Literatura kobieca

Coś pożyczonego – Emily Giffin

Recenzja książki Coś pożyczonego - Emily Giffin

Coś pożyczonego
Emily Giffin

Czy rzeczywiście jest tak, że przyjaźń jest ważniejsza od miłości? A przyjaciół powinno się zawsze wspierać i stać za nim murem, nawet za cenę własnych pragnień i marzeń? Jeżeli na oba pytania odpowiedzieliście sobie twierdząco ta książka pokaże Wam to z trochę innej strony.

Sięgnęłam po książkę Emily Giffin z polecenia koleżanki. Ja akurat nie miałam co czytać, a ona te książki miała u siebie w domu więc postanowiłam poznać co to takiego. Zwłaszcza, że nigdy nie miałam do czynienia z twórczością tejże autorki. Myślałam, że będzie to jeden z tych ambitniejszych dramatów, powieści obyczajowych zakrapianych oczywiście wątkiem miłosnym z nieszczęśliwą miłością w tle. I prawie się nie pomyliłam – owszem jest romans, jest zakazana miłość, ale liczyłam na coś więcej… Po przeczytaniu ¼ książki stwierdziłam, że to raczej nie jest nic ambitnego. I pewnie nadal miałabym takie zdanie o niej gdyby tylko ta książka tak nie wciągała…

Emily Giffin, amerykańska pisarka, autorka licznych bestsellerów, pokazuje w książce, że nie wszystko w życiu jest tak proste jakby się wydawało, a człowiek staje przed trudnymi wyborami. Główną bohaterką jest Rachel, prawniczka, która obchodzi swoje trzydzieste urodziny. Poznajemy ją na imprezie urodzinowej zorganizowanej przez jej najlepszą przyjaciółkę Darcy. I Rachel pewnie byłaby szczęśliwa gdyby nie to, że jest sama – nie ma męża, narzeczonego, a nawet chłopaka. Nie pomaga jej wcale fakt, że jej przyjaciółka za niedługo wychodzi za mąż. I to za faceta, którego poznała właśnie dzięki Rachel. Nie wiadomo jak i czemu oboje – narzeczony przyjaciółki i Rachel – rano budzą się razem w jednym łóżku. I to w dosyć jednoznacznej sytuacji – nie trzeba być geniuszem żeby było wiadomo co wydarzyło się w nocy. Jednorazowy błąd przeradza się w coś więcej – kochankowie zaczynają spędzać ze sobą coraz więcej czasu. Ale ich romans nie ogranicza się jedynie do seksu, ale rodzi się między nimi miłość. Okazuje się, że przez lata oboje się sobie podobali, tylko żadne z nich nie miało odwagi zrobić pierwszego kroku. Jest tylko jeden problem – Darcy – która nieświadoma niczego nadal planuje ślub. Zarówno jej narzeczony jak i Rachel stają przed trudnym wyborem: być ze sobą i nadal się ukrywać, zerwać tą znajomość czy może wyznać całą prawdę i pozwolić by ich dotychczasowy świat runął. Nie jest to łatwa decyzja. Sytuację komplikuje relacja jaka łączy całą trójkę – w końcu Darcy jest najlepszą przyjaciółką Rachel, a Deks jej narzeczonym. Główna bohaterka wraz z czasem odkrywa jak wiele straciła przez to, że do tej pory pozostawała w cieniu swojej koleżanki, myśląc, że jest gorsza, mniej atrakcyjna, mniej interesująca. Autorka w ciekawy sposób przedstawia jak pewne relacje, nawet te najbliższe potrafią być relacjami toksycznymi.

Najpierw pomyślałam „O nie! Jakieś tanie romansidło!”. Ale im dalej wchodziłam w treść książki tym bardziej mnie ona pociągała, coraz bardziej ją przeżywałam. Denerwowałam się na główną bohaterkę, narzekałam na jej brak asertywności, kilka razy miałam ochotę odłożyć książkę bo tak mnie irytowało jej zachowanie i znów wracałam bo chciałam wiedzieć co będzie dalej, aby przeżywać, aby emocjonować się. Czekałam w napięciu czy romans wyjdzie na jaw, śmiałam się i wzruszałam. Autorka pokazuje w książce typowe zachowanie kobiet uwikłanych w romans – ciągłe ukrywanie się, udawanie, obietnice mężczyzny o porzuceniu żony, narzeczonej i łudzenie się kochanki, że rzeczywiście do tego dojdzie. Jednocześnie możemy obserwować jak Rachel zmienia się z naiwnej dziewczyny w kobietę, która buntuje się przeciwko wykorzystywaniu jej i traktowaniu jak przysłowiowego „piątego koła u wozu”.

Książkę czyta się szybko, lekko – idealna na wieczór lub podróż pociągiem. Może i nie jest hiper-ambitna, ale warta przeczytania. Zwłaszcza jak chcemy odpocząć od swoich rozterek. Fakt, że wciąga i można się w niej zaczytać pozwala na to, aby przez chwilę nie myśleć o niczym innym. Dedykowana na pewno żeńskiej części populacji. Połączenie miłości, przyjaźni i rozterek to temat bliższy jednak kobietom.

Informacje o książce:
Tytuł: Coś pożyczonego
Tytuł oryginału: Something Borrowed
Autor: Emily Giffin
ISBN: 9788375151633
Wydawca: Wydawnictwo Otwarte
Rok: 2011

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać