„Robią to psy. Koty. Konie też (i to często). A węże ? Pająki? Ośmiornice? A takie, dajmy na to, szympansy? Gepardy? Dinozaury? Czy puszczają BĄKI?”
Duet Nicka Caruso i Dani Rabaiotti po raz kolejny zapraszają nas w przezabawną podróż po sekretnych zakamarkach gazowego życia zwierząt z barwnymi, śmiesznymi ilustracjami wykonanymi przez Alex G. Griffiths. Jest to już drugie wydanie traktujące o bąkach/gazach/pierdziochach zwanych także czasami pieszczotliwie śmierdzioszkami. Książka utrzymana jest w konwencji swojego dłuższego poprzednika „Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt” i tak jak poprzednio, w trakcie jej czytania czeka Was dużo śmiechu, zarówno Waszych dzieci jak i Waszego. Jednak w tym przypadku czekają na nas ilustracje przedstawiające poszczególne zwierzęta wykonane w kolorze (w poprzedniej pozycji, „Czy to pierdzi?…”, były to czarno białe szkice), dzięki czemu książka jest na pewno dużo bardziej przystępna i interesująca, zwłaszcza dla małego czytelnika. Tekst jest napisany prostym językiem, zrozumiałym dla przedszkolaka, a wplatającym wręcz naukowe podstawy powstawania „wiatrów”.
Dzięki książce dowiecie się, które zwierzęta mają najbardziej śmierdzące bąki, które puszczają je najczęściej, a nawet poznacie gatunek posługujący się „bąkowym szyfrem”! Po krótkim wstępie, wprowadzającym nas w świat bąków pojawia się zagadka – na rysunku widzimy konia oraz pytanie: „czy koń puszcza bąki”? Zanim przewrócimy stronę, żeby odkryć odpowiedź usłyszycie ją na pewno od Waszych dzieci – potwierdzone info 😉 Duże, kolorowe ilustracje przykuwają uwagę małych czytelników, którzy wręcz nie mogą się doczekać kolejnych zwierząt i ich śmierdzących uczynków. Moim faworytem jest ilustracja pająka i przelatującej nad nim muchy opatrzonej komentarzem „chyba zwymiotuję”. W podobnym zabawnym tonie utrzymane są wszystkie ilustracje, autorzy nie omieszkali do każdego zwierzęcia dodać wesołej narracji, także co strona to wybuch śmiechu (nawet teraz samo wspomnienie co poniektórych wywołuje cichy chichot pod nosem). Oprócz żyjących przedstawicieli fauny napotykamy w książce na dywagacje dotyczące przewietrzania się dołem także zwierząt wymarłych (dinozaury) czy wręcz fantastycznych (jednorożce). Autorzy tego przewodnika po pierdzącym życiu zwierząt odpowiadają w nim na szereg rzadko zadawanych sobie pytań w tym śmierdzącym temacie. Skąd się biorą bąki? Od czego zależy ich zapach? Czy jednorożce rzeczywiście pierdzą tęczą? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi na kolejnych kartach książki „Czy to puszcza bąki?”.
Razem z dzieckiem odkryjecie zaskakujące fakty o tych zupełnie naturalnych procesach fizjologicznych. Co więcej, oswoicie dzieci z tematem, który często uważany za wstydliwy stał się tematem tabu, a niesłusznie. Przecież w końcu, każdy z nas musi się czasem odgazować, dla zdrowia oczywiście 😉 Wartością dodaną książki może być również możliwość poznania różnych gatunków zwierząt, zwłaszcza dla młodszych czytelników jest to zdecydowanie bardziej interesująca strona tej pozycji. Z kolei starszy czytelnik dzięki książce zapozna się z takimi pojęciami jak trawienie, bakterie, dwutlenek węgla czy celuloza. Oprócz faktów dotyczących samego procesów puszczania gazów autorzy wplatają w opisy bąkowej sfery życia poszczególnych zwierząt także ich charakterystyczne zwyczaje. W ten sposób dowiadujemy się m.in., że papugi potrafią świetnie naśladować dźwięki towarzyszące pierdzeniu, o tym, że kozy… bekają (!), w jaki sposób broni się przed zagrożeniem arizoński wąż koralowy czy o tym jak „perfumują się” lemury. Pojawiają się także ciekawostki oparte na realnych sytuacjach jak chociażby ta o awaryjnym lądowaniu samolotu przewożącego stado kóz, których bąki i beknięcia uruchomiły alarm przeciwpożarowy, czy o lokalizowaniu szympansów przez naukowców poprzez kierowanie się odgłosami puszczanych przez nie bąków.
Książka „Czy to puszcza bąki?”, podobnie jak jej poprzedniczka powstała przy współpracy i fachowej wiedzy kilkudziesięciu uznanych biologów, co sprawia, że możemy być pewni prawdziwości informacji w niej zawartych. Pomimo że jest ona pozycją ukierunkowaną na małoletniego odbiorcę, może się zdarzyć też tak, że i Wy dorośli dowiecie się kilku nowych informacji. W moim przypadku tak właśnie było. Z czystym sercem polecam Wam tę pozycję, na naszej półce na pewno zagości na dłużej.
Informacje o książce:
Tytuł: Czy to puszcza bąki?
Tytuł oryginału: Czy to puszcza bąki?
Autor: Nick Caruso, Dani Rabaiotti
ISBN: 9788366575998
Wydawca: Insignis
Rok: 2021