Hera, Moja Miłość - Anna Onichimowska - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura obyczajowa

Hera, Moja Miłość – Anna Onichimowska

Recenzja książki Hera, Moja Miłość

Hera, Moja Miłość
Anna Onichimowska

W XXI wieku jednym z najaktualniejszych tematów ostatnich lat jest uzależnienie. Przeglądając pozycje książkowe można się tylko w tym utwierdzić. Dlatego też, od samego początku znajomości z „Herą” podchodziłam do niej z dystansem. Samo przywitanie, przejrzenie pierwszej i ostatniej strony utwierdziło mnie w niechęci do ‘Niej’. Zapowiadał się kolejny utwór o wałkowanych przez ostatnie lata problemach nastolatków. Jednak w myśl: ‘Nie oceniaj książki po okładce’ postanowiłam podjąć próbę i przyjrzeć się bliżej nowej znajomej.

Na pierwszych stronach książki czytelnik zostaje wprowadzony w świat zamożnych rodziców, którzy sądząc, iż stworzyli idealny świat, idealne warunki swoim synom nie zauważają, że w ich życie zaczyna wkradać się zło.

Grażyna- Pani bizneswoman, elegancka, elokwentna, oczywiście ciągle zabiegana i jej atrybut-papieros. Kamil- ciągle ‘w trasie’, można go określić mianem ‘gościa w domu’ gdyż nie często tam bywa, a jak już tam trafia, to nie koniecznie pamięta jak, atrybut-alkohol. Jacek- siedemnastolatek, którego pasją są filmy, jak i fotografia- uwiecznia twarze różnych ludzi, później dopisując do nich historie jakie mogą kryć się za tymi portretami, a zarazem chłopak, który lubi czasem zapalić trawkę, atrybut- Marihuana i czy aby tylko? Michał- siedmiolatek, obrońca życia kretów jak i baczny obserwator swojej rodziny, odkrywając ich sekrety, pragnie upodobnić się do nich, atrybut-oczy.

Grażyna i Kamil skupieni na własnych sprawach nie zauważają nawet zwykłej potrzeby synów: rozmowy, czy odrobiny ciepła z ich strony. Dlatego też tym bardziej nie zauważają, że ich najstarszemu synowi nałóg wymyka się spod kontroli. Niestety Michał jak każde dziecko pragnie być dorosły, więc bacznie obserwuje i naśladuje osoby, które powinny być dla niego wzorem. Jedynie Natasza- gosposia zauważa, że z Jackiem dzieje się coś niedobrego, jednak z obawy przed utratą pracy postanawia zostawić dla siebie swoje przemyślenia.

Jacek,  mając dosyć ciągłego milczenia i przemilczania szuka pewnej drogi, drogi do dotarcia siebie i jego rodziców i wtedy… Poznaję ją, Kometę, jednak ona zakochana jest w kim innym, jej tatuaż na lewej piersi potwierdza jej pakt i oddanie Pani H…

Zatrważająca historia, którą napisało życie, sama autorka w słowach wstępu pisze:

Najgorsze, że ta historia zdarzyła się naprawdę. Przeczytałam jej krótki opis i od tej pory prześladuje mnie nocami. Nie uwolnię się od niej, póki jej sobie nie wyobrażę w najdrobniejszych szczegółach. Póki jej wam nie opowiem.

Dlaczego warto? Ponieważ w odróżnieniu do większości książek o tej tematyce, nie skupia się ona wyłącznie na narkomanie, ale również na jego rodzinie. Napisana w tak realny sposób, że gdy siada się do jej lektury czytelnik czuje się wciągnięty w świat rodziny Niwickich. Staje się członkiem ich rodziny, tyle, że niewidoczny, ale odczuwający wszystkie emocje jakie odczuwają bohaterowie. Onichimowska w lekki sposób ujmuje problem i potrafi dosadnie przekazać czytelnikowi pragnienia bohaterów.

Również wyjątkowe w tej książce jest to iż autorka opisując banały (bo tak teraz nazywamy zwykłą troskę, rozmowę, zainteresowanie?). Poprzez ich bagatelizację pokazuje w jak ‘prosty’ sposób można doprowadzić do tragedii. Rodzina pędząca za szczęściem, w biegu za nim, zgubiła sens tego słowa i zamieniła na egoizm, bo tak naprawdę, każdy zamknął się w swoim świecie i tylko Michałek próbował się do niego wkraść, by zostać zauważonym. Czy mu się udało i jak wpłynęło to na jego rodzinę?

O tym czy po książkę powinno się sięgnąć, powinniście przekonać się sami. Jednak jeszcze na sam koniec, uważam, że nie warto zniechęcać się wspomnianą na wstępie ‘wałkowaną tematyką’, ponieważ jest to historia, która poruszy nie jedno serce. Moim zdaniem warta jest uwagi nie tylko nastolatków ale i rodziców, bo pozwala dostrzec punkt widzenia dziecka i jego potrzeby, sygnały, które na co dzień często są niedostrzegane przez dorosłych, tak więc gorąco polecam.

Informacje o książce:
Tytuł: Hera, Moja Miłość
Tytuł oryginału: Hera, Moja Miłość
Autor: Anna Onichimowska
ISBN: 9788389133984
Wydawca: Agencja Edytorska Ezop
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content