Fantastyka naukowa

Ciemny Las – Cixin Liu

Ciemny Las - Cixin Liu

Ciemny Las
Cixin Liu

Ciemny las” to druga część trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi” pióra Cixin Liu, chińskiego pisarza, któremu opowieść o starciu Ziemi z pozaziemską cywilizacją przyniosła sławę i nagrody. Część pierwsza, „Problem trzech ciał” zakończyła się, gdy cały świat dowiedział się o istnieniu Trisolaris – planety położonej cztery lata świetlne od Ziemi. Trisolarianie wyruszyli w podróż w kierunku Układu Słonecznego. Cel: podbić i zamieszkać Ziemię, a to dlatego, że ich własna planeta leży na skrzyżowaniu trajektorii trzech, zależnych od siebie, poruszających się chaotycznie gwiazd, co uniemożliwia im przetrwanie na dłuższą metę. Dzięki sygnałowi wysłanemu przez chińską astrofizyczkę Ye Wenjie, nawiązali oni kontakt z Ziemią i upatrzyli ją sobie jako planetę idealną dla nich. Na przeszkodzie stoją im jedynie… Ziemianie. By ograniczyć rozwój ziemskiej technologii do ich nalotu za około 400 lat, wysłali sofony – rozwinięte w dwóch wymiarach protony sabotujące wszelkie badania podstawowe na Ziemi. Musimy więc radzić sobie inaczej i znaleźć alternatywne strategie przetrwania inwazji kosmitów.

Ponieważ oprócz blokady naukowej sofony stanowią rodzaj urządzeń szpiegowskich, żadne dyskusje i narady nie mogą ujść uwadze Trisolarian. Dlatego też Ziemianie wpadli na pomysł powołania do życia programu Wpatrujących się w Ścianę. Cztery wybrane osoby mają opracować w swoich głowach plan, do którego przygotowania mogą w sposób niemal nieograniczony wykorzystywać dowolne środki. Nie muszą się też nikomu tłumaczyć że swoich poczynań. Ich zadaniem jest opracowanie strategii i trzymanie jej jedynie w swoim umyśle – miejscu gdzie sofony nie mają dostępu i nie przejrzą planu, aż przyjdzie czas wcielenia go w życie.

Jednym z wybrańców jest Luo Ji, średniej klasy socjolog, naukowiec, który przed laty zetknął się z Ye Wenjie. Przekonany, że nie nadaje się do tego zadania, pierwotnie odrzuca możliwość opracowania planu uratowania planety i wykorzystuje środki programu by prowadzić swoje wymarzone życie z dala od cywilizacji. Jednakże z czasem, jego podejście zmieni się, a on sam postanowi poddać się hibernacji. Budzi się po 200 latach, by stanąć na zupełnie innym świecie, jakiego nie mógł sobie nawet wyobrazić. Czy odnajdzie się w nowej rzeczywistości? Jak przez te 200 lat zmieniła się Ziemia zagrożona przez Trisolaris? Kim po przebudzeniu się zostanie Wpatrujący się w Ścianę?

Podobnie, jak pierwsza część, również „Ciemny las” rozwija się powoli, ale konsekwentnie. Akcja toczy się swoim tempem i nie wiadomo właściwie, czy to już historia właściwa, czy jeszcze wstęp. Ten charakterystyczny styl odbiega od książek, z którymi do tej pory miałam do czynienia, ale powoduje, że powieść przez cały czas jest wciągająca, zaskakująca i nieprzewidywalna. Z Bohaterów części poprzedniej pozostał właściwie tylko Da Shi, nie jest to jednakże wadą. Wydaje się, że „Ciemny las” to kompletnie nowa historia, niepowiązana bezpośrednio z głównymi wydarzeniami „Problemu trzech ciał„, jest jednak bardzo zgrabnie połączona z najważniejszym motywem – odkryciem, że nie jesteśmy sami we wszechświecie i próbą przygotowania się na inwazję.

Cixin Liu znów zaskakuje mnogością pomysłów, zwrotów akcji, niesamowitym światem science-fiction. Nic nie jest do końca oczywiste, choć cel wszystkich powinien być jeden – ocalić naszą planetę. I choć w powieści chińskiego autora Ziemianie działają zaskakująco zgodnie i ponad podziałami, nie brakuje różnic, które utrudniają Bohaterom próby ratowania świata. Ponadto planeta zmaga się z eskapizmem – postawą zakładającą, że rozwiązaniem będzie ucieczka, a także z resztkami zwolenników Ziemskiej Trisolaris.

Byłam pod ogromnym wrażeniem tego, jak zgrabnie narracja przesunęła się o 200 lat do przodu. W krótkim rozdziale Autor zamknął najważniejsze wątki, wyjaśnił, co działo się z kluczowymi Bohaterami, by hibernować nas wraz z Luo Ji a potem wprowadzić do zupełnie nowego świata pełnego nowych ludzi. Futurystyczny opis Ziemi, która rozwijała się przez cały ten czas z groźbą najazdu z kosmosu w świadomości każdego obywatela, jest dopracowany w największych szczegółach. Ciekawe wizje przyszłości, wynalazków i miast, stawiają „Ciemny las” na najwyższej półce literatury. Cixin Liu świetnie rozwiązuje też kwestie społeczne przyszłej Ziemi. Ziemi, na której świeżo obudzeni hibernanci sprzed kilkudziesięciu czy kilkuset lat zmagają się z potężnym szokiem epokowo-kulturowym.

Narracja utrzymuje ten sam styl, co w części pierwszej. Wiele skomplikowanych opisów związanych z nauką, czy militariami może być dla Czytelnika przytłaczające, ale dzięki temu powieść brzmi autentycznie. Autor równie zgrabnie pisze o fizyce, jak i o strategiach militarnych i o kwestiach socjologicznych. Ponadto sama akcja nie ogranicza w żaden sposób filozoficznego charakteru książki. Kwestie moralne, etyczne, pytania o naturę człowieka jako Ziemianina i o odpowiedzialność jednostki za rodzaj ludzki brzmią wyraźnie w tej powieści, choć chyba ani raz nie padają wprost.

Ciemny las to wspaniała kontynuacja wspaniałej powieści jaką był „Problem trzech ciał„. Wciągająca, nieprzewidywalna, świetnie zbudowana. A po przewróceniu ostatniej strony, aż chce się od razu otworzyć część trzecią i poznać ciąg dalszy.

Informacje o książce:
Tytuł: Ciemny Las
Tytuł oryginału: The Dark Forest
Autor: Cixin Liu
ISBN: 9788380620
Wydawca: Rebis
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać