Popularnonaukowe

Dlaczego kochamy. Naukowe kulisy najbliższych więzi – Anna Machin

Dlaczego kochamy. Naukowe kulisy najbliższych więzi - Anna Machin

Dlaczego kochamy. Naukowe kulisy najbliższych więzi
Anna Machin

„Miłość tkwi w jądrze człowieczeństwa. Należy do największych atrybutów życia, jest niezbędna do szczęścia, zdrowia i długowieczności. Społeczeństwa Zachodu od dawna traktują z atencją jej romantyczną wersję. A co z innymi jej rodzajami? Czy kochanie przyjaciół, rodziny, domowych zwierzaków lub bóstw niesie takie same dobrodziejstwa? Do czego doprowadziłoby poznanie całego spektrum miłości w naszym życiu?”

Kiedy sięgnęłam po tę książkę po raz pierwszy, od razu poczułam, że to dobra pozycja. Sama okładka pokazuje, że całość jest bardzo dobrze dopracowana. Zainteresowałam się nią ze względu na ciekawe podejście do tematu miłości. W końcu nie często spotyka się antropologa ewolucyjnego, który za główny cel bierze sobie rozłożenie miłości na części pierwsze. Autorka Anna Machin nowatorsko przedstawia i analizuje zakres tego uczucia. W książce można odnaleźć wiele odwołań do badań genetycznych. Bazuje na neuronauce, ale przedstawia także spojrzenie społeczeństwa na ten temat. Ta interesująca konfrontacja pozwala na wyciągnięcie istotnych wniosków.

Ale czym jest miłość? Autorka jednoznacznie nie odpowiada na to pytanie. Pokazuje za to różne warianty tego uczucia. Od miłości do partnera, rodziców czy przyjaciół, do miłości fikcyjnej czy do swoich pupili. Dowiadujemy się natomiast, że miłość na tym podstawowym etapie sprowadza się do konkretnych substancji chemicznych.

„Na podstawowym poziomie jest biologicznym łapownictwem. Sprowadza się do grupy substancji chemicznych: neuroprzekaźników i neuromodulatorów, które skłaniają do wikłania się w niezbędne do życia relacje społeczne, na przykład z przyjaciółmi, rodziną, kochankami, a następnie wynagradzają pielęgnowanie tych kontaktów […]”

To brzmi bardzo naukowo, jednak zapewniam, że autorka wszystko dokładnie wyjaśnia. Mimo trudnego języka książka jest zrozumiała i bardzo czytelna. Warto jednak podkreślić, że nie jest to pozycja do czytania, by odpocząć. Porusza ona kwestie, które są kluczowe dla każdego z nas. Dlatego polecam studiować ją z wypoczętą głową, by móc zrozumieć jak najwięcej.

Doktor Anna Machin jest, tak jak wspomniałam wyżej, antropolożką ewolucyjną. Pracuje na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jest orędowniczką propagowania nauki. Swoją renomę zawdzięcza przede wszystkim dyscyplinarnemu podejściu do nauki. To się czuje czytając jej najnowszą książkę. Ta korespondencja pomiędzy różnymi dziedzinami nauk jest wyczuwalna na każdej stronie. Nie tylko treść jest tak dopracowana. Odpowiednie słownictwo, sposób pisania, dokładność i poprawność to tylko kilka z cech, którymi można określić „Dlaczego kochamy”. Korekta książki musiała być przeanalizowana kilkukrotnie, ponieważ nie ma do czego się przyczepić. Dodatkowo okładka została przemyślana i opracowana tak, by wzbudzała zainteresowanie przyszłych czytelników. Kolor czerwony, po pierwsze, zwraca na siebie uwagę, po drugie, jest symbolicznym kolorem miłości. Dlatego pasuje idealnie. Małe żółte grafiki chwytają za serce. Przedstawiają różne rodzaje miłości, o których jest mowa w książce.

Warto również zwrócić uwagę, że sama analiza miłości i przedstawianie jej różnych wariantów pozwala nam poznać siebie jeszcze dokładniej. Mimowolnie poddajemy się autoanalizie. Kluczową rolę odgrywają w tej pozycji opisy odmian miłości, które opowiadają różni ludzie. To pozwala autorce na różne wnioski. Dzięki temu mamy ogromny przekrój uczuć obcych sobie ludzi. A to z kolei pozwala nam na zweryfikowanie i znalezienie różnych odmian miłości.

Na samym końcu umieszczona została pokaźna bibliografia, co pokazuje jak ogromną pracę wykonała autorka, by treściwie przeanalizować temat. Książka została podzielona na dziesięć czytelnych rozdziałów. Każdy z nich poświęcony został innemu rodzajowi miłości. Znajdziemy tutaj:

  1. Przetrwanie
  2. Uzależnienie
  3. Przywiązanie
  4. Niedocenianie
  5. Jednostkowość
  6. Okazywanie
  7. Na wyłączność
  8. Uświęcenie
  9. Kontrola
  10. Motywacja

Te kilka rozdziałów pozwala na dokładniejsze przeanalizowanie różnych poziomów naszych uczuć. Jak widać po tytułach autorka porusza ważne i trudne, dla niektórych, tematy. Ale dzięki temu możemy przemyśleć i zrozumieć wiele z naszych dotychczasowych zachowań.

Dlaczego kochamy. Naukowe kulisy najbliższych więzi” polecam każdemu czytelnikowi, który lubi poddawać analizie rzeczy i tematy oczywiste. Tym, którzy lubią czerpać wiedzę z tekstu czytanego, ale także tym, którzy potrafią docenić niesamowitą pracę, jaką wkłada autor w napisanie książki.

Informacje o książce:
Tytuł: Dlaczego kochamy. Naukowe kulisy najbliższych więzi
Tytuł oryginału: Why we love: The new science behind our closest relationships
Autor: Anna Machin
ISBN: 9788838251089
Wydawca: Słowne
Rok: 2022

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać