Recenzje książek

Człowiek pana ministra – Michal Sýkora

Człowiek pana ministra - Michal Sýkora

Człowiek pana ministra
Michal Sýkora

Powiem to od razu – książka jest rewelacyjna! Dawno nie czytałam tak dobrej powieści i dobrego kryminału, ale po kolei…

Autor Michal Sýkora jest pisarzem i wykładowcą Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. Jest zafascynowany twórczością Vladimira Nabokova i pisze kryminały, a pierwszy z nich Pripad pro exorcistu zapoczątkował serię o detektywach, którzy pracują pod kierownictwem śledczej Marie Vyrovej. Na ich podstawie został zrealizowany popularny w Czechach miniserial Detektivove od Najsvetejsi Trojice. Akcja książki dzieje się współcześnie w Ołomuńcu, w historycznej stolicy Moraw. Punktem wyjścia fabuły są mury Uniwersytetu Palackiego.

Najważniejsze wydarzenia wprowadzające nas w ten chłodny jesienno-zimowy klimat stutysięcznego czeskiego miasta Ołomuńca to śmierć lubianego przez studentów docenta Ondreja Chalupy. Niedawno pokłócił się on po raz kolejny z kierowniczką katedry italianistyki, profesor Kulovą, która potrafi zgłosić sprzeciw w każdej sprawie i każdemu zadać bobu. Ondrej Chalupa na dodatek całkiem niedawno zebrał materiały przeciwko kwestorowi uniwersytetu, inżynierowi Jonasowi, którego podejrzewa o malwersacje finansowe podczas prowadzonej odbudowy konwiktu, po jego przejęciu przez uniwersytet. Na uczelni docent Ondrej Chalupa dzieli pokój z doktorem Lukasem Termerem, który od pewnego czasu jest w związku z młodą policjantką Kristiną Horovą. Śledztwo w sprawie zabójstwa obejmie jej przełożona, doświadczona pięćdziesięciokilkuletnia podinspektor Marie Vyrova, zwana Wielką Sową, zasłuchana w muzyce Boba Dylana. W śledztwie będzie jej pomagał wieloletni współpracownik Pavel Edelweiss, wciąż zakochany we własnej żonie oraz młody i wysoko aspirujący Karel Baran, nie bojący się strategii po trupach do celu. Poznamy też dziennikarza Milana Brezinę węszącego wokół nadużyć kwestora Jonasa.

Bohaterowie książki są wyraziści i reprezentują różne osobowości, zmagają się z własnymi słabościami i problemami w życiu. Na naszych oczach rozegra się dramat przemocy domowej i walka o zajście w ciążę. Zobaczymy skrajną biedę i życie w nadmiarze, zrozumiemy czym jest strach o własne dzieci. Ucieczka w muzykę, próba zrobienia kariery za wszelką cenę lub ucieczka przed odpowiedzialnością za czyny popełnione w czasach, gdy królowała komuna i rządziła bezpieka – te wszystkie kadry przewiną się przed naszymi oczami. I nic nie będzie czarno-białe, wszędzie dobro będzie przeplatać się ze złem.

Jak się często powiada dobry kryminał to doskonała zagadka. Wskazówki są cały czas na horyzoncie, niby mamy je przed oczami, a jednak dopiero na końcu orientujemy się ile z nich ominęliśmy i zbagatelizowaliśmy. Każda postać będzie przez chwilę mniej lub bardziej podejrzana, jej czyny spowodują, że zostanie ostro przez czytelnika osądzona, a jej wybory poddamy w wątpliwość. Jednak, jak to w niezłym kryminale bywa, akcja kilka razy znacząco zmieni kierunek, wątki się poplączą, a coś co wydawało się rozwiązaniem lub pewnikiem przestanie nim być. Emocje bohaterów będą nas prowadzić i wodzić za nos zarazem, czasem będą korelować z wydarzeniami, a czasami wprowadzą nas w zdumienie.

Największe plusy książki Człowiek pana ministra to idealna mieszanka powieściowa – wciągający kryminał, powieść obyczajowa, delikatny romans, skandal polityczny i medialna walka, a w tle czeska polityka. To lubi wielu z nas. Do tego bogata mieszanka zawodowa – ambitni pracownicy uniwersytetu, zespół dochodzeniowy policji, nadaktywni dziennikarze i drapieżni biznesmeni oraz politycy, a w tle wycofani ochroniarze i koroner. Niejeden z czytelników poczuje, że to książka o nim. Ponadto mężowie i żony, samotni i porzuceni, kochankowie i teściowa, dzieci małe i dorosłe. Dokładnie tak jak jest w życiu.

Moim zdaniem, autor Michal Sýkora napisał książkę rewelacyjną, wręcz wzorcową, pokazującą życie tętniące wokół nas. Jeśli ktoś z Was jeszcze dodatkowo lubi Czechy, zna kręte uliczki Ołomuńca i chodził kiedyś po przepięknym Starym Mieście to poczuje się jak w domu.

Jedyny minus powieści to jej objętość – 500 stron, to naprawdę sporo. Jeden wieczór na czytanie raczej nie wystarczy, będziemy myśleć o zakończeniu przez co najmniej dwa lub trzy wieczory, wciągając się w kolejne życiowe zakręty naszych bohaterów i próbując rozwiązać zagadkę śmierci docenta Ondreja Chalupy przed policją.

Informacje o książce:
Tytuł: Człowiek pana ministra
Tytuł oryginału: Modre stiny
Autor: Michal Sýkora
ISBN: 9788365707369
Wydawca: Wydawnictwo Afera
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać