Suka doskonała - Jolanta Dymowicz - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura dla dorosłych

Suka doskonała – Jolanta Dymowicz

Suka doskonała - Jolanta Dymowicz

Suka doskonała
Jolanta Dymowicz

Nastawiając się na literaturę erotyczną, nie sądziłam, że trafię na taką pozycję. „Suka doskonała” Jolanty Dymowicz kompletnie wybiła mnie z podstawowego i znanego schematu takich powieści. Nie odnajdziemy tu standardowej struktury erotyka. Nie ma mowy o szarej myszce i bad boy’u. Otrzymujemy za to seks za pieniądze i to w dodatku lesbijski. Ta książka z pewnością jest inna niż większość literatury erotycznej na naszym rynku. Przede wszystkim sam koncept różni się znacznie od tego rozpromowanego na całym świecie. Z pewnością nie jest to nic pokroju Sylvi Day czy Blanki Lipińskiej. To kompletnie inny rodzaj erotyki. I nie jest możliwe porównywanie tego typu książek ze sobą, bo ta jest tak odmienna, że nie wchodzi w ramy standardowego romansu erotycznego.

Pytając i zastanawiając się, o czym jest dokładnie „Suka doskonała” najlepiej przytoczyć skrót z książki. Idealnie opisuje historię, nie zdradzając fabuły.

„25-letnia Polka ukrywająca się pod pseudonimem Jed Vitz, rozpoczyna nowe życie w USA. Ma zamiar zrobić karierę i zdobyć wielkie pieniądze – niekoniecznie w legalny sposób. Kieruje się intuicją, więc bez zastanowienia wykorzystuje propozycję, jaka podsuwa jej los. Przyjmuje rolę ekskluzywnej prostytutki i spełnia fantazje bogatych i wpływowych kobiet. Pewność siebie, instynkt łowcy oraz talent do manipulacji szybko windują ją na sam szczyt. Pewna swojej niezwykłej mocy zatraca się w świecie fantazji. Amerykański sen trwa do chwili, gdy pewien incydent wyzwala w Jed traumę z dzieciństwa, za którą wkrótce ktoś zapłaci życiem”.

Jak widać, już sam opis z okładki przedstawia rodzaj erotyki, z jakim czytelnik będzie miał styczność. Opis zachęca, jest intrygujący. Podobnie jak cała historia.

Książka nie stroni od odważnych scen, ale jest w niej także wiele sensualności, dzięki czemu uwrażliwia czytających na tę historię. Nie brak w niej seksu, zachłanności czy lekkiej brutalności, ale mimo to nadal jest bardzo intymna i zmysłowa. Porusza ważne tematy, z którymi nadal jest wiele problemów w obecnym świecie. Mówi o homoseksualizmie, problemie z tożsamością seksualną, zagubieniu, chęci zarobienia dużych pieniędzy w krótkim czasie, nawet koszem swojego ciała. To ważne kwestie w XXI wieku i dobrze, że ktoś porusza je w literaturze. Nawet jeśli ma być to lektura przyjemna. Zawsze można pomiędzy wierszami przekazać wartościowe treści. I za to należy się wielki plus dla autorki.

Jolanta Dymowicz jest absolwentką ekonomii, marketingu i projektowania wnętrz. Kocha wolność i poczucie niezależności. Pisanie stanowiło lekarstwo na traumy. „Z czasem stało się najcudowniejszą obsesją”. Styl autorki jest bardzo barwny i kolorowy. Można zauważyć wiele dwuznaczności, co pozwala na lekką dozę tajemniczości.
Język powieści jest bardzo prosty i lekki. Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Mimo takiego charakteru historii można ją przeczytać w jeden wieczór. Wiele jest w niej zwrotów akcji. Opowieść wbrew pozorom nie jest przekoloryzowana czy wyidealizowana. Napisana jest z odpowiednią dozą wrażliwości i smaku. Główna bohaterka jest przedstawiona bardzo naturalnie i bez przesady. Łatwo można odczytać kierujące ją motywy. Wiele z jej działań da się logicznie uzasadnić, dzięki czemu bohaterkę da się lubić. Dodatkowo nadal ma swój charakter, mimo profesji, której się podjęła.

„Emocje biorą górę nad wszystkim. Nad moimi planami. Marzeniami. Dojrzałością. Konsekwencją. Za żadną kasę. Za nic. Czuję, jak krew pulsuje mi wszędzie, ale chyba najmocniej w głowie. Zalewa mózg jak wodospad. Co za syf. Pływam w pomyjach. Ona patrzy na mnie jak na rzecz. Czuję się brudna”.

Bohaterka potrafi nadal decydować o sobie, ma jeszcze trochę moralności w sobie. I mimo ogromnych pieniędzy potrafi odmówić. Ta stanowczość to dobra cecha. Taki bohater powinien mieć nadal swój indywidualny charakter.

Bardzo urzekła mnie okładka. Jest na tyle wulgarna, a jednocześnie dyskretna (choć zazwyczaj to nie idzie ze sobą w parze), że od razu rzuca się w oczy. Idealnie oddaje charakter powieści. Już po samej grafice można się domyślić, że to będzie jazda bez trzymanki.

Książka warta przeczytania. Szczególnie jeśli ktoś przywykł do standardowego schematu romansów erotycznych. To będzie bardzo ciekawa odskocznia. Przeżycie takiej przygody z główną bohaterką otwiera głowę na wiele spraw. Polecam każdemu, kto lubi nieszablonową literaturę.

Informacje o książce:
Tytuł: Suka doskonała
Tytuł oryginału: Suka doskonała
Autor: Jolanta Dymowicz
ISBN: 9788382192285
Wydawca: Novae Res
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content