Menu nawigacji stronami

Recenzje książek. Wszystko dla miłośników książek

A miało być tak pięknie – A. Rook

Dodane 15 stycznia 2017 | 2 komentarze

Recenzja książki A miało być tak pięknie - A. Rook

A miało być tak pięknie
A. Rook

A miało być tak pięknie – jeśli na świecie istnieje ktoś, w kogo głowie nigdy nie zawitała ta myśl, to szczerze zazdroszczę. Zresztą, pewnie do czasu. Prędzej czy później każdemu fortuna choć raz, a najpewniej po wielokroć, zaśmieje się prosto w twarz i spotka on na swojej drodze ten ponadczasowy frazes. Nie sztuką jest go unikać – prawdziwe wyzwanie to stawienie mu czoła, zebranie swoich czterech liter z podłogi po upadku i próbowanie dalej, dążenie do wyznaczonych celów mimo niepowodzeń.

Czytaj dalej

Dziewczyna, którą kochałeś – Jojo Moyes

Dodane 15 stycznia 2017 | 1 komentarz

Recenzja książki Dziewczyna którą kochałeś - Jojo Moyes

Dziewczyna którą kochałeś
Jojo Moyes

Książkę „Dziewczyna, którą kochałeś” postanowiłam przeczytać z dwóch powodów. Po pierwsze, kojarzyłam jej autorkę (mimo, ze nie czytałam wcześniejszych książek Jojo Moyes). Po drugie, ma delikatną okładkę z pięknie dobranymi kolorami. Być może nie świadczy to od razu o jakości książki, ale dla mnie jest zawsze ważnym kryterium wyboru książek do przeczytania. Na wstępie dodam, że opis bohaterki z tylnej okładki książki:

„W życiu Liv nic nie poszło zgodnie z planem. Zamiast cieszyć się miłością męża i myśleć o wspólnej przyszłości, została sama. Jedyne, na co ma ochotę to wejść pod kołdrę i już nigdy nie wyściubiać spod niej nosa. Wypić o jeden kieliszek wina za dużo i zapomnieć o mailach od komornika i mężczyźnie, który miał być spełnieniem marzeń, a zniknął bez słowa. Jedyne, co pomaga jej przetrwać, to portret dziewczyny, zaręczynowy prezent. Najcenniejsza rzecz jaką ma.”

jest nieco zniechęcający i nie oddaje klimatu książki. Bohaterka nie jest prostą, bezrefleksyjną kobietą z obniżonym nastrojem z powodu problemów życiowych. Postać Liv jest opisana dużo głębiej, a jej życie naprawdę straciło w pewnym momencie sens.

Czytaj dalej

Zrywając z diabłem – Simon Dziak-Czekan, Anna Kłossowska

Dodane 11 stycznia 2017 | brak komentarzy

Recenzja książki Zrywając z diabłem - Simon Dziak-Czekan, Anna Kłossowska

Zrywając z diabłem
Simon Dziak-Czekan, Anna Kłossowska

Każdy z nas z pewnością zna główne bolączki rynku pracy w Polsce. Z jednej strony mamy w naszym kraju coraz niższe bezrobocie, co – zdaniem ekspertów – ma sprzyjać podwyżkom pensji i dbałością o pracowników. Z drugiej jednak strony, osoby wchodzące na rynek pracy muszą zmierzyć się z wieloma problemami. Bardzo często zatrudniani są na tak zwane „umowy śmieciowe”, które nie gwarantują przyszłej emerytury, a nierzadko są po prostu zwykłym oszustwem. Pracodawca bowiem zaniża na nich zarobki swoich pracowników, aby odprowadzać do państwowej kasy mniej należnych składek i podatków. Pracownicy zaś godzą się na takie warunki, w obawie o swoją przyszłość i trudność w znalezieniu lepszej pracy bez „znajomości”. Na kanwie właśnie wykorzystywania pracowników ponad ich siły powstało już kilka filmów, a sprawy te znalazły szeroki oddźwięk społeczny. Wszyscy śledziliśmy procesy sądowe, które wytaczały swoim pracodawcom – wielkim sieciom spożywczym – np. kasjerki.

Czytaj dalej

Studenty – Dawid Ratajczak

Dodane 10 stycznia 2017 | 2 komentarze

Recenzja książki Studenty - Dawid Ratajczak

Studenty
Dawid Ratajczak

Książki trak­tu­jące o życiu stu­denc­kim z zało­że­nia ukie­run­ko­wane są na prze­ka­za­nie pew­nego pod­tek­stu kome­dio­wego oraz dra­ma­tycz­nego. Każdy z nas ma wła­śnie takie połą­cze­nie tegoż okresu w życiu, zakła­da­jąc rzecz jasna, że stu­dio­wał. Z moich oso­bi­stych doświad­czeń wynika, że trudno zna­leźć jed­no­znaczną odpo­wiedź na pyta­nie czego w tym wię­cej – kome­dii czy dra­matu. Z per­spek­tywy czasu wszystko, co się nam przy­da­rzyło pod­czas stu­diów jest w sta­nie wzbu­dzić na naszych ustach uśmiech, z tą róż­nicą, że jest on albo słodki, albo gorzki. Autor książki „Stu­denty” poszedł wła­śnie tą drogą, posta­no­wił poka­zać jak może wyglą­dać życie stu­den­tów, a jest ono wła­śnie cza­sem słod­kie, cza­sem gorz­kie.

Czytaj dalej

Podarunek – Cecelia Ahern

Dodane 9 stycznia 2017 | brak komentarzy

Recenzja książki

Podarunek
Cecelia Ahern

Cecelia Ahern, autorka książki pt. „Podarunek” znana jest przede wszystkim ze swoich dwóch poprzednich książek, określanych mianem bestsellerów – „P.S Kocham Cię” i drugiej „Love, Rosie”. Jej powieści doczekały się ekranizacji, które również zyskały sympatię wielu widzów na świecie, także w Polsce. Ze względu na fakt, że bardzo dobrze kojarzyłam film nakręcony na podstawie książki autorki zdecydowałam się sprawdzić jaka okaże się kolejna jej powieść, wydana w grudniu 2016 roku.

Pierwsze wrażenie niestety nie było najlepsze. Muszę przyznać, że potrzebowałam czasu, aby dostrzec dobre strony recenzowanej przeze mnie książki. Może przemawiało przeze mnie również uprzedzenie. Ostatnie doświadczenia pokazały mi, że bestseller nie zawsze oznacza dla mnie dobry i wartościowy. Podobnie jak napis „Autorka bestselleru” na okładce książki nie jest dla mnie zbytnio przekonujący. Pierwsze rozdziały książki wymagały więc ode mnie, aby po prostu się przez nie „przebić”. Dość niejasne były dla mnie pierwsze spotkania z bohaterami, a ich sylwetki rodziły we mnie więcej niechęci niż zaciekawienia.

Czytaj dalej

Córeczka tatusia – Cathy Glass

Dodane 2 stycznia 2017 | brak komentarzy

Recenzja książki Córeczka tatusia - Cathy Glass

Córeczka tatusia
Cathy Glass

Wychowanie dzieci to najtrudniejsza ze wszystkich ról w naszym życiu. Nasz głos, będzie później ich wewnętrznym głosem, nasze zachowanie, przykładem dla nich. Granica jest bardzo płynna; jak być dla dziecka nauczycielem, przyjacielem, ale nadal rodzicem. Jak się troszczyć, ale stawiać pewne wymagania, którym dziecko powinno sprostać. Jak kochać tę najważniejszą dla nas istotkę, aby… No właśnie… Jak kochać?

Większość z Was, którzy posiadają dzieci, powie, jak to jak kochać? To oczywiste! Jednak nie takie oczywiste dla Dereka, samotnego ojca siedmioletniej Beth. Mężczyzny od którego odeszła żona, i który całą swoją miłość przelał na dziecko. Niby piękne zdanie, zobaczmy jednak co ma do powiedzenia w tym przypadku Cathy Glass.

Czytaj dalej

Futbol i cała reszta – Przemysław Rudzki

Dodane 8 grudnia 2016 | brak komentarzy

Recenzja książki Futbol i cała reszta - Przemysław Rudzki

Futbol i cała reszta
Przemysław Rudzki

„Mamy dla siebie coraz mniej czasu, a dorosłość wpędza nas w rzeczywistość paradoksu – pragniemy jej, jednocześnie odpychając rękami i nogami. Stajemy przed wyborami, których nigdy nie chcielibyśmy podejmować, ponieważ już wiemy, że nikt inny, ale właśnie my poniesiemy ich konsekwencje”

Choć jestem trochę młodsza od pokolenia, o którym Przemysław Rudzki pisze w tej książce, do trzydziestki mi już nie tak daleko, ale wciąż liczymy to w latach, to wiele z tych rzeczy było i moim udziałem, przez co lektura przywoływała uśmiech na moją twarz naprawdę często. Bo u nas też mawiano „daj na zgodę”, nie siadało się na piłce pod groźbą „jaja”, a piwo piło się „na hejnał”. I choć ominęło mnie posiadanie komputera marki Atari, to już odziedziczona po starszym bracie ciotecznym Amiga 600 była w moim domu prawdziwym skarbem, a jedna z moich ulubionych gier wgrywała się przy użyciu 11 dyskietek („Please insert disc 1,2,3…”). Mój wybranek z kolei został poinstruowany przez swojego rodziciela, by zobaczyć „matkę”, bo córka będzie taka sama. O tych rzeczach już niemal zapomniałam i teraz, czytając „Futbol i cała reszta”, to wszystko wróciło, jakby między wtedy i obecnie nie było przepaści kilkunastu lat. Taki powrót do przeszłości, kiedy wiele się mogło, ale nic nie musiało, kiedy każda z nas w zabawie chciała być Victorią ze Spice Girls, choć jeszcze nie wiedziałyśmy, że zostanie ona żoną Davida Beckhama.

Czytaj dalej

Mężczyzna w chwili, gdy zostaje sam – Dominik Fórmanowicz

Dodane 1 grudnia 2016 | brak komentarzy

Recenzja książki Mężczyzna w chwili, gdy zostaje sam - Dominik Fórmanowicz

Mężczyzna w chwili, gdy zostaje sam
Dominik Fórmanowicz

Tę książkę można by nazwać o wiele prościej: „Droga”, „Pielgrzym” albo „Samotny wędrowiec”. Jednak to właśnie ten długi, jednocześnie wymowny i tajemniczy tytuł przywiódł mi na myśl pozycje takie jak kultowa powieść „Samotny mężczyzna”  Christophera Isherwooda czy niedawno wydany zbiór opowiadań „Mężczyźni bez kobiet” Haruki Murakamiego. Bez wahania więc zdecydowałam, że sprawdzę, co ma do zaproponowania w temacie poszukiwania męskiej tożsamości polski Autor.

Mężczyzna w chwili, gdy zostaje sam” to wydana pod szyldem Wydawnictwa Akurat debiutancka powieść drogi Dominika Fórmanowicza. Książka traktuje o wędrówce Drogą Św. Jakuba, czyli Camino de Santiago, cieszącą się od kilkudziesięciu lat coraz większą popularnością trasą pielgrzymkową. Autor, jak dowiadujemy się z krótkiej notki na okładce, sam dwukrotnie przeszedł opisywaną drogę do świątyni Santiago de Compostela. Fakt ten sprawia, że niemal automatycznie pojawiają się pewne oczekiwania w stosunku do tekstu. Czy dostaniemy wierny zapis osiemset kilometrowej drogi, odnajdując na kartach książki kolejno nazwy miejscowości lub realistycznie oddane warunki pielgrzymowania? Jak wypadną postacie drugoplanowe i epizodyczne, które niewątpliwie nieraz przewiną się przez fabułę? Czy Autorowi uda się zobrazować różnorodność tłumu na szlaku św. Jakuba? Czy droga, a zatem chwila, w której tytułowy mężczyzna zostanie sam, w jakiś sposób go odmieni? A także – ze względu na miejsce akcji – czy mamy do czynienia z książką religijną?

Czytaj dalej

Zdobywcy oddechu – Przemysław Piotr Kłosowicz

Dodane 26 listopada 2016 | brak komentarzy

Recenzja książki Zdobywcy oddechu - Przemysław Piotr Kłosowicz

Zdobywcy oddechu
Przemysław Piotr Kłosowicz

Trzech mężczyzn, trzy historie, trzy osobiste dramaty, trzech „zdobywców oddechu”. Historie z życia wzięte, przeplatają się ze sobą, a każdy z bohaterów prowadzi wewnętrzny monolog.

Najpierw spotykamy Wiktora, który zmaga się, z jak on mniema, życiową porażką – synem z zespołem Downa. To wydaje się być ciekawa historia, dramat rodziców, ale i bezwarunkowa miłość do syna. Jednak historia pozostawia niedosyt. Wiktor wykreowany jest na statecznego wykładowcę, ale przez chorobę syna popada w stany depresyjne. Obserwujemy jego wewnętrzne dylematy, rozterki, ale mimo intrygujących wyrażeń, czuje się troszkę spłycenie tak trudnego tematu. Staram się zrozumieć autora co chciał pokazać – jak w końcu bohater wytłumaczył sobie, że od takiego syna wiele może się nauczyć, a najważniejsza jest miłość i nie ma mowy tu o rodzicielskiej porażce. Mimo to – jeszcze za mało w tym prawdy… I końcowa scena nagłego uświadomienia sobie rzeczy oczywistych, jakoś wypadła banalnie.

Czytaj dalej

Byłaś serca biciem – Zbigniew Książek

Dodane 21 listopada 2016 | brak komentarzy

Recenzja książki Byłaś serca biciem - Zbigniew Książek

Byłaś serca biciem
Zbigniew Książek

Zbigniew Książek to artysta, którego dzieła są wszystkim nam dobrze znane. Jako autor tekstów, które trwale wrosły w świadomość polaków, dał się poznać jako twórca wybitny. Właśnie z tego względu, by głębiej spenetrować jego twórczość, postanowiłem sięgnąć po najnowsze wydawnictwo.

Byłaś serca biciem” to książka na wpół autobiograficzna, na wpół fikcyjna. Opowiada bowiem o zdarzeniach, które dotyczyły autora, o realnych ludziach, jednak – o czym mówi już opis wydawcy – wiele historii zostało przerysowanych, przedstawionych w nieco krzywym zwierciadle. I rzeczywiście, to widać. Nie dlatego, że jawią się niemożliwie, nierealnie, ale trudno uwierzyć, że ktokolwiek mógłby doświadczyć tylu nieprawdopodobnie zabawnych i kuriozalnych sytuacji, tak wielce bawiących i wywołujących realny, głośny śmiech. To wręcz niebywałe, rzadko przeze mnie doświadczane, by książka tak mocno powodowała nie tylko szczery uśmiech, ale niekiedy donośny rechot, wydobywający się w np. w przestrzeni publicznej – m.in. w komunikacji miejskiej. Proszę mi wierzyć, powieść, którą recenzuję, to jedna z tych pozycji, wobec których nie sposób przejść obojętnie, która rozczuli i rozbawi wszystkich, nawet tych, którzy uchodzą za ponurych. Bo Zbigniew Książek niezwykle umiejętnie posługuje się komizmem, zwłaszcza sytuacyjnym.

Czytaj dalej
Zaprzyjaźnione blogi