Recenzje książek

Wizjer – Magdalena Witkiewicz

Wizjer-Magdalena-Witkiewicz

Wizjer
Magdalena Witkiewicz

Od kilku lat całe nasze życie przenosiło się powoli do Internetu. Pandemia tylko ten proces przyspieszyła i usprawniła. Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, ile informacji na nasz temat znajduje się w sieci? Czy mieliście taką sytuację, że wyświetlały wam się reklamy rzeczy, o których tego dnia rozmawialiście ze znajomymi przez komunikatory? Te banery reklamowe są spersonalizowane i stanowią dowód na to, że każdy nasz ruch w Internecie pozostawia ślad oraz na to, że pozwalamy się śledzić. Właśnie, warto zwrócić uwagę na fakt, że sami dajemy przyzwolenie na naszą inwigilację. Akceptujemy wszelkiego rodzaju regulaminy, tak naprawdę bez jakiegokolwiek zapoznania się z ich treścią. No bo komu by się chciało czytać kilkanaście stron zapisanych drobnym i do tego zupełnie niezrozumiałym druczkiem. Dobrowolnie zgadzamy się na śledzenie naszych poczynań w sieci i nie tylko, a jednak powinniśmy stać się bardziej uważni, ponieważ żyjemy w czasach, w których informacja stanowi najwyższą wartość, a my sami z siebie ją rozpowszechniamy, często na własną niekorzyść. Informacje uzyskane na nasz temat wykorzystywane są w różny sposób, nie zawsze dobry. Właśnie o takim nadużyciu władzy ze strony firm posiadających nasze dane opowiada „Wizjer” autorstwa Magdaleny Witkiewicz.

Magdalena Witkiewicz to autorka kilkunastu powieści nie tylko dla dorosłych, ale też dla dzieci. Niektóre z jej książek zostały wydane w Wietnamie, Stanach Zjednoczonych oraz na Litwie. Została nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytac.pl w kategorii romans i literatura obyczajowa. Powieść „Wizjer” jest zupełnie inna od dotychczasowych dzieł, ponieważ jest to jej pierwszym i jakże udany thriller.

Główną bohaterką książki jest Laura, młoda, ambitna i pracowita dziewczyna pracująca jako analityczka w banku. Życie nie rozpieszczało jej już od najmłodszych lat. Została porzucona przez biologiczną matkę, a adopcyjnych rodziców traci w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W bardzo młodym wieku, bo tuż po studiach, zostaje na tym świecie sama, zdana zupełnie na siebie. Co więcej, staje się samotną matką, ale okazuje się, że dzięki jej pracowitości i dobrej organizacji świetnie sobie radzi z tymi wszystkimi przeciwnościami losu. Całkiem przypadkiem na jednej z konferencji dowiaduje się, że jej bardzo bliski znajomy popełnia samobójstwo, a najbardziej znana i prestiżowa firma na całym świecie, w której pracował na wysokim stanowisku, stara się to zatuszować. Sprawa staje się bardzo dziwna i niepokojąca, ponieważ gdy Laura zaczyna szukać informacji dotyczących śmierci swojego przyjaciela, odkrywa mroczne sekrety tej firmy. Stopniowo pojawiające się coraz to nowe informacje, doprowadzają ją do przerażających wniosków. Do tej pory Laura myślałam, że jej życiem rządzi przypadek, jednak prawda okazała się zupełnie inna. Wszystko, co przydarzało się naszej głównej bohaterce, zostało zaplanowane z góry, a ona była obserwowana od początku swojego życia.

Powieść tę przeczytałam w jeden wieczór. Nie mogłam się od niej oderwać. Wciągnęła mnie bez reszty od samego początku i trzymała w napięciu, aż do ostatniej strony. Tempo akcji nie zwalniało nawet na moment. Świetnie wykreowani bohaterowie, nowinki technologiczne znajdujące swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości oraz bardzo dobrze dopracowane szczegóły i przede wszystkim niezwykle aktualna fabuła. To niewątpliwe zalety tej książki. Autorka umiejętnie dozowała informacje w taki sposób, aby czytelnik nie mógł domyślić się zakończenia już w połowie książki. W momencie, kiedy już wszystkie elementy zagadki udało mi się połączyć i myślałam, że już znam rozwiązanie, to ostatnia, finałowa scena zostaje tajemnicą do końca, pozostawiając pewne niedopowiedzenia. Bardzo lubię takie zakończenia, odczuwam wtedy niedosyt i mam chęć na dalszy rozwój wydarzeń, a co ciekawe autorka wspomina o tym, że możliwe, iż pojawi się kontynuacja tej powieści.

Wizjer” to thriller psychologiczno – informatyczny, którego zadaniem jest przypomnienie czytelnikowi, co z naszym życiem potrafią robić nowoczesne technologie, telefony i komputery. Z pozoru powieść może wydawać się zwykłą książką obyczajową o samotnej matce, doświadczającej tęsknoty i posiadającej ogromne ambicje zawodowe. Jednak w trakcie czytania cały czas da się odczuć niepokój. Lęk stopniowo narasta, tworząc drabinę emocjonalną.

Informacje o książce:
Tytuł: Wizjer
Tytuł oryginału: Wizjer
Autor: Magdalena Witkiewicz
ISBN: 9788328087620
Wydawca: WAB
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać