Biografie i wspomnienia

Sekrety giełdowych milionerów – Dariusz Świerk

Recenzja książki Sekrety giełdowych milionerów - Dariusz Świerk

Sekrety giełdowych milionerów
Dariusz Świerk

Giełda, światowe rynki, wielkie pieniądze, spektakularne sukcesy i ogromne porażki. Codzienna gonitwa, stres ale też ekskluzywne życie i spełnianie marzeń. To co jednym wydaje się być chaosem do nie ogarnięcia i jednym wielkim polem bitwy, dla innych stanowi miejsce badań nad tym, co jest decydujące, aby w takim środowisku zostać najlepszym. Tytuł książki Sekrety giełdowych milionerów nie jest przypadkowy. Jest to zbiór szczerych wywiadów z elitą świata traderów, które odkrywają przyczyny i drogę do ich sukcesu. Nie jest to bynajmniej gotowy algorytm na giełdowe wygrane, bo takiego nie ma. Poznamy jednak to, co łączy ludzi, którzy odnieśli sukces na przestrzeni lat, na co zwracać uwagę i jakie wzorce warto wdrożyć u samego siebie, aby móc im dorównać. Bo kto może być lepszym mentorem jak nie najlepsi?

Po zapoznaniu się z postacią Dariusza Świerka, można stwierdzić że jest to właściwa osoba do napisania tego typu książki. Doktorat z fizyki gdzie zajmował się procesami stochastycznymi. Wnikliwy badacz ścieżki rozwoju tradera i roli siły wewnętrznej w osiąganiu sukcesu. W przeszłości również doradca, szkoleniowiec i strateg dla wielkich korporacji. Autor licznych publikacji z tematyki zarządzania. Wreszcie członek American Managment Association i szef Forex Institute. Takie kompetencje i doświadczenie mogą dać tylko jeden rezultat – świetnie napisana książka.

Sekrety giełdowych milionerów podzielona jest na trzy główne rozdziały. Pierwszy z nich, to można powiedzieć, rozbudowany wstęp. Znajdziemy tam wywiad z samym autorem książki. Dariusz Świerk dzieli się z Czytelnikiem informacjami na temat jego siedmioletnich badań dotyczących warunków sukcesu w inwestowaniu i tradingu. Jego obserwacje i wnioski są pomocne już same w sobie, jednak stanowią dopiero wstęp do zrozumienia zagadnień poruszanych z w rozmowach z „grubymi rybami”. Kolejne dwa rozdziały książki to wywiady. Na początku przeczytamy wywiady z przedstawicielami tzw. „starej szkoły”, czyli osoby które zaczynały swoją karierę 30-50 lat temu. Nasi bohaterowie (Larry Williams, Joe Ross, Robert Miner, Tom Williams), nie mieli na początku udogodnień w postaci komputera czy Internetu tak sprawnego jak dzisiaj, a źródła wiedzy o inwestowaniu były bardzo skromne. Właściwie to przedstawiciele „starej szkoły” zaczęli opracowywać poradniki i systemy, z których korzystać ma młodsze pokolenie. Ostatni rozdział to właśnie wywiady z najlepszymi przedstawicielami „nowej szkoły” (Andrea Unger, Mostafa Belkhayate, Gavin Holmes, Al Bruno, Phil Newton, Steve DeWitt, Jeff Wilde, Todd Judkins). Jest to już grupa osób dla których analityka, wykresy i automatyzacja to norma, a nie udogodnienie. Możemy w ten sposób porównać co łączy, a co różni traderów na przestrzeni lat (i pokoleń) mimo że dochodzą do tego samego punktu jakim jest sukces.

Wywiady rozpoczynają się krótkim przybliżeniem sylwetki osoby z którą przeprowadzona jest rozmowa. Dowiemy się dzięki temu w czym się dana osoba specjalizuje i na jakim polu osiągnęła największy sukces. Pytania do każdej z osób są mniej więcej podobne i dotyczą zbliżonych zagadnień. Poruszane są kwestie osobistej „rynkowej” przeszłości, dojrzałości i przyszłości. Rozmówcy opowiadają o tym jak zaczynali, o poniesionych sukcesach i porażkach, skąd sami się uczyli, jak widzą rynki finansowe i na co zwracają uwagę w swoich systemach. Poznamy również ich sposoby na przetrwanie w rynkowych realiach. Przedstawiona jest wewnętrzna „ewolucja” w zarabianiu dużych pieniędzy i proces radzenia sobie z docieraniem na szczyty. Nie zabraknie też rozmów na temat motywacji, inspiracji, umiejętności przegrywania, relacjach rodzinnych i o tym ile można poświęcić. Oprócz podobnej formuły wywiadu, pojawiają się także pod koniec „pytania dodatkowe”, w których poruszane są bardziej indywidualne kwestie.

Moim zdaniem książka jest świetnym źródłem wiedzy na temat psychologii najlepszych. Pouczająca, motywująca oraz inspirująca. Lektura obowiązkowa nie tylko dla wszystkich początkujących traderów, ale także polecam ją każdemu, niezależnie od stopnia zaawansowania, graczowi na rynkach finansowych. Czytane wywiady potrafią sprawić głębszą refleksje oraz pomóc przeanalizować własne strategie i cele. Ponadto jeżeli nawet Czytelnik nie zamierza wchodzić w świat giełdy, warto zapoznać się z poradami typu jak poradzić sobie z presją, jak zachować równowagę i co z perspektywy czasu jest tak naprawdę ważne. W końcu w jednej książce mamy skondensowane 7 lat badań i życiowe doświadczenie 12 osób, które bezspornie osiągnęły wielki sukces. Warto uczyć się od najlepszych, cytując Roberta Kiyosakiego

„Jeżeli chcesz osiągnąć sukces w jakiejś dziedzinie, znajdź kogoś, kto już go osiągnął”

Może znajdziesz w książce inspiracje również dla siebie?

Informacje o książce:
Tytuł: Sekrety giełdowych milionerów
Tytuł oryginału: Sekrety giełdowych milionerów
Autor: Dariusz Świerk
ISBN: 9788324699100
Wydawca: Helion
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać