Literatura dziecięca

Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych. Cz. 3 – Barbara Wicher

Recenzja książki Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych. Cz. 3 - Barbara Wicher

Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych. Część 3
Barbara Wicher

Wiele mówi się o ekologii, o tym, że Ziemię trzeba chronić i minimalizować działania tych czynników, które jej szkodzą. Zachowania sprzyjające przyrodzie powinny być kształtowane i wzmacniane już od najmłodszych lat. W odpowiedzi na tę potrzebę na kanale dla dzieci emitowana jest seria przygód „Detektyw Łodyga”, mająca na celu edukowanie dzieci. W oparciu o telewizyjny serial powstała seria książek o Detektywie, która w ciekawy sposób zachęca do działań na korzyść Ziemi.

Eugeniusz Łodyga jest detektywem, któremu na sercu leży dobro przyrody. Jego hobby to rozwiązywanie zagadek i czytanie różnych historii. Od ulubionych rozrywek odrywa go często telefon od potrzebujących pomocy dzieci. W części trzeciej jego przygód poznajemy rodzeństwo: Amelkę, Zosię i Tadzika. Jest jeszcze ich nastoletni brat – Hubert, który jednak częściej niż towarzystwo wiele młodszego rodzeństwa wybiera zacisze własnego pokoju.

Pierwszą historią opisaną w przygodach jest opowiadanie „Dzisiaj wpada smok”. Dzieci wzywają detektywa na pomoc by pomógł im pokonać smoka uwielbiającego spaliny. W kolejnej historii – „Zaklinacz śmieci” dzieci potrzebują pomocy detektywa w nauce porządkowania śmieci. Ostatnie opowiadanie „Zaszyfrowany list” to rozwiązanie zagadki dotyczącej tego, jak dzieci powinny się odżywiać.

Detektyw Łodyga - książka

Zagadkowy smok okazuje się smogiem. Wielu zasad życia w zgodzie z przyrodą dzieci uczą się przez to, co ich bezpośrednio dotyczy. Ciekawiło mnie, jak uświadomić im pochodzenie szkodliwych chmur nad miastami i zachęcić do zachowań proekologicznych w tej kwestii. Okazuje się, że detektyw Łodyga i jego mali przyjaciele robią to w bardzo prosty sposób, przez co z wielką chęcią zaczyna się ich naśladować. Co więcej, detektyw zadając pytania bohaterom książki zwraca się pośrednio do Czytelnika skłaniając go do poszukiwania rozwiązania smogowej zagadki. Temat segregacji śmieci to temat rzeka, o ile w blokowiskach miejskich jest to jakoś sprecyzowane, w małych gminach bywa, że urasta do absurdów w rodzaju odrywania naklejek ze słoików i wyrzucania ich do osobnych pojemników. Wiem, że w jakiś sposób to jest uzasadnione, ale nie dajmy się zwariować. Wracając do przygód detektywa Łodygi… Uczy on dzieci, że śmieci nie trzeba zaklinać, a recyklingować. Porządkować według trzech podstawowych kategorii: papier, szkło i plastik. To dzieci same wpadają na pomysł, co można zrobić z odpadkami organicznego pochodzenia. Detektyw zwraca uwagę na zużyte baterie, podkreślając ich szkodliwość. Wszystko w ciekawej formie, po raz kolejny stwarza klimat sprzyjający domowym debatom o porządkowaniu śmieci. Poruszone w ostatniej bajce kwestie związane ze zdrowym żywieniem zwracają uwagę dzieci na poszukiwanie tego, co będzie dla nich źródłem energii do zabawy przez cały dzień.

Detektyw Łodyga - książka

Kiedy sięgałam po „Detektywa Łodygę…” zastanawiałam się, czym różni się ta książka od innych o tej tematyce. Sama formuła opowiadania już przykuwa uwagę. Dzieci proszą o pomoc Łodygę, który czyni krótki wykład nawiązujący do tego, co aktualnie frapuje dzieci. Jest więc wysłuchany, bo przecież liczą na jego pomoc. Stanowi to zatem opozycję dla konkurencyjnych książek o eko tematyce. Każde opowiadanie kończy się zagadką skłaniającą do przemyśleń, ale też nawiązuje do treści, przez co weryfikowane jest uważne czytanie lub słuchanie bajek. Zachęca do wspólnego czytania z dorosłym, ponieważ część dialogów zapisana jest większą czcionką. Trafi zatem do młodszych Czytelników, którzy dopiero zaczynają przygodę z czytaniem. Atutem książki jest wykorzystanie zabaw jej bohaterów jako inspiracji do zabaw dzieci. Mogą same lub z pomocą kogoś starszego wykonać smoka, papierożerce czy owocowe zwierzęta. Poprzez zaangażowanie w takie aktywności można utrwalić wiedzę z książki, można ją zatem równie dobrze wykorzystać w pracy w szkole czy na zajęciach aktywizujących dzieci. Oczywiście będzie to świetna zabawa z rodzeństwem i rodzicami w domu. Do książki załączono naklejki i kolekcjonerskie karty, których dzieci są fanami, przypominające o podstawowych eko zachowaniach i ciekawostkach związanych z dbaniem o środowisko.

Detektyw Łodyga - książka

Chętnie sięgnę po dotychczasowe książki opisujące przygody detektywa Łodygi, jak również po te, których, mam nadzieję, wiele powstanie w przyszłości. Wydawnictwo poświęciło kilka stron i skrzydełka książki na doinformowanie czytelników o tym, dla jakiego poziomu umiejętności została ona dostosowana, co wspiera w wyborze książek odpowiednich dla małych czytelników.

Informacje o książce:
Tytuł: Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych. Cz. 3
Tytuł oryginału: Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych. Cz. 3
Autor: Barbara Wicher
ISBN: 9788379151868
Wydawca: Skrzat
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać