Fantastyka

Coś do ukrycia – Cora Carmack

Recenzja książki Coś do ukrycia

Coś do ukrycia
Cora Carmack

Skoro już coś stracili, teraz można coś ukryć. Im mniej wiedzą rodzice, tym lepiej. Szczególnie dla młodej osoby. Jednak kiedy za niewiedzą rodziców stoją celowe zagrania i karkołomne zabiegi, coś zaczyna nie pasować. Autorka „Coś do stracenia” pokazuje nam, jak łatwo stracić, a jak trudno ukryć.

Max, przez rodziców uparcie nazywana Mackenzie, nie należy do grupy tych spokojnych, poukładanych dziewczynek, które skromnym zachowaniem, wybitnymi osiągnięciami i mundurkiem zapiętym pod szyję zyskują uznanie rodziców. Jest wręcz na odwrót. Studiuje kierunek, jaki wybrała z pasji, nie poczucia obowiązku. Jej zachowanie jest więcej niż głośne i więcej niż nieskromne. Jej włosy zawsze są w niecodziennych kolorach, styl rzuca się w oczy. To po prostu Max. Cade jest właśnie tym chłopcem, którego rodzice uwielbiają. Przystojny, miły, kulturalny, poukładany. Nienaganny styl, nienaganne zachowanie, jedyne, co może się nie podobać to fakt, że chłopak studiuje aktorstwo. Już samo to jest wielką wskazówką odnośnie Cade’a. Chłopak po mistrzowsku nauczył się grać w grę pozorów. Kiedy w kawiarni zaczepia go płomiennowłosa dziewczyna z prośbą, by zagrał przed jej rodzicami jej faceta, bo 'wizualnie się nadaje’, on ni z tego ni z owego zgadza się. Na dobrą sprawę i tak nie ma nic do stracenia. Dziewczyna, w której jest zakochany od początku studiów, ma innego, na dodatek jest z nim zaręczona. Zawsze jakiś stopień zróżnicowania monotonnej egzystencji, oderwanie od czarnych myśli i… widoków. A sama Max jest postawiona pod ścianą. Rodzice zakomunikowali jej, że przyjechali w odwiedziny, na krótko, ale są już w drodze do kawiarni. Najlepszym wyjściem wydaje jej się właśnie ten facet. Niezobowiązująca znajomość. Przysługa za przysługę.

Co ukrywa Max? Jakie trupy trzyma w szafie jej z pozoru idealna rodzinka? Czy Cade dotrze do tej upartej i butnej dziewczyny? Czy dadzą radę stworzyć razem coś innego niż dobre przedstawienie?

Pełna humoru, ciętych tekstów i nieprzewidzianych zwrotów akcji. Główni bohaterowie są parą ludzi na pozór kompletnie różnych. Tak bardzo, jak się da tak w gruncie rzeczy. Jednak kiedy zdejmie się tą maskę Cade’a i Max opuści gardę, nie są wcale tacy różni. Dziewczyna miała ciężką przeprawę w dorosłość, naznaczoną stratą i porzuceniem. W jej rodzinie wszystko się chowa. Na wszystko jest odpowiednia szufladka. Wszystko da się zatuszować. Ważne jest to, co ludzie powiedzą, co ludzie widzą i jak ludzie ich odbierają. Ideał na pokaz. Cade jest z kolei idealnie wytresowany w skrywaniu swoich uczuć. Bliss (główna bohaterka „Coś do stracenia”) znał bardzo długo, chodzili razem na zajęcia i gdyby nie pijany fakt, że Cade się wygadał, dziewczyna by nie wiedziała o jego uczuciach. Żadne z nich nie miał łatwo, bo każde ciągnie piętno lat młodości, które lekkie nie jest. Wciąż popełniają błędy. Brak zaufania czy strach przed zaangażowaniem są czymś naturalnym. Właśnie dlatego ta historia ma jakiś w sobie czar. Od zwykłego przypadku, bo przecież Cade nie był jedynym mężczyzną w kawiarni, a Max mogła w tłumie wyłapać kogoś innego, zaczyna się tak naprawdę coś ważnego. Na czym oboje mogą zyskać i stracić.

Ta książka, tak samo jak i poprzednia pani Carmack jest po prostu dobra w sposobie, jakim ją stworzyła. Dopracowana, ciekawa, inna i bardzo skutecznie odrywa od utartych, stereotypów. Podoba mi się ostatni wyż na rynku literatury młodzieżowej. Gdzieś tam powoli zanika moda na tworzenie błahych, nic nie wartych powieści o miłostkach. Książki stają się trudne. Każą myśleć. Są problematyczne. Niosą w sobie emocje, te negatywne też. Uczą, że życie nie jest proste i pełne radości i zabawy. Pokazują te ciemniejsze barwy. Myślę, że zamiast zamydlać sobie oczy facetami IDEALNYMI i nie z tego świata, zbyt przerysowanymi, by chodzić po ulicach, warto zwrócić uwagę na książki, gdzie faceci popełniają błędy, gdzie mają uczucia, są egoistami i mylą się. Nie są samcami alfa, który są ślepi na wszystko i wszystkich. A kobiety nie są jedynie płaczliwymi istotkami ukierunkowanymi na zdobycie faceta, lecz myślącymi istotami z krwi i kości, które niejednokrotnie muszą być silniejszą stroną.

Informacje o książce:
Tytuł: Coś do ukrycia
Tytuł oryginału: Faking It
Autor: Cora Carmack
ISBN: 9788376862675
Wydawca: Jaguar
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać