolejna rzecz, którą uwielbiam w książkach dla dzieci – z wyrazu czyjejś twarzy można wyczytać czasem o wiele więcej niż z tekstu.

Jestem pod szczerym wrażeniem tego, jak autorka w jednej krótkiej publikacji potrafiła połączyć tak wiele istotnych i niełatwych tematów. Bo przecież jest tu i miejsce na przyjaźń, i na zmiany, które zawsze są trudne, i także na otwieranie się na to, co nowe, a to umiejętność niełatwa, nie tylko w przypadku dzieci. To książka, która zachwyciła mnie kompletnie i upewniła w tym, że z publikacjami Cori Doerrfeld jest nam bardzo po drodze. Zaryzykuję stwierdzenie, że to jedna z naszych ulubionych autorek dla dzieci.

Informacje o książce:
Tytuł: Do widzenia, dzień dobry
Tytuł oryginału: Goodbye, Friend! Hello, Friend!
Autor: Cori Doerrfeld
ISBN: 9788366329119
Wydawca: Mamania
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać